Afrika Kasabı, Uganda’nın ACIMASIZ DİKTATÖRÜ!

Diktatörler aslında oturdukları koltuğun devamlılığını sağlamak için vicdanlı olamazlar, sonuçta diktatörlük, gücü tek elde tutma isteğiyle acımasızlığı ve katilliği dayatır mutlaka.

ama idi amin diktator

Ama İdi Amin’in acımasızlığı diktatör oluşundan gelmiyordu, diktatör olmaya elverişli gaddarlığı ile gücü eline almıştı. O, “VIP muamelesi yapın” derken öldürün, “Uyuduğu yere birlikte gidin, çay verin”  derken, aslında 'İşkence yapın' diyordu. Yani bunlar bir nevi şifreli cümlelerdi. Kurduğu polis birliğine talimat verirken böyle bir çok özel terimler türetmişti İdi Amin!

Yaptığı darbe ile Uganda’nın başına geçip, ömür boyu başkanlığını ilan etmiş olan ve belki de Afrika tarihinin bilinen en acımasız diktatörü Amin’in, Afrika Birliği Organizasyon Başkanlığı yanında, Uganda’nın Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Temsilcisi de seçilmesi tarihin garip bir ironisi.

uganda diktatoru idi amindiktator idi amin

1971-79 yılları arasındaki başkanlığı sırasında kendine biçtiği ünvanlar:

-Uganda Cumhuriyeti Ömür Boyu Devlet Başkanı

-Fatih ve Cezaevleri Müdürü

-İngiliz İmparatorluğu Fatihi

-Mareşal Doktor

-Konsey Başkanı Polis Şefi

-Silahlı Kuvvetler Başkomutanı

-Karadaki tüm Hayvanların ve Denizdeki tüm Balıkların Efendisi

idi amin ülkesi

Afrika Kasabı İDİ AMİN:

İdi Amin'in kendisine verdilen ünvanlar ile taşıdığı madalyaların ağırlığı yüzünden, sık sık üniformasının parçalandığı söylenir. Başkanlığı sırasında 300 bine yakın kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor. Gaddarlığı ile nam salan Amin için batı, sonraları ”Afrika Kasabı” ünvanını da ünvanları arasına eklemişti.  İdi Amin’in renkli bir kişiliği olduğu söylenir. İstediğinde uysal, gayet sakin, komik ve esprili bir adam oluverirmiş, ama gaddarlığı ile nam salmasından, kendisinden iyi ya da kötü bahsedilmesinden, batılı gazetelerde çıkan haberlerden de inanılmaz zevk alırmış.

idi amin afrika kasabi
idi amin afrika kasabi
Tabi onun yamyam olduğu ve kurbanlarını yediği ya da timsahlara yedirdiği, kesik kafaları evinde sakladığı, hatta sohbet ederken ibret olsun diye kafataslarından bazılarını çıkarıp gösterdiği gibi söylentiler var. Adolf Hitler'e olan sevgisinden heykelini de dikmek istediğini söylemiş. Dört İngiliz iş adamına tahtırevanını taşıtması, diz çöktürüp fotoğraflarla belgelemesi ve İsveçli bir iş adamına ise şemsiyesini tutturması da batıya verdiği gözdağları arasında. Fakat timsahları çok severken, onları özel olarak beslediği ve sevmediği fillerin öldürülmesi emrini vermiş olması da bilinen bir gerçek.

kafataslari

Barış gücü askerlerini ve ABD konsolosluğunu koruyan Amerikan Deniz Piyadelerini ülkeden kovarken, kendi polis birliğini oluşturmuştur. 18 bin kişiden oluşturduğu bu polis birliği, ülkedeki cinayetler ve katliamlardan da sorumluydu.

en guzel adami oldugunu sanan idi amin
Dünyadaki en güzel yüze sahip olduğunu düşünen İdi Amin Dada, 1.98 metre boyunda, 126 kilo ağırlığındaydı ve fiziği ile gurur duyuyordu. 1951 ve 60 yılları arasında dokuz defa Uganda ağır siklet boks şampiyonu oldu. Başkanlığı döneminde ise mutlak yeneceğini söylediği Muhammed Ali Clay ile boks karşılaşması yapmak istediğini iletti. 5 eşi olan İdi Amin, 1925 yılında Uganda’nın kuzeyindeki Koboko’da doğdu. Yoksul bir ailenin çocuğuydu.

idi amin katliamlari

İdi Amin Diktatörlüğü ve Katliamları:

İngiltere II.Dünya Savaşı’nda cephelere sömürgelerinden askerleri gönderiyordu, bunlardan biri de İdi Amin’di. Orduya aşçı olarak girdi, 1952-55 yılları arasında ise Somali’de İngiliz sömürge idaresine karşı savaşan Mau-Mau yerli direnişlerine karşı savaştı, gaddarlığı ve işkence yapmaktaki ustalığı ile sivrildi. Afrika Kraliyet Tüfekçi Birliği’nde Ugandalı askerler arasında Apollo Milton Obote ve İdi Amin üsteğmen rutbesi alarak İngiltere’den onay almıştı. Uganda’nın tarihine geçecek iki isim oldu bu diktatörler. 1962 yılında Milton Obote başkan olurken, 1963’de o da genel kurmay başkanı olmuştu.

turkana katliami

İdi Amin 1962 yıllında adını dünyaya Turkana Katliamı ile duyurdu. Kenya’dan Uganda’ya sığır çalmak için giren kabile halkına operasyon düzenledi, kabile halkından işkence ile ölene kadar dövdükleri yanında, diri diri toprağa gömdükleri de vardı. Bu gerçek, Britanyalı müfettişlerin araştırmaları sonucunda ortaya çıktı. Fakat bu nedense uluslararası mahkemelere taşınmadı.

idi amin

Minton zamanında, İdi Amin’in asli görevi ise Kongo’daki iç isyan ve altın kaçakçılığına destekti. Milton zamanı da yolsuzluklar, skandallar, cinayetler yönetimiydi. Milton’la aralarında anlaşmazlık çıkınca, görevinden azledildi ve Uganda’dan ayrıldı. Milton’un zimmetine para geçirmekten yargılanacağını öğrenince, 1971 yılında Milton yurt dışında iken askeri darbe yaparak ülke yönetimini ele geçirdi. Milton’un diktötörlüğünden bıkan halk Amin’i alkışlarla karşılarken, batı da sanki ülkeye bahar geliyormuşcasına başkanlığını onaylıyordu. Çünkü Milton İngiltere ve ABD’ye karşı gelerek, Sovyetler yanında pozisyon alır durumdaydı. Amin ilk kez başa geldiğinde halkına, politik tutukluların serbest bırakılacağını, sivil yönetime dönüleceğini, ekonomik reformların yapılacağını ve sadece ülkesini, vatandaşlarını düşündüğünü söylüyordu. The İndependent Gazetesi, daha sonra İdi Amin’in yaptığı darbe arkasında ABD ve İngiltere kadar İsrail olduğunu da yazdı. İdi Amin, darbeden sonra onu ilk tanıyan ülke olan israil’e  ilk yurt dışı ziyaretini yaparak, bu görüşü destekler bir görüntü sergilemiştir. Fakat çok kısa zaman sonra İsrail'i düşman ülke ilan etti.

idi amin ordu

İngiliz ordusundayken, “Olağanüstü ve güvenilir , neşeli ve enerji dolu” diye batının tanımladığı adam, ülkede başkanlığını ilan ettikten sonra, bir kere bile seçim yapmayı düşünmedi ve ilk işi de 90 gün süre vererek, tüm Asyalıların, Hintli ve Pakistanlıların ülkeyi terk etmesini istemek oldu. Onların mal varlıklarını ordu yetkilileri arasında pay edecekti. Milton Obote’nin 9 bin askerinin canına kıyarken, rakip kabilelerin de yok edilmesi emrini verdi. En az 300 bin kişinin öldürüldüğü ülke, kan gölüne dönüştü.

idi amin

Filisintinliler ve Meinhof çetesi tarafından kaçırılan Fransız uçağı, Uganda’ya iniş yapınca yürüttüğü politika ve arabuluculuk etkisiz kaldı, Uganda Hava Kuvvetlerine ait sekiz MIG yok edilerek, rehineleri kurtaran İsrail karşısında, hem kendi halkına, hem dünya kamuoyuna rezil olmuştu.

idi amin ve esi

Eşlerinden birini, işlediği suçtan dolayı paramparça ettiği söylenir İdi Amin’in. Bu konu ile araştırma yapmaya çalışsam da herhangi net bir bilgiye ulaşamadım.

idi amin

Ama 2006 da onun hayatını anlatan, “İskoçyanın Son Kralı”adlı filmi seyrettiyseniz, eşinin parçalanarak katledilme sahnesini de mutlak izlemişsinizdir.


İdi Amin Müslümandı ve ülkesindeki müslümanları tek çatı altında toplama hevesi vardı, “Uganda İslam Yüksek Konseyi” ni kurarak, İslam ülkelerinden aldığı destekle cami ve İslam Üniversitesi de açtırdı.

İdi Amin’in Sonu:

1979’da Tanzanya’nın destek verdiği, Uganda’lı gerilların başlattığı saldırı sonucunda dört karısını, 30 dolayında sevgilisini ve çocuklarının 20 tanesini alarak yurt dışına kaçtı. En son Suudi Arabistan’a sığındı. Onca katliamı yapan bu acımasız diktatör, 2003 de böbrek yetmezliğinden eceliyle öldüğünde 78 yaşındaydı. Bazı çocukları ve akrabaları halen Uganda’da yaşayan bu diktatör tarihe, yaptığı katliamları ve hastalıklı kişiliği ile geçti.

uganda afrika

Doğası ve esasen kaynakları ile Afrika’nın en güzel ülkelerinden biri olan Uganda’da Amin’den sonra iki başkan değişikliği olsa da, iktidara 1980’de Milton Obote tekrar sahip oldu. 1996 dan bu yana da Yoweri Museveni ülkeye başkanlık etmektedir. Museveni, seçimlerde sürekli kazansa da, Uganda’nın talihsiz talihi başa gelenin nedense bir türlü o koltuğu bırakmaması.

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol