Bir Dönemin ‘‘Ağır Abi’’si: Zippo

Yıl 1932... Amerika’lı bir kurnaz (George G. Blaisdell),  bir arkadaşının elinde Avustralya yapımı ‘‘boru bacalı’’ hantal bir çakmak görür. Sinsi bakışlarla çakmağı inceler  ve ‘‘Ben bunun daha iyisini yaparım’’ diyerek, bir yıl içinde ilk üretimini gerçekleştirir. Bu sayede Zippo, tarih sahnesindeki yerini alır.

eskisiyleyenisiyle zippo eskisiyle yenisiyle eski yeni

Zippo’yu dünya markası yapan en önemli olay, ABD’nin dahil olduğu savaşlardır. (İkinci Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı) İmalat gücünü tamamen orduya yönlendiren şirket, ordudaki tüm askerlerin bu çakmağı kullanmasını sağlamış ve Zippo’yu ulusal bir değer haline getirmiştir.
Savaştan sonra da popülaritesini devam ettiren Zippo, çok geçmeden küresel bir vizyon kazanarak bütün dünyaya nam salmıştır.

eskisiyle yenisiyle zippo nasıl icat edildi zippo nasıl ortaya çıktı zipponun tarihi

Günümüzde, dünyanın hemen hemen her ülkesinde büyük bir kitle tarafından kullanılan bu çakmak, 80’li yılların sonunda Türkiye ile tanışmıştır ki, bizce asıl macera o zaman başlamıştır.

 

Kısa sürede genç kesimin ilgi odağı olan Zippo, gün geçtikçe 7’den 70’e herkesin elinde ve cebinde yer bulmuştur. Önceleri, zenginliği ve gücü temsil eden bir ‘‘ağır abi’’ simgesi olsa da, daha sonra ‘‘Çakma Zippo’’ların işportada Tokai fiyatına satılması, Zippo’nun karizmasını yerlere düşürmüştür. 90’lı yılların sonuna geldiğimizde ise amelesinden cerrahına, apartman görevlisinden iş adamına kadar herkesin cebinde yer bulan Zippo’nun evrim karmaşasına, yine Türk gençliğinin dehası nokta koymuştur.

eskisiyle yenisiyle zippo zipponun tarihi zippo nasıl ortaya çıktı eski yeni eskisiyleyenisiyle

Tuhaf el-kol hareketleriyle çakmağı yakmaya çalışan Anadolu çocukları, kot pantolona sürterek açılıp-yakılan basit bir harekette karar kıldıktan hemen sonra, ömür boyu garantisi olan bu çakmağın altındaki harf ve numaralarla ilgili şehir efsaneleri üretmeye başlamışlardı.

 

-  Hacı, benimkinin altında ‘‘A-3’’ yazıyor.
+ Yani?
-  İlk üretilen Zippo’lar ‘‘A’’ serisi olur. Yani ilk serinin üçüncü üretimi.
+ Haaa! İyi para eder o zaman.

 

Büyük beklentiler, büyük hüsranları da beraberinde getirdi tabi.

 

eskisiyleyenisiyle zippo zippona nasıl ortaya çıktı zipponun tarihi eskisiyle yenisiyle

84 yıldır varlığını sürdüren ve bugüne kadar tüm dünyada 500 Milyon adetten fazla ürün sattığı açıklanan Zippo, sadece bir çakmak markası olmakla kalmayıp, Hollywood filmlerine konu olan bir marka haline gelmiştir.  Şahıslara ve firmalara yaptığı özel üretimler ve benzersiz tasarımlar da, bunun en büyük kanıtı olmuştur.

Korhan Bora
Editor
Yazar

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol