Filminizi Nasıl Alırdınız? (Oscar TOP 10)

89. Akademi Ödülleri (Oscar), geçen gece Hollywood/Kaliforniya’da sahiplerini buldu. 24 kategoride dağıtılan Oscar ödül töreninde bir ilk yaşandı. En iyi film ‘‘La La Land’’ seçildi. Daha sonra yanlış anons yapıldığı gerekçesiyle ödül Moonlight’a verildi.

 

Bu yazımızda, 1929 yılından beri verilen Oscar Ödülleri’nde en çok ödül alan 10 favori filmi hep birlikte mercek altına alacağız. İşte başlıyoruz...

oscar ödül töreni yarışma kırmızı halı film dizi oyuncu aktör

10-) Rıhtımlar Üzerinde (On The Waterfront)

 

1954 yılında, 12 dalda Oscar’a aday olan ‘‘Rıhtımlar Üzerinde’’, 8 dalda ödül almıştır. Filmin baş rolünde ünlü aktör Marlon Brando oynamıştır. Film, işçi sınıfının organize olmasıyla gelişen sosyal konuları ele almaktadır. (IMDB: 8.2)

 

9-) İnsanlar Yaşadıkça (From Here To Eternity)

 

James Jones’un aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan filmin baş rollerinde Burt Lancaster ve Frank Sinatra oynamıştır. Film, Hawaii’deki Amerikan askerlerinin ‘‘Pearl Harbor’’ saldırısından önceki sorunlarını ele almıştır. 1953 yapımı olan ‘‘İnsanlar Yaşadıkça’’, 13 dalda Oscar adayı olmuş, 8 dalda ödül almıştır. (IMDB: 7.8)

 

8-) Rüzgar Gibi Geçti (Gone With The Wind)

 

Margaret Mitchell’in Pullitzer ödüllü romanından sinemaya uyarlanan film, 1939-ABD yapımıdır. Amerikan Film Enstitüsü’ne göre tüm zamanların en iyi filmlerinde 4. sıradadır. Sinema tarihindeki en iyi epik dramlardan biri olan ‘‘Rüzgar Gibi Geçti’’’nin baş rollerinde Clark Gable ve Vivien Leght oynamıştır. 14 dalda Oscar’a aday olan film, 10 dalda ödül almıştır. (IMDB: 8.2)

oscar ödül töreni yarışma kırmızı halı film dizi oyuncu aktör

7-) İngiliz Hasta (The English Patient)

 

Romandan sinemaya uyarlanarak Oscar alan bir film daha... 1996 yılında vizyona giren ‘‘İngiliz Hasta’’, 12 dalda aday olduğu Oscar ödüllerinin 9’unu kazanmıştır. Ralph Fiennes, Juliette Binoche ve Willem Dafoe’nin baş rollerini paylaştığı filmde, 2. Dünya Savaşı’nda, İtalya’dan Kuzey Afrika’ya uzanan bir aşk ve benlik hikayesi konu alınmaktadır. Film, 2 dalda Altın Küre ve 6 dalda Bafta Awards ödülü de almıştır. (IMDB: 7.4)

 

6-) Son İmparator (The Last Emperor)

 

Çekimleri 2,5 sene süren, 19 bin kişinin rol aldığı ve aday olduğu her dalda Oscar ödülü alan bir filmle devam ediyoruz. ‘‘Son İmparator’’, 3 yaşında tahta çıkan, Çin’in son imparatoru Pi Yi’nin 60 yıllık hikayesini konu almıştır. 1987-ABD yapımı olan film, 9 Oscar ödülünün yanı sıra, 4 Altın Küre, 4 Bafta ve 1 Grammy ödülü almıştır. (IMDB: 7.8)

 

5-) Gigi (Gigi)

 

Leslie Caron’un baş rolünü üstlendiği ‘‘Gigi’’ de, ‘‘Son İmparator’’ gibi aday olduğu tüm dallarda Oscar ödülü kazanmış bir biyografi filmidir. Paris sosyetesinin iç dünyasından yola çıkarak masum ama zorlu bir aşk hikayesini konu alan film, Colette’nin aynı isimli romanından 1958 yılında beyaz perdeye aktarılmış ve 9 Oscar ödülü almıştır. (IMDB: 6.9)

oscar ödül töreni yarışma kırmızı halı film dizi oyuncu aktör

4-) Batı Yakası Hikayesi (West Side Story)

 

Shakespeare’in güncel Romeo & Juliet uyarlaması olan film, 1961-ABD yapımıdır. Sinema vizyonundan önce ve sonra, çok defa müzikal olarak gösterimi yapılmıştır. Manhattan’da iki farklı sokak çetesinin çekişmesini konu alan film, 11 dalda aday olduğu Oscar ödüllerinin 10’unu kazanmıştır. 10 Grammy ödülü de bulunan filmin baş rollerinde Natallie Wood, Richard Beymer ve Russ Tamblyn oynamıştır. (IMDB: 7.6)

 

3-) Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (The Lord Of The Rings - 3)

 

Serinin son filmi olan ‘‘Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’’, sinema tarihinin en yüksek bütçeli filmlerinden biridir. Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom ve Viggo Mortensen’i baş rollerinde izlediğimiz serinin son filmi, 2003 yılında vizyona girmiştir. Fantastik bir dünyada geçen maceraları konu alan ve 11 dalda aday olduğu Oscar ödülleri’nin tamamını kazanan film, tüm zamanların en çok gişe hasılatı kazanan filmleri arasında yerini almıştır. (IMDB: 8.9)

 

2-) Titanik (Titanic)

 

James Cameron’un yazıp yönettiği film, gösterime girdiğinden bu yana aşk filmlerinin mottosu olmuştur. Öyle ki, Rose ve Jack’in destansı aşkı tüm dünyayı göz yaşlarına boğarak, devasa geminin batışını ikinci plana itmiştir. Leonardo Di Caprio ve Kate Winslet’in başrollerini üstlendiği ‘‘Titanic’’, 1997 yılında vizyona girmiştir. 14 dalda aday olduğu Oscar ödüllerinin 11’ini kazanan film, bir başka James Cameron filmi olan ‘‘Avatar’’ tarafından geçilmeden önce, 12 yıl boyunca gişe hasılatı rekorunu elinde bulundurmuştur. (IMDB: 7.7)oscar ödül töreni yarışma kırmızı halı film dizi oyuncu aktör

1-) Ben Hur (Ben-Hur)

 

Geldik listenin en başına... 12 dalda aday olduğu Oscar ödüllerinin 11’ini kazanan Ben-Hur, tüm otoritelere göre Akademi Ödülleri’nin zirvesinde bulunmayı hak etmiştir. 1959 yılında gösterime giren filmin baş rollerinde Charlton Heston, Jack Hawkins ve Stephan Boyd yer almaktadır. Filmin en büyük özelliği ise, yayınlandığı tarihten bugüne kadar (58 yıl), artan teknoloji ve imkanlara rağmen, (her ne kadar ‘‘Yüzüklerin Efendisi ve ‘‘Titanic’’ tarafından egale edilse de) kazanılan Oscar ödülü rekorunun kırılamamasıdır. (IMDB: 8.1)

 

Korhan Bora
Editor
Yazar

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol