Avrupa'daki İnsan Hayvanat Bahçeleri - Tarifsiz Utanç

Hayvanat bahçeleri, insanoğlunun doğanın ve dünya üzerinde var olan tüm canlıların kendi malı olduğu yanılsamasının ürünüdür. Diğerleri de (bkz: pet shoplar ve sirkler). Peki ya, insan hayvanat bahçeleri? Ben yazarken utandım, siz de eminim ki okurken. Peki ya onlar hiç utanmadı mı? “İnsanoğlu, kendinden utanmayı bilseydi; gizli kalmış değil, herkesin içinde açıkça nice suçlar işlenmemiş olurdu.”

Irkçılık; ideolojik bir düşünce falan değildir, psikolojik hastalıktır, cehalettir, yobazlıktır. Cehalet eğitimsizlikten değilse daha da korkunçtur. Bile bile seçilmiş ırkçılık, kötü kalplilikten başka bir şey olamaz. Irkçılık bir ötekileştirme sürecinin ürünüdür. “Ben en iyisiyim” demenin tek yolu bir negatif yaratmaktır. Bunun içinde karşıtlıklar kullanılır. Pozitif olması için negatife, barış için öncelikle savaşa ihtiyaç duyar insancık. “Kuşlar gibi uçmasını, balıklar gibi yüzmesini öğrendik, ancak bu arada çok basit bir sanatı unuttuk; kardeş olarak yaşamayı…”

Çok değil bundan 60 yıl öncesine kadar pek çok batılı devlet, Afrika’dan getirdikleri insanları dikenli tellerle çevirili hayvanat bahçelerinde teşhir ediyorlardı. Belçika, Almanya, İtalya, İsveç, Hollanda ve Amerika Birleşik Devletleri gibi birçok ülke, 1870’lerden 1960’lara kadar bu iğrenç eyleme devam ettiler. Afrika’dan getirdikleri insanları; vahşiler, ilkeller, gelişmemişler, insana benzeyenler ve insanoğluna en yakın canlılar şeklinde sıfatlarıyla tanımlıyorlardı.
eskisiyle yenisiyle insan hayvanat bahçesi eskisiyleyenisiyle
-
 1928 yılında Stuttgart Almanya’da açılan bir sergiye ait reklam afişi
eskisiyle yenisiyle sergilenen insanlar eskisiyleyenisiyle insan hayvanat bahçesi
Hayvanat bahçelerinde, fuarlarda ve sergi alanlarında sergilenmek üzere binlerce Afrikalı kadın, çocuk ve erkek, nadir hayvanları seçer gibi seçiliyor ve kafeslerde taşınıyordu. Bu zulme sadece Afrikalılar uğramıyordu. Kızılderililer, Uzakdoğulular, Eskimolar gibi ırklar da bu zulmün mağdurlarıydı.
eskisiyle yenisiyle insan hayvanat bahçeleri

Batı medeniyeti insanların sergilendiği, kafeslere konulduğu ortamlara “Etnolojik Fuar” diyordu. Sergi alanlarında, “Lütfen yiyecek şeyler vermeyin, biz zaten besliyoruz.” yazılı tabelalar yer alıyordu. Sergilenen insanların kıyafetleri zorla çıkarılıyordu. Batının vicdansız zorbalığına ve aşağılayıcı teşhirine dayanamayan birçok insan intihar etti veya teşhir sırasında çeşitli sebeplerle hayatını kaybetti.

eskisiyleyenisiyle insan hayvanat bahçeleri

- “Hayvan şovu” adıyla tanıtılan iğrençlik

Hayatını kaybeden insanların bedenlerini bile teşhir etmeye devam ettiler. Bazı bilim adamları teşhir edilen insanlar üzerinde deneyler yapıyorlardı. Yaptıkları deneyler sonucunda bu insanların akıllarının aşırı derecede geri olduğu sonucuna varıyorlar, deneklerini, saldırgan ve hissiz olarak nitelendiriyorlardı. Batı medeniyeti, bu sergilere oldukça fazla ilgili gösteriyordu. Paris’te bulunan bir sergiyi 34 milyon kişinin ziyaret edildiğinden bahsediliyor. En son 1958 yılında Brüksel’deki bir fuarda sergilenen bu iğrenç uygulamalar, tartışmalara yol açmaya başlayınca sergiler kapatılmaya başlandı.

Peki ya, yakın tarihimizde hiç olmadı mı?

1994’te Fransa’da erkek ve kadınların çıplak teşhir edildiği bir Afrika köyü sergisi açıldı.

2005 Haziran’da, Almanya’da bir Afrika köyü sergisi açıldı.
eskisiyle yenisiyle insan hayvanat bahçesi eskisiyleyenisiyle iğrençlik

26-29 Ağustos 2005’te, Londra’da da insan hayvan bahçesi açıldı.

Şaşırmıyor insan, şaşıramıyor nedense. Kötülüğün hüküm sürdüğü topraklar var. Güçlü olanın haklı görüldüğü, kendi gibi olmayanı ve düşünmeyeni yok etmek istediği topraklar var hala. Kimse benim gibi, kimse senin gibi olmak ya da düşünmek zorunda değil. Fabrika ürünü değil insan. Hepimize ait farklı değer yargılarımız, farklı düşüncelerimiz, farklı görünüşlerimiz, farklı zevklerimiz var ve olmalı. Dünya renklerle güzel, hep birlikte güzeliz.
eskisiyleyenisiyle dünya hayvanat bahçeleri eskisiyleyenisiyle
“Beri gel, daha beri; bu yol vuruculuk nereye kadar böyle? Bu hır gür, bu savaş nereye kadar? Sen bensin, ben senim” demiş Mevlana. Öyle olsun, olmalı… Irkın kadar değil, kalbin kadar insansın kardeşim.
eskisiyleyenisiyle insan hayvanat bahçeleri
DNA'larına göre ırk testi yapılan insanların sonuçlarını ve verdikleri tepkilerini lütfen izleyin.

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol