Ava-Guaja Kabilesi

Orada bir kabile var, uzakta. O kabile bizim kabilemiz mi? Bizim değil bence, bize de pek benzemiyorlar. Amazon ormanlarında, modern hayattan tamamen kopuk yaşayan Awa-Guaja kabilesi, amazon ormanlarında yaşayan yerli bir grup. Dünyada yer alan diğer kabileler arasında nesli tükenme tehdidi en yüksek olan kabile. Öyle ki; bu kabile yalnızca 350 kişiden oluşuyor.

amazon ormanlari

Kabile insanları, hayvanları resmen evlat ediniyorlar.

 

Kabilenin kadınları, doğada yer alan bazı hayvanları çocukları gibi sahiplenirken, onları yine çocukları gibi emzirerek besliyor. Kabile kadınlarının sütüyle beslenen hayvanlar asla yenmiyor, hiçbirinin kılına dahi zarar verilmiyor.

İtalyan fotoğrafçı Domenico Pugliese, modern insan ve modern hayattan uzak bu kabile hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak adına, kabileye bir ziyaret gerçekleştirmiş ve günlük yaşamlarını fotoğraflamış. Pugliese, kabileyle ilk defa 2009 yılında tanışırken, son birkaç yıldır da kabile üzerinde çeşitli araştırmalar yapıyor.

“Doğadan alınan doğaya geri verilmeli” mottosuyla yaşayan kabile ki onlar; doğanın gücüne ve onlara verdiklerine karşı, doğaya duydukları minneti her şekilde göstermeyi bir yaşam şekli haline getirmiş. Biz modern insanların, yerle bir ettiği doğanın her zerresine önem veren modern olmayan insanlar. Bizler ise  modern olurken, keşke bu denli gaddar olmasaydık. Belki o zaman, daha yaşanılabilir bir dünyamız olurdu.

kabile amazon ormanlari

İşte o fotoğrafçı Domenico Pugliese’nin Awa-Guaja kabilesinin yaşamından derlediği fotoğraflardan bazıları:

hayvanlarin emzirildigi kabile
ava guaja kabilesi

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol