22 Mart Dünya Su Günü - Suyun Yıllar İçindeki Serüveni

Bildiğimiz evrende  bu mavi gezgenimizin %75'i sularla çevrili olmasına rağmen; insanoğlunun kullanabildiği tatlı su miktarı, sadece ve sadece %2.7'sidir. Günümüzde uğruna savaşlar verilecek kadar kıymetli suyun, yıllar içindeki serüvenini gelin birlikte inceleyelim.


suyun onemi

SUYU NASIL ELDE EDERİZ?
Bütün canlılar için hayati önemi olan su, tüm kabilelerde yerleşim yerini seçme konusunda da oldukça önem teşkil etmiştir. Fakat insanoğlunun ehlileştirmeye çalıştığı doğa, zamanla suyun kirlenmesiyle ufak uyarılar verse de toplumlar, sadece yer değiştirerek bu sıkıntıyı aşmaya çalışmışlardır. Sonrasında yerleşik hayata geçtikçe, mevcut hastalıklarla başa çıkmak için suyun insani kirlilikten uzak tutulması, kaynatılarak kullanılması ve bulandırılmadan alınmaya çalışması gibi yöntemler sonucu su eldesi başlamıştır. Peki ya yıllar içinde evlere kadar gelen su ve beraberinde getirdiği lüks merakı? İşte zamanında tüm dünyaya yeten ancak şimdilerde sadece bir avuç kalan su…

suyun hayat icin onemi kuraklik dunya su gunu

ESKİDEN SU ZENGİNİ OLAN TÜRKİYEYE NE OLDU?

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) verilerine göre; geçtiğimiz son 50 yıl içinde '3 Van Gölü büyüklüğünde'  bir su kütlesi tamamıyla kayboldu ve gün geçtikçe de bu durum devam etmektedir. Türkiye, su sıkıntısı çeken ve ilerleyen senelerde su kıtlığına gidecek ülkeler arasında. Bugün kişi başına düşen günlük su miktarı 1519 m3 iken, 2030 tahminlerinde artan nüfus ile 1100 m3 değerine düşecek.

kuraklik tehlikesi turkiye

PEKİ, NE KADAR SU HARCIYORUZ?

4 kişilik bir aile, sadece tuvalet rezervuarından akan su ile bir ayda ortalama 2,5 ton su harcar. Bu rakam eğer size de fazla geliyorsa, yapacağınız şey belli. Hemen rezervuarın içine bir litrelik dolu su şişesi koyarsanız, ayda bu miktarı ortalama 1 tona çekmek mümkündür. Ayrıca banyo yapmak yerine duş almak, sizi fazladan 150 ton su harcamaktan kurtaracaktır. Sadece sizi değil, dünyamızı da. Diş fırçalamak, tıraş olmak, yüzünüzü yıkamak gibi gündelik işlerinizi musluk daha az akarken yaparsanız günde, 35 litre daha az su kullanmanız mümkün olabilir. Evinizin mutfağında da tasarruf yapmak mümkündür. Bulaşıkları şırıl şırıl akan bir şelalede yıkamak yerine, daha az miktarda akan su altında durulamak ya da bulaşık makinesi kullanmak, meyve ve sebzeleri yarısı su dolu bir kapta bekleterek, yemek pişirdiğiniz kabın pişirme süresi boyunca kapağını kapalı tutmak bazı size bir günde 60 litre su tasarrufu sağlayabilir.

Kısacası sevgili okurlar, suyun azaldığı ve kuraklığın boy gösterdiği bu dünyada, insanoğlunun elindeki imkanları verimli kullanması ile elde edeceği müthiş bir tasarruf önerisi ve bilincinin göstergesidir bu yapılanlar. Siz de damlatan muslukları iyice sıkın ki dünya bizimle uzun yıllar yaşamaya devam etsin...

 

 

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol