Alkolizm, Marjinal Bir Hayat ve Edebiyat - Karl Bukowski

 Gerçek adı Heinrich Karl Bukowski olan Amerikalı yazar ve şair, bazı eserlerinde Henry Chinaski adını da kullanmıştır.

eskisiyleyenisiyle bukowski

Yapıtlarında genellikle toplum dışı insanları, bu insanların yaşadıkları depresif hayatları konu almış, ve alkolizme yatkın bir yaşam tarzını anlatır.

eskisiyleyenisiyle bukowski

Alkolizm acaba kendi hayat tarzı mıydı?

Bukowski’nin yazılarında kendi hayatını yazıp yazmadığı tartışılır belki ancak, okurlarının bir kısmı bunları kurguladığını, bazıları ise yaşamadan buna benzer kurguları yapmasının mümkün olmayacağını ve bu karakterde olan bu tip kişilerin bu hayatı sürmesinin zaten doğal olduğu görüşünün savındadırlar.

Dünya Savaşı'nın hemen bitiminde; Almanya'ya askeri hizmet göreviyle gelmiş olan Polonya asıllı Amerikalı bir babanın ve Alman bir annenin oğulları Charles Bukowski, 1920 yılında Andernach, Almanya'da doğdu. Aile Heinrich, 2 yaşındayken Los Angeles’a taşınırlar. Bukowski'nin babası işsizdi ve çocukluğunda oğlu Bukowski'ye şiddet uygulardı. Aslında sakin gibi görünen ve sessiz bir çocuk olan hatta bu özelliğiyle dikkat çeken Bukowski, kimi zaman ise öfke nöbetleri geçiriyor, çıldırma noktasına geliyor, kendinden hiç beklenmeyen taşkınlıklar yapıyordu. İlkokul çağlarında fazla cesaretli gibi görünen Bukowski, kendi yazdığı bir eserinde ilkokul öğretmenine "Sevişelim" dediğini söyler. Bukowski, Los Angeles Lisesi'nden mezun olduktan sonra gazetecilik ve edebiyat dersleri aldığı hatta sanatsal faaliyetlerde de bulunduğu bilinen Los Angeles Şehir Üniversitesi'ne kayıt oldu.  Burada ancak bir yıl okuyabildi. Bukowski yıllardır yazıyordu, yazılarının çeşitli dergilerde yayınlanmasını istiyordu, ama dergiler onun yazdıklarını beğenmiyor ve geri gönderiyordu.

eskisiyleyenisiyle bukowski

ilk öyküsü "Aftermath of a Lenghty Rejection Slip"


Nihayet 24 yaşına geldiğinde, "Aftermath of a Lenghty Rejection Slip" isimli kısa öyküsü yayımlandı. İki yıl sonra bir başka kısa öyküsü "20 Tanks From Kasseldown" adlı eseri yayımlandı. Bukowski yayıncılık yöntemlerinden hoşnut olmadığı dergilere yazmaktan vazgeçip, 10 yıllığına yazmayı bıraktı. Yazmadığı bu dönemlerde ABD'yi gezerek, çeşitli işlerde çoğunlukla kısa vadeli çalıştı, ucuz pansiyonlarda konakladı. Sürekli bir evi olmadı. (‘Factotum’ adlı eserinde yazar, bu yaşantısından bahsetmektedir).

eskisiyleyenisiyle bukowski


Yazmayı bıraktığında neler yapmıştı?

O yıllarda kısa sürelerde çalışma nedeni olarak; o yıllarda maksimum seviyeye yükselen anarşist ruh hali ve alkole olan bağımlılığı söylenebilir. O, babasına olan nefretini babası gibi yaşayarak değil de, onun aksine bir yaşam tarzını benimsediğini ve bir sohbet ortamında bu yüzden bir ‘Hiç’ olmayı seçtiğini söylemiştir. Bu söylemini daha sonra öfke ve küfür dolu kelimelerle yazıya dökmüştür. O, babası gibi değil de tam tersi; bir şey olmamayı hedefleyen bir adam olarak paraya pula önem vermiyor, sağda solda, karanlık arka sokaklarda, batakhane ve barlarda çoğu zaman fahişelerle günü birlik bir hayat sürüyordu. Bazen varlıklı kadınlarla ilişkiye giriyor, onları son derece etkiliyor, evlerinde yaşamaya başlıyor ama bir türlü o hayata adapte olamıyor, sonunda yine eski hayatına geri dönüyordu.

Bukowski, yaşamının bir bölümünü hipodromlarda geçirmiş ve bu dönemdeki yaşantısından bazı eserlerinde de bahsetmiştir. 1950 yılında Amerika Posta İdaresi’nde memurluk yapmaya başlamış, bir buçuk yıl bu görevine devam etmiştir.1955’te alkol komasından bir süre hastahanede yatmış ve tedavi görmüştür. Tedavi olduktan sonra şiir yazmaya karar verip, bir daktilo satın aldı.

eskisiyleyenisiyle bukowski

Takvimler 1957 yılını gösterdiğinde Bukowski, Barbara Fry ile evlendi, ancak bu evlilik uzun sürmedi, 1959’da boşandılar. Bukowski bundan sonra içki içmeye, şiir yazmaya devam etti. Yalnız hayat sadece alkol ve şiirden ibaret değildi tabii; çalışıp karnını doyurması da gerekiyordu. Kısa bir süre memurluk yaptığı Posta İdaresi’ndeki görevine geri döndü. Birlikte olduğu onlarca kadından biri olan Francis Smith'ten 1965 yılında bir kızı dünyaya geldi. Ondan dört yıl sonra ‘Black Sparrow Yayınevi' Bukowski’ye yaşam boyu her ay ödenmek üzere 100 dolar maaş bağladı. Bir nevi maddi hayatı düzene girecekti, ( her ne kadar bu para yetecek gibi görünmese de) o halde Posta İşleri’ndeki görevini bırakabilirdi. Bıraktı da. Hatta ileri tarihlerde yazdığı bir yazıda da bu konudan şöyle söz edecekti: "İki seçenekten birini seçmek zorundaydım: Posta ofisinde kalıp delirmek ya da yazmaya oynayıp açlıktan ölmek. Ben aç kalmayı seçtim." ‘Postane’ adındaki ilk romanı o günlerde yazdı ve yayınlandı.

eskisiyleyenisiyle bukowski linda lee

Bukowski ile Linda Lee Beighle 1976 yılında tanışırlar.Bir kaç yıl sonra Los Angeles’ın  bir liman şehri olan San Pedro'ya taşınırlar. Bukowski ve Beighle dokuz yıl sonra 1985'te evlenirler.

Bukowski, Pulp romanını bitirir bitirmez lösemiye yakalanır. 73 yaşındayken 9 Mart 1994’te bu hastalık sebebiyle San Pedro, Kaliforniya'da öldü. Ölüm töreni vasiyeti üzerine Budist rahipler tarafından yapıldı.

Çoğumuza göre tercih edilemeyecek olan, bu tür bir yaşam tarzı nedeniyle Bukowski; pek çok defa yaralanmış, dayak bile yemiş hatta birçok kez de tutuklanmıştır.  Ancak o, aynı zamanda özgün dili ve serbest yazım tekniği ile Amerikan edebiyatına adını yazdırmıştır. Biz ise ilk defa ‘Sokak’ dergisinde onun eserlerine rastlarız. Onu tanımamız da ilk defa bu dergide yayınlanan öykü ve şiirleriyle olmuştur.

Bukowski’nin öyküleri ve şiirlerini içeren toplam 45 kitabı bulunmaktadır. Bu eserlerin çevirisi ise Avi Padro’ya aittir.


Eserlerine gelince:

Kadınlar

Sıcak Su Müziği

Bir Tek Ben miyim Böyle Yaşayan

Dünyevi Şiirlerin Son Gecesi (2 Cilt)

Kapalı Bir Kapıdır Cehennem

Gülün Gölgesinde

Postane (roman)

Pis Moruğun Notları

Sevimli Bir Aşk Hikayesi

Sıradan Delilik Öyküleri

Kendimizde Açtığımız Yaralar

Sarhoş Çal Piyanoyu, Vurmalı Çalgı Gibi, Parmaklar Biraz Kanamaya Başlayana Dek

Pansiyon Manzumeleri

Gece Çılgın Ayak Sesleriyle Yırtıldı

Ölüler Böyle Sever

Shakespeare Bunu Asla Yapmazdı

Güneşe Uzan

En Kısa Andır Mucize

Güneş İşte Burdayım

Kimse Bilmez Ne Çektiğimi

Kaptan Yemeğe Çıktı ve Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi

Pulp

Factotum

Lagertha
Editor

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol