Anestezi Ne Zaman Keşfedildi? Ne zaman Kullanılmaya Başlandı?

Tıp bilimi yüzyıllardır, insanlığın üzerinde uğraş verdiği bir bilim dalıdır.

Amacı, var olan hastalıkları en doğru şekilde tedavi edebilmek, oluşabilecek yeni hastalıklara karşı çözümler aramak ve bulmaktır. Sayısız hastalığa karşı mücadele veren tıp bilimi, sürekli bir arayış içindedir. Bahsettiğimiz dönem dahilinde doktorlar, cerrahi müdahale yapma gerekliliğini gördüklerinde, karşılarına çıkan en büyük zorluk hastaların yaşadığı tarifsiz acıydı.

Müdahale esnasında hastanın katlanılmaz acı duyması, bu sebeple de birçok hastanın ameliyat olmak istememesi, iyiden iyiye içinden çıkılmayacak bir hal almıştı. Bu durum sebebiyle, yapılması gereken müdahale ve tedavi mümkün olamıyordu. Eğer bir ameliyat yapılıyorsa, anestezi var olmadığı için, hastanın kolları ve bacakları ameliyat masasına bağlanıyordu. Sonuç olarak, ameliyat olan hasta, tabirsiz acılara katlanmak zorunda kalıyordu. Ameliyat sırasında acı ile şoka girip, ölen hastaların olduğu gerçeği sizlere şaşırtıcı gelmeyecektir.

eskisiyleyenisiyle anestezi eskisiyle yenisiyle anestezinin tarihi eski caglarda anestezi nedir

Peki ya, bu anesteziyi kim buldu?

Belki de, akıllara gelen ilk soru. Birçok buluşta olduğu gibi, anestezi de bir tesadüfi bir şekilde bulundu diyebiliriz.

Amerikalı Dr. Crawford Long o dönemdeki diğer doktorlar gibi, baygın olan hastaları kendine getirmek için, eter maddesini kullanıyordu. Bu yöntem, o zamanlarda bilinen ve sıkça kullanılan bir yöntemdi. Tesadüfi şekilde ayık durumdaki bir hastanın eter kullanması ve bayılması ile .

Dr. Crawford Long eter maddesinin insanlar üzerinde olan bayıltma etkisini fark etmiş oldu. Bu olay sonrasında, eteri ameliyatlarda kullanabileceğini düşündü.

eskisiyleyenisiyle anestezi eskisiyle yenisiyle anesteziyi kim buldu

30 Mart 1842 tarihinde, Dr. Crawford Long, bir öğrencisinin, boynunda olan kisti almak için yaptığı ameliyatta, hastasını eter maddesiyle uyuttu. Böylece anesteziyi ilk bulan kişi de, kullanan kişide kendisi oldu.

O dönemin bağnaz bölge halkı, bu doktoru büyücülükle suçlayıp, linç etmek ile tehdit ettiler. Tehditler sonucunda, anestezi ile ameliyat yapan Dr.Crawford Long çalışmalarını yarıda bıraktı, baskılarla bunu yapmak zorunda bırakıldı.

eskisiyleyenisiyle anestezi nedir eskisiyle yenisiyle anestezinin tarihi

Anestezinin tarihçesi incelendiğinde anestezinin, bu gerici toplum zihniyeti yüzünden, 10 yıl daha yaygın olarak kullanılmadığı görülüyor.

Her gün, yeni bir gerçeğe ulaşan tıp biliminin, yıllar boyunca tabiri caizse susuz bırakılması da tüm insanlığa yapılan bir kötülük olmuş.

1852 yılında yapılan bir tıp araştırması sırasında, Dr. Crawford Long’un buluşunun varlığı ortaya çıktı. Bu bilgiye ulaşan doktorlar, 2 yıl boyunca, “anestezi nasıl yapılır?” sorusunun cevabını aradılar.

1846 yılında, yani tarihteki ilk anestezi uygulamasından tam 14 yıl sonra, Amerikalı bir diş doktoru olan Dr.William Morton diş çekim işlemleri sırasında eteri kullanmaya başladı. Böylelikle, anestezi konusu hakkında araştırmalar yeniden tıp gündemine geldi. O zamanlardan günümüze dek geliştirilen ve geliştirilmeye devam edilen anestezi, her kesin de kabul edebileceği gibi tıp alanındaki en büyük buluştur. “Gerçekten önemli ve ilham verici her şey özgürce çalışan birey tarafından üretilir.” demiş
Albert Einstein. Özgür bireylerin yaşadığı, çözümlerle dolu bir ülke ve dünya dileğiyle…

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol