Tarihin En Ünlü Ailesi ve David Rockefeller'le İlgili Belki de İlk kez Duyacağınız Bilgiler

David Rockefeller 12 Haziran 1915’te New York’ta dünyaya geldi. New York'taki Lincoln School of Columbia Üniversitesi Öğretmen Okulu'na 12 yıl devam etti ve 1936'da Harvard Üniversitesi'nden mezun oldu.

david rockefeller chicago universitesi

Harvard'da ve London School of Economics'de yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra, 1940'da Chicago Üniversitesi'nden mezun oldu. Doktora tezi olan "Kullanılmayan Kaynaklar ve Ekonomik Atık", Chicago Üniversitesi tarafından 1940'da yayınlandı.

david ve margaret rockefeller

7 Eylül 1940'da David Rockefeller, Margaret McGrath ile evlendi. 1996'da Margaret öldüğünde yaklaşık 56 yıldır evliydiler. Birlikte iki oğlu ve dört kız çocuğu yetiştirdiler.

tarihin en unlu ailesi dunyayi yoneten aileler rockefeller ailesi

Tarihin En Ünlü Ailesi Rockefeller – Peki ya neden?


Ailenin bilenen geçmişi 1800’lü yıllara dayanıyor.

büyükbaba john davidson rockefeller

Büyük baba John Davidson Rockefeller o yıllarda muhasebeci olarak girdiği bir şirkette yöneticiliğe kadar yükselmişti.

Clark soyadlı bir arkadaşıyla birlikte Clark and Rockefeller şirketini kurdular ve bu şirket Amerikan iç savaşı sırasında büyüdü. Savaş döneminde Davidson Rockefeller petrolün önemini öngörerek bir petrol şirketi olan ‘Standart Oil’i kurdu.

Şirket kurulduktan sonra petrol piyasasının %95’ine hakimdi.

Davidson rakip petrol şirketlerinin demiryoluyla petrolü taşıyamamaları için uğraşlar verip petrol şirketlerine tazminatlar ödedi.

Gazyağı fiyatlarını ciddi oranda aşağı çekerek aynı işi yapan birçok firmanın iflasını sağladı.

Ancak, tekel suçlamaları ve anti-trust yasasından sonra şirket
Exxon, Mobil ve Chevron’da dahil 34 şirkete bölündü.

Davidson ölümünden sonra 912 milyon dolarlık servetle şirket büyümeye devam etti.

Chase Manhattan Bank ‘la Rockefeller ailesi bankacılık sektörüne girdi.
1946'da David Rockefeller Chase National Bank'a asistan olarak katıldı. 1947'de yardımcı kasiyer, 1948'de ikinci başkan yardımcısı ve 1949'da Başkan Yardımcılığına atandı. 1952 yılında ise, metropol New York bölgesindeki tüm New York şubeleri dahil olmak üzere ekonomik araştırma departmanını ve müşteri ilişkilerini denetlemekle görevli kıdemli bir başkan yardımcılığına seçildi.

Dünya Bankası'nın kuruluşunda görev alan 4 Başkan, Eugene Black, George Woods, Mc Cloy ve son dönemlerde görev alan Wolfenson, Rockefeller Ailesi'nin elindeki Chase Manhattan Bankası'nda çalışmışlardı. Dünya Bankası’nın, en önemli kaynağı da Rockefeller Ailesi'nin bankaları ve şirketleriydi.

Rockefeller ailesi, tarihin en etkili, güçlü ve zengin ailelerinden biri olarak düşünülür. Zenginlikleri doğru bir şekilde ölçülmemiş olsa da, sanat, siyaset ve akademik çevreler üzerindeki etkisi derin, derin ve belirgindir.


rockefeller ailesi soy

İşte dünyanın en güçlü ailesiyle ilgili bazı efsane ve birkaç gerçek.


Ailenin Beyaz Saray için stratejiler hazırlayan Rockefeller adında bir vakıfları bulunmaktadır.

Aile serveti tam olarak bilinememekle birlikte 15 trilyon dolar olabileceği düşünülüyor zira ailenin sadece New York’ta 1 trilyon dolar değerinde gayrimenkulü bulunuyor.

Rockefeller ikinci dünya savaşı sırasında silah üretimine ve şeytan doktor Josep Mengele’ye finansman sağladığı gibi söylentiler ortalıkta dolaşmaktadır.

David Rockefeller Chicago ve Harvard Üniversitelerine ciddi yatırımlar yapmış hatta 2008 yılında Harvard’a yaptığı 100 milyon dolarlık bağışla bir rekor kırmıştır.

Imparatorluğunu fosil yakıtlar ve sera gazlarıyla inşa eden aile, fosil yakıt yatırımlarını bırakıp yeşil enerji çözümlerine yeniden yatırım yapmak istediklerini söyledi. Bunu ailenin çevreci olmasına bağlamak doğru mudur bilinmez ama dünyadaki fosil yakıt rezervlerinin tükendiği göz önüne alınırsa aile yine deyim yerindeyse nokta atışı yapmış.

Komplo teorisyenlerince yeni dünya düzenini kurmak isteyen ilimünati topluluğunun en önemli üyelerini Rockefeller ailesi oluşturuyordu. Yine komplo teorisyenleri aileyi Kennedy suikasti gibi karanlık olaylarla bağdaştırdılar.

David Rockefeller hakkındaki ilginç bir bilgi de, ABD’deki alkol yasağı için baskı yapmasıydı.

rockefeller hayatini kaybetti

Ailenin en son dönem yöneticisi David Rockefeller 20.03.2017'de çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatini kaybetti. 

Tavananna
Editor
Hititolog

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol