‘‘Dünyanın En Kötü Üne Sahip Adamı’’ Aleister Crowley

Bir insan, nasıl olur da böyle bir şöhretle anılabilir? Yaptıklarıyla herkes tarafından tepki toplayan, öldükten sonra bile eleştirilen, hatta şahsına şarkı bile yapılan bir adamdan bahsediyoruz: Aleister Crowley

eskisiyleyenisiyle dünyanın en kötü adamı eskisiyle yenisiyle aleister crowley

1875 – 1947 yılları arasında yaşayan Aleister Crowley, fabrika sahibi bir baba ve aşırı protestan bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Zengin ve nüfuzlu bir ailesi olan Aleister, özel öğretmenlerle, iyi şartlarda yetişti. Babasının ölümüyle birlikte, aşırı protestan olan annesinin baskılarından bunalan Aleister, sonraları Hristiyanlıktan nefret eder hale geldi. Bunun üzerine ise, annesi ona ‘‘The Beast'' (Canavar) lakabını taktı. Aleister için her şey böyle başladı. Bu lakabı kabullenerek, günah olan her şeyin mutluluk verici olduğu felsefesini benimsedi ve hayatına bu şekilde yön verdi. Kendini pek çok konuda geliştirdi ve bir çok mesleğe el attı. Aleister Crowley, okültist, astrolog, şair, ressam, mistik, yazar, satranç ustası ve dağcı olarak anılır.

eskisiyleyenisiyle mr. crowley dünyanın en kötü adamı eskisiyle yenisiyle aleister crowley

Crowley’nin bir nevi şeytan olarak tanımlanmasındaki en büyük etken, okült organizasyonlara üye olmasıydı. Gelecekten haberler alındığına inanılan ve bir çeşit medyumluk faaliyeti olarak bilinen okültizmde üst düzey başarı sağlaması, yaşadığı çağda ve sonrasında onu farklı kıldı. Avrupa’nın pek çok yerinde kendi felsefesi üzerine tapınaklar yaptırdı. Amacı ise Hristiyanlığı bitirip, kendi dini üzerinden hüküm sürmekti.

eskisiyle yenisiyle dünyanın en kötü üne sahip adamı eskisiyleyenisiyle aleister crowley

Ölümünden tam 33 yıl sonra Ozzy Osbourne sahneye çıktı ve Aleister Crowley’e yeniden hayat verdi. ‘‘Blizzard of Ozz’’ albümünün altıncı sırasında yer alan 'Mr. Crowley' şarkısını, Aleister Crowley için yazmıştı. Bu şarkı o kadar beğenildi ki; bugün bile büyük bir hayran ve dinleyici kitlesine sahiptir. Ayrıca, şarkıda Randy Rhoads tarafılan çalınan bölüm, rock müzik tarihinin en iyi gitar sololarından biri olarak kayıtlara geçmiştir.

 

Peki Ozzy Osbourne bu şarkının sözlerinde ne söylemek istiyor?

Türkçe çevirisi tam olarak şöyle... (Yorum sizin)

eskisiyleyenisiyle dünyanın en kötü adamı eskisiyle yenisiyle aleister crowley

İşte o şarkı;


Korhan Bora
Editor
Yazar

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol