Bir Fransız Devrimi – Bastille Hapishanesi

Fransız Devrimi'nin ne zaman başladığını hepimiz biliriz de, nasıl başladı hiç merak ettiniz mi? Evet başlıktan da anlaşılacağı üzere, devrimin başladığı yer, Fransa'nın başkenti Paris’de bir hapishane. ‘Bastille Hapishanesi'.

eskisiyle yenisiyle hapishaneler eskisiyleyenisiyle fransa fransız devrim tarihi

Dönemin kralı 16. Louis, kraliçesi de ‘Ekmek bulamazlarsa pasta yesinler’ sözüyle ünlü, Marie Antoinette’dir. Bu ünlü sözden de anlaşılacağı gibi Fransa, büyük bir ekonomik kriz içerisindeydi. Ülke soyluları, yüksek vergileri ödemeyi reddediyorlardı. Fransız hükumetinin borçları çok fazlaydı.

eskisiyleyenisiyle bastille hapishanesi fransız devrim tarihi eskisiyle yenisiyle

14 Temmuz 1789 günü Paris’te ayaklanan bir grup, monarşinin sembolü haline gelen Bastille hapishanesine, mahkumları kurtarma bahanesiyle yürüdü. Tabii ki buradaki çığlıklar aslında, monarşiden ve kralın yanlış politikalarından yakınan insanların sesiydi. Bastille hapishanesinde kralın veya üst düzey yetkililerin bizzat talimatlarıyla tutuklananlar ve yönetime karşı gelen kişiler bulunuyordu.

eskisiyleyenisiyle bastille hapishanesi fransız devrim tarihi eskisiyle yenisiyle

Bu baskın sırasında yanındakilere kral Louis şu soruyu sormuştur; ‘Bu bir isyan mı?’ Bu sorusuna karşılık aldığı cevap ise ‘Hayır efendim, bu bir devrim’ olmuştur.
Olaydan kısa süre sonra, mahkumların zincirlere vurulmuş halde yattıklarını gösteren tüyler ürpertici gravürler Paris sokaklarında satışa sunulmuştur.

Bu baskın Fransız İhtilalinin parlama noktasıdır.

1793’de kral 16. Louis ve kraliçe Marie Antoinette ‘vatan hainliği’ suçuyla giyotin ile idam edildiler. İdamdan bir gece öncesinde (korku ve üzüntüden) Marie Antoinette'in saçlarının beyazladığı kayıtlarda mevcuttur.

eskisiyleyenisiyle bastille hapishanesi eskisiyle yenisiyle fransız devrim tarihi

Her yıl Fransa’da baskının yıldönümü olan 14 temmuz günü ulusal bayram olarak kutlanmaktadır.

Tavananna
Editor
Hititolog

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol