BİR AMERİKAN SUÇU: Otorite ve Vicdan ikilemi

İndiana Eyaleti’nde İşlenen En Korkunç Suç: Bir çocuk toplu işkence ile öldürüldü.

 

slvia-likens

 

Savcı böyle açıkladı olayı, “bu olay eyaletimizdeki en acımasız cinayet vakalarından birisidir.” Gertrude Baniszewski’de en acımasız katillerden biri olarak eyalet tarihine geçti.

an american crime bir amerikan sucu

Katledilen 16 yaşındaki Sylvia Likens’in başına gelenler “An American Crime” adlı filmle sinemaya uyarlanırken, bu olayın kurgusunda 2 kitap da yazıldı.

bir amerikan sucusylvia likens

1965 yılında meydana gelen bu olay tüm Amerika’yı da sarsan bir olay oldu, Gertude, çocukları ile yaşayan maddi sıkıntıları olan ve hayata karşı ayakta durmaya çalışan bir ev hanımı. Sylvia Likens, günler süren işkenceyle ölüme sürüklenirken, Gertude’un başlattığı işkenceye, çocukları ve mahallenin diğer çocukları da ortak oluyor. Şaşırtıcı ve şok etkisi yaratan ve o zaman kamuoyunun da anlamakta zorlandığı konu ise bu ortaklık.

slyvia likens davasi

Gertrude’un kullandığı ilaçlar, içine düştüğü bunalım ve psikolojik sorunları ile canavarlaşması, yaptıklarına kısmen açıklama olurken, bu olaya dahil olan kendi çocukları ve mahallenin diğer çocuklarının neden işkenceye eşlik ettikleri anlaşılamadı. İşkence eden çocuklara bunları neden yaptınız diye sorulduğunda tek ve ortak yanıtları “bilmiyorum” olacaktı.      

otorite ve vicdan

 

Milgram Deneyi ve Stanford Hapishane Deneyi

1961 yılında Stanley Milgram’ın “Milgram deneyi” sonuçları belki bu olayın biraz açıklayıcısı olabilir. Çocuklar otorite karşısında ona boyun eğerek, otoritenin küçük parçaları haline geldiler, Gertude’dan hem korktuklarını ilettiler, yardım alabileceklerini bildikleri halde, Gertude’un istediğini yapmayıp Sylvia‘yı kurtarma, durumu sonlandırma koşulları varken, bu seçeneği seçmediler, sonsuz itaatle hepsi küçük Gertude haline dönüştüler. Olay ortaya çıktığında tüm Amerika'yı sarsan, gerçeğin bu yönüydü biraz da.

experiment

Daha sonraları 1971’de yapılan başka bir deney de daha da anlatıcı bu konuda, deney Stanford Üniversitesi’nde yapıldı ve 24 gönüllü lisans öğrencisi gardiyan ve mahkum rollerine büründü. Sahte hapishanede gönüllüler çarçabuk rollerine adapte olup, hatta öngörülen sınırları aşarak tehlikeli bir yol almaya başlayınca, deney 6. günün sonunda aceleyle bitirildi.

stanford deneyi

Gardiyanlar sadist eğilimler sergilemekten yargılandı, mahkum rolünde olanlar ise duygusal travmalar geçirdi. Bu deneyi anlatan filmler de çevrildi. Gücü itirazsız kabul görüp, sadistçe gelen baskılara karşı çıkmayıp, itaat eden ve eziyetlere katlanan mahkumlar yanında, o gücün bir parçası haline gelen, gücün temsilcileri gardiyanlar olmuştu. Gardiyanlar normalde yapmayacaklarını söyledikleri sadistçe davranışları, gücün korunaklı gölgesinde yapıyorlardı.

sylvia likens olum

Sylvia Likens’ın Trajik Ölümü

Sylvia Likens 16 yaşındaydı. Kardeşi çocuk felci geçirmişti ve sakattı. Ailesi karnavalda çalışıyordu ve bir kaç aylığına şehir dışına çıkmaları gerekince Gertrude para karşılığında kızlarına bakabileceğini iletti, zaten 7 çocuğu vardı, maddi sıkıntılarını, alacağı bu para hafifletebilirdi. Gertrude bunalım içindeydi, fenobarbital sülfat ve coricidin ilaçlarını sürekli kullanıyordu, içki de içtiğinden ilaçların tepkimesi ile sürekli olarak asabi, gergin haldeydi.

sylvia likens davasi

Sylvia ve kardeşi için ilk bir kaç hafta normal seyrinde giderken, gerginlikler başladı. Önce Gertrude‘un büyük kızı Sylvia’yı annesine şikayet etti, Gertrude’un cezalandırma yöntemi ise dayaktı. Sylvia bu dayağı başta kabullendi, kardeşi ile birlikte Gertrude’dan korktular. Cezalar ve dayaklar fazlalaşmaya ve Sylvia için eziyete dönüştü, eli üzerinde sigara da söndürmüştü Gertrude. Sylvia ve kardeşi ailelerin gelip onları alacakları günü beklerken, Gertrude onları ceza olarak süresiz bodrum kata attı. Sylvia’ya bütün çocukların önünde hakaret edip, eline verdiği şişeyi içine sokmasını emretti ve o da sonunda kabul edip yaptı. Çocuklar bu şiddet olaylarını seyretmekten zevk alır olmuşlardı.

sylvia likens

Çocuklar sadist mahlukatlara dönüştüler, bodrumda kilitli olan Svlvia’ya çok az yemek ve su verilirken, çevredeki çocukların bazıları da her gün ziyaret ederek, onu dövmeye, üzerinde sigara söndürmeye, soyup cinsel organına şişe sokmaya ve hatta açık yaralarını tuzla ovarak daha da acı çektirmeye başladılar, bunu da isteyerek yaptılar. 1965 Ekim ayı boyunca Bodrumda kilitli duran Sylvia her gün işkence gördü. En son Sylvia’nin karnına kızgın iğneyle yazılar kazıdılar.

sylvia likens mezar

Küçük bedeni acılarla, ağrılarla kıvranan Sylvia son bir hamle ile kurtulmaya çalıştı bodrumdan ama kaçarken yakalandı ve bütün çocuklar ceza olarak onu bodrumda sopalarla acımasızca dövdüler. Ertesi gün Sylvia’nın bedeni işkencelere dayanamadı ve öldü.

Suçlular yargılandılar, cezalar aldılar ama bu olay İndiana’da hiç unutulmadı.

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol