Bir Döneme Damgasını Vurmuş Olan Banker Kastelli Kimdir?

eskisiyleyenisiyle banker kastelli kimdir

Banker Kastelli Kimdir?

Hiç şüphesiz, Ülkemizde sermaye piyasasının oluşmasında en önemli isimlerden biridir Abidin Cevher Özden. Yani Banker Kastelli; 1933 yılında Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı Baştımar (Kastel) köyünde doğmuştur.

eskisiyle yenisiyle banker kastelli logo

Banker Kastelli, 1961-1982 arasındaki Türk finans sistemine direkt imza atan isimdi. Hatta onu çeşitli kaynaklardan araştırdığımızda, 1982'de batmadan önce o ve diğer bankerlerin Türk halkından topladığı paranın 3.2 milyar dolar olduğunu öğreniyoruz. Bunun yüzde 70-75'inin Banker Kastelli'ye ait olduğuna inanılmaktadır Kastelli çeşitli bankalardan ve vatandaşlardan 2.2 milyar dolar toplamıştır.,

1982'de milli gelir 65 milyar dolar olduğunu düşündüğümüzde;  Kastelli'nin milli gelirin yüzde 3.3'ü kadar bir parayı halktan topladığını söyleyebiliriz.  (Bugün 659 milyar dolarlık Türkiye ekonomisinde bu para yaklaşık 22 milyar dolara denk gelmektedir).

eskisiyleyenisiyle banker kastelli

İş hayatına 1961’de banker olarak başlayan Kastelli’nin el attığı ilk alan, tasarruf bonolarıydı. O yıllarda memurlara maaşlarının bir kısmı bono olarak veriliyordu. Ama insanlara bono değil de maaş gerekirdi.. Bonoların hamiline yazılı olması Kastelli'nin işine geldi Memurdan bonoları alıp, değerini düşürerek para olarak memura geri veriyordu. Devlet parayı vermeyince, doğal olarak Kastelli de battı.

Yeniden dirilişi ise 1980’in hemen öncesinde olur. O zamanlar bankalar yüzde 2-3 sabit faizlerle para topluyordu. Kaynaklar tükenince mevduat sertifikaları çıkarmaya başladılarsa da alıcı bulamadılar.  Bu durum Kastelli’nin işine geldi, çünkü eline yeni bir fırsat geçmişti. 1000 liralık sertifikayı 750’ye alan Kastelli vatandaşa ‘Bana 1000 lira getirirseniz, ben size % 5-6 veririm’ demeye başladı.

Ponzi Finansman Modeli

eskisiyleyenisiyle para

Aslında uyguladığı bu modele ‘Ponzi Finansman Modeli’ deniyordu. Bu model o döneme göre hayli geçerli olan bir sistemi oluşturuyor, sisteme gelen her yeni müşteri, kendisinden bir öncekini finanse ediyordu. Bu durum zincirleme devam ederken, halkaları 250 bin kişiye ulaştı. Ama bir anda sertifika satışı durduruldu, bu Kastelli’nin ikinci defa iflası anlamına geliyordu. Onbinlerce vatandaş Kastelli ofislerine hücum etti, metrelerce kuyruklar oluşturdu ve paralarının iadesini istediler. Bu durum Türkiye’de Bankerler Krizi’ne neden oldu. Böylelikle Türk İktisat Tarihine geçen Kastelli sayesinde ülkemizde finansal sistem yeniden düzenlendi. ‘İstanbul Borsası’ açıldı ve Sermaye Piyasası Kurulu kuruldu. 1982’de ikinci defa iflas eden Banker Kastelli’nin  şirketi için batış sonrası tasfiye kurulu oluşturuldu. 150 bin alacaklıya paralarının tamamı ödendi. Kastelli o tarihlerde inşaat işleri de yapıyordu, zamanlar bu sektördeki durumu da bozuldu.  Merkez Bankası'nın 1982 yaz aylarında yaptığı yeni düzenlemelerle Banker Kastelli adı ile anılan skandal patlak vermiş, Kastelli zor durumda kalarak Cenevre'ye kaçmıştır. Skandal 1982 Temmuz’unda o yıl Başbakan Yardımcısı olan Turgut Özal'ın istifasına neden olmuştur. Kastelli, 1982 yılında yapılan Fenerbahçe başkanlık seçimlerine de katıldı.

eskisiyleyenisiyle banker kastelli

O zaman Fenerbahçe’nin  başkanı Ali Şen'in karşısında aday oldu. Başkan seçilirse   kulübe 250 milyon lira bağışlayacağını söylemesine karşın 202 oy almış ve 467 oy alan Ali Şen'e karşı başkanlığı kaybetmiştir.

Kastelli İntihar Etti

Banker Kastelli skandalından sonra;  yurtdışı, Türkiye'ye dönüş, cezaevi ve sonra yaşadığı zor yıllarda hala gündemdeki sıcaklığını koruyan Kastelli, yığılı borçları nedeniyle 2007’de bunalıma girmiş ve oğlunun mezarı başında intihara teşebbüs etmiştir
. Abidin Cevher Özden, yani Nam-ı Değer Banker kastelli;
2 Haziran 2008’de Kadıköy'deki ofisinde, savcıya, avukatına ve yakınlarına altı adet kısa mektup bırakarak ve silahını ağzının içine sokup intihar etmiş ve bu ikinci teşebbüsünde başarılı olmuştur. Özden masasına bıraktığı son mesajında, "Bugüne kadar işlerim ters gitti. Niyetim kimseyi aldatmak ve kandırmak değildi. Bu nedenlerle ailemle aram bozuldu. Ölümümden kimse sorumlu değildir" yazmıştır.Kabri Karacaahmet mezarlığındadır.

İşte şirket reklam filmi;

Lagertha
Editor

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol