Asit Sağlığa Yararlıdır(!)

Eve yorgun argın gelenler buradaysa, herkese ve her şeye kolay sinirlenenler de geldiyse başlıyoruz. Size, artık hiç yorulmayacaksınız ve de hiç sinirlenmeyeceksiniz desem ne dersiniz? ‘Yalaaaaaan!’ dediğinizi duydum, tamam. Hakikaten her şeye kızıyorsunuz yahu!  Şimdi, arkanıza yaslanın ve bir Coca Cola için. Ne yorgunluk kaldı, ne de sinir değil mi? Size söylemiştim. :) Bu yalanı benim uydurduğumu falan sanmayın. Coca Cola'yı, 1886 yılındaki ilk reklamında, sinirlere ve yorgunluğa iyi gelen bir içecek olarak sunanlar utansın.

eskisiyle yenisiyle coca cola eski yeni kola eskisiyleyenisiyle

Aranızda uzaya giden var mı? Ben peşin peşin sorayım da, ben gittim diyen çıkabilir. Giden varsa, muhtemelen aşağıda yer alan şiiri yazan abiyi görmüştür. Tekrar giden olursa, bizden selam götürsün.

eskisiyle yenisiyle şiir eskisiyleyenisiyle eski yeni

Uzay nereden çıktı derseniz. Uzaya giden ilk meşrubatla sizi tanıştırmak isterim. 1985 yılında Challenger adlı uzay mekiği ile test amaçlı gönderilen Coca Cola. ‘Gitti de ne oldu’ diye soru gelmiştir akla, bize konuşacak konu olmuş işte fena mı?

eskisiyle yenisiyle coca cola eski kola yeni eskisiyleyenisiyle

Biraz da birlikte yakın tarihten bir şeyler hatırlayalım. Hatırlar mısınız?
Hani bir elinde pide, diğer elinde kola ile
iftarayetişmek için eve doğru koşan çocuk vardı, işte o çocuk bendim. O çocuk sendin, o çocuk bizdik.
Sevgi neydi? Evet, emekti. :)

eskisiyle yenisiyle coca cola kola eski yeni eskisiyleyenisiyle

Ramazan ayının geldiğini, o çocuğu gördüğünde anlayan bir tek ben değilimdir herhalde. Bizler, yolda karşılaştığımız tanıdığımızı hemen sarılır öper, 1 dakika konuştuktan sonra tekrar sarılıp,öpüp vedalaşırız. Bize samimiyetle gel Coca Cola, ne öyle uzay falan.

Samimiyetin kazandırdığını anlamış, biraz da bizleri tanımış olacaklar ki; o reklam ve sonrasındaki tüm projelerini şöyle bir hatırladığımızda daha içten ve yakın geliyor. Bu topraklarda yaşayıp da eşantiyon sevmeyen insan tanımadım. Şirket, bunu iyi kullandı. Coca cola’nın verdiği plastik, şekilsiz bir oyuncak vardı. Oynarken pek de şekil veremiyordun ama sen şekilden şekile giriyordun. Neydi o? Ben hatırladım, Tangle. İddia ediyorum, aramızda onunla oynamamış kimse yoktur.

eskisiyle yenisiyle coca cola eski yeni tangle eskisiyleyenisiyle

Eşantiyon işi tutmuş olacak ki. Nice eşantiyonlar geldi geçti. Cola cola ayısı mı vermediler, tuzluğu mu, şemsiyesi mi, şapkası mı? Hepsini kullandık, tükettik bitirdik. Şimdilerde, alışkanlık yaratmış bir içecek olarak, sempatik ve ilgi çekici reklamlar yaparak devam ediyorlar. Epeydir, bizim eve eşantiyon falan gelmedi. Nerede o eski eşantiyonlar? :)
Eski Coca Cola, daha mağrur daha sevmediğin komşu çocuğu gibi. 2000’lerde daha çok, tonton Nedamet teyze, daha bir bizden gibi. Ya sizce?
Açtığınız kolanın, kapağı altında bedava yazdığındaki mutluluk hep sizinle olsun. Bol asitli günler dilerim.

(Not:Reklam ücreti almadım)  :)

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol