Tüm Zamanların Adamı Müslüm Gürses

‘Hangimiz düşmedi kara sevdaya’ deyince; her ne kadar aklımıza son günlerde 'Dembaba' gelse de, Türkiye’de bir ‘Müslüm Baba’ gerçeği var.

tüm zamanların müzik adamı eskisiyleyenisiyle müslüm gürses eskisiyle şarkıları yenisiyle şarkıları

O dönem, sanatçılar arasındaki soyadı değiştirme akımına uyarak, kendi soyadını Gürses olarak değiştiren, arabesk müziğin duayeninin aslında gerçek soyadı Aktaş’tı. Gençlik yıllarında bağlama çalıp türkü söylerken, bir çay bahçesi yarışmasında birinci olarak profesyonel müzik hayatına giriş yaptı.Bir yandan kunduracılık yaparken bir yandan da gazinoda şarkı söylüyordu ve şüphesiz ki müzik, onun hayatında vazgeçilmez bir tutkuydu.

eskisiyle yenisiyle müslüm gürses eskisiyleyenisiyle müslüm baba eski şarkıları yeni şarkılar

Bakmayın arabeskin duayeni dediğimize, kendisi her tarz müziğin sevdalısıydı aslında. Solfej eğitimi almamış olmasına rağmen, orkestra bir şarkıyı çalarken, bir notayı bile yanlış bassa, üstadın hemen müdahale ettiği söylentiler arasında.

eskisiyleyenisiyle müslüm gürses eskisiyle yenisiyle müslüm baba eski şarkılar yeni şarkılar

Müslüm Gürses Türkiye’de 'Rock müzik' denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Teoman’nın parçasını, kendi tarzında yorumlamış ve ortaya gerçekten çok iyi bir iş çıkmıştır.


Kendisi gibi bir duayen olan Bülent Ortaçgil’in de o güzel aşk şarkısını seslendirmiştir, şarkı şu sözlerle başlar:

‘Bu sabah yalnız uyandım, sensiz olmaz’


Onca hayran kitlesine rağmen, çeşitli sanatçılar ve tarzlarla çalışma çabası mütevazı kişiliğinin en güzel göstergesi bence. Tarkan, Zeynap Casalini, Sezen Aksu, Duman, Şebnem Ferah ve daha bir çoğu... Gençlere destek olmuş, usta müzisyenlerle birlikte geçmiş yılları yad etmiştir, muhtemelen şarkılarını söylerken. Ha, Duman demişken, hadi o şarkıya da bir kulak kabartalım:


Bu sefer ünlü rock grubu Duman, Müslüm Gürses’in şarkısını söylemiş, çok da iyi etmiştir. Müslüm Baba’nın da bu şarkıyı çok sevdiği aldığımız duyumlar arasında.

eskisiyleyenisiyle müslüm gürses eskisiyle yenisiyle müslüm baba eski şarkılar yeni şarkıları

Sözlerimizi üstadın o harika şarkısıyla tamamlayalım mı?


Müslüm Gürses’i 3 Mart 2013 günü dört aydır tedavi görmekte olduğu Memorial Hastanesi'nde kaybettik. Tabii bu olay Gılgamış Destanı'ndaki hayat dersini tekrar hatırlatıyor: ‘Eser bırakan insanlar ölümsüzdür’...

BÜYÜK ÜSTADI SAYGIYLA ANIYORUZ.

Tavananna
Editor
Hititolog

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol