DÜNYA YERİNDEN OYNAR, KADINLAR ÖZGÜR OLSA!


1857’de dokuma tezgahlarından yükselen sesle, daha da genişleyerek dünyayı saran kadın mücadelesi ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü.

eskisiyleyenisiyle dünya kadınlar günü eskisiyle yenisiyle 8 mart kadınlar günü

Şu anda hissediyorum ki; yukarda ki sloganı bilenler, başlığı okurken 8 mart aylarında alanlarda kadınların söylediği tınıda bağırarak söylüyordur içinden ya da dışından. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü de “kadınlar çiçektir” söylemiyle herhangi bir günmüş gibi geçiştirilmeye çalışılsa da, özünde ciddi bir mücadeleyi anlatır.

eskisiyleyenisiyle kadınlar günü eskisiyle yenisiyle 8 mart

Ötekileştirilen kadın, cinsiyeti erkek olanların üstün görülüp, aşağılanan kadın…

Toplumsal cinsiyet rollerinde, erkeğe hizmet etmek görevi ‘normalmiş gibi’ dayatılan kadın…

Yüzyıllardır eşitsizlik üzerine kurulan ataerkil yapıda, dünyanın yarısı kadın cinsinden oluşuyorken; sesi soluğu çıkmasın istenen, şiddete uğrayan, öldürülen, emeği sömürülen, namus ve ahlak kavramları ile kimliği bastırılan cinsiyet… Kadın

Nereden çıktı bu 8 mart?

Eskilere gidelim… Newyork’ta, sanayi devrimi ile birlikte Amerika’da tekstil sektöründe önemli bir yere sahip olan Lowell şirketine ait dokuma fabrikasındayız.

eskisiyleyenisiyle dünya kadınlar günü 8 mart eskisiyle yenisiyle kadınlar gününün tarihi

Burada, 12 - 35 yaş arası kadınlar, günde 12 ile 16 saat arasında çalışıyordu ve fabrikaya yakın olan, saat  22.00'den sonra sokağa çıkma yasağının uygulandığı toplama kampı gibi berbat pansiyonlarda kira karşılığında kalıyorlardı. Kadınlar, başına erkek şefler yerleştirilip, sağlıksız iş koşullarında erkeklere oranla yarı maaş verilerek köle gibi çalıştırılıyordu anlayacağınız.

8 mart 1857 yılında, bu koşullara dayanamayan kadın işçiler greve gittiler. 40 bin kadın işçi grevde. Tek istedikleri ise 16 saate varan çalışmanın 10 saate indirilmesi ve erkeklerle aynı işi yapmalarına ragmen aldıkları çok daha az ücretin arttırılmasıydı. Bu grev, o zamana görülen en büyük grevdi.

Bu eylemi durdurmak isteyen polisler, kadın işçilere saldırdılar ve fabrika yönetimi de destek vererek kadın işçileri fabrikaya kilitlediler fakat fabrikada çıkan yangınla içerde kilitli kalan kadınların 129’u yanarak, korkunç bir şekilde can verdi.

Ne mi oldu sonra? ABD basınında bu olaya dair bir tek haber çıkmadı, üzerini örtmeye çalışsalar bile işçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın insan katıldı ve yaşananları protesto etti.

eskisiyleyenisiyle dünya kadınlar günü eskisiyle yenisiyle 8 mart

Yıl 1910’nu gösterdiğinde, Clara Zetkin Kopenang’ta gerçekleştirilen Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda tekrar 8 mart 1957 de ki olaya vurgu yaparak, kadınların toplumsal eşitlik istemi ve emek mücadelesi için bir günün olması gerektiği önerisini sundu ve öneri kabul edildi. O dönemde dünyanın hiçbir ülkesinde hala kadınların seçme ve seçilme hakkı da yoktu üstelik.

eskisiyleyenisiyle dünya kadınlar günü kutlamaları eskisiyle yenisiyle 8 mart

Yıl 11 mart 1919, Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de on binlerce kadın sokaklarda… Kadınlar, seçme-seçilme hakkı, kadınların iş ve mesleki eğitim görme hakkı, çalışma alanında kadın-erkek eşitliği sağlanması için gösteriler yapıyor.

Sonraki yıllarda, Hollanda, Fransa, İsviçre ve Rusya‘da da kadınlar sokağa çıktı ve ‘Dünya Kadınlar Günü’ bu taleplerle yaygınlaştı.

1921’de fiilen 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak ilan edildi.

eskisiyleyenisiyle dünya kadınlar günü eskisiyle yenisiyle 8 mart

1937 yılında ise 8 martta, İspanya’da da artık kitlesel gösteriler düzenleniyordu ve kadınlar faşist Franco rejimini de protesto ediyordu.

1943 yılının 8 martında İtalya’da kadınlar haklarını isterken, Mussolini yönetimini hedef alarak sloganlarını atıyorlardı.

eskisiyle yenisiyle kadınlar günü eskisiyleyenisiyle kadınlar günü kutlamaları

1960 yılına geldiğimizde 8 martta, ABD’li kadınlar Vietnam savaşında oğullarını savaşa göndermek istemediklerini de sloganları arasına ekleyerek sokaktaydılar.

Türkiye’de “Dünya Kadınlar Günü” ilk kez 1921 de kutlandı. Kapalı alanlarda kutlanan bu gün ancak 8 mart 1975’de sokaklara taşındı. 1980 darbesi ile 4 yıl kutlamalar yasaklandı.

eskisiyleyenisiyle dünya kadınlar günü eskisiyle yenisiyle 8 mart

Birleşmiş Milletler’in, 1977 de 8 martı “Dünya Kadınlar Günü” olarak ilan etmesine rağmen, açıklama metninde 8 martın tarih içeriğine bakıldığında ne ölen dokuma işçilerinden ne de kadınların yüzyıllardır verdiği mücadeleden bahsediyordu.

Her şeye rağmen, 8 mart dünyada kadınların eşitlik mücadelesi için sokaklara çıkıp gösteriler yaptığı, yaşadıkları ülkelerde ya da dünya gündeminde gelişen olayları da protesto ettikleri bir güne dönüşmüştü.

eskisiyleyenisiyle dünya kadınlar günü eskisiyle yenisiyle 8 mart

Bu sene 8 martta yine kadınlar, uluslararası grev çağrısı ile sokaklarda olacaklarını duyurdular. Türkiye’de de kadına yönelen şiddetin iyice arttığı gerçeğiyle şiddete karşı ve eşitlik istemleri ile gündemi de içine alarak, dünyayı yerinden oynatacak, günlerini kutlayacaklar.

8 mart dünya kadınlar gününde kullanılan sloganlardan bir derleme yaptık, bilmeyenler için yürüyüşlerde belki lazım olur kabilinden!

Ev işini bırak, dünya dursun!

Dolapta zıkkımın kökü, sokakta isyan var!

Yaşasın feminist Mücadelemiz!

Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz!

Yaşasın 8 Mart, Yaşasın Kadın Dayanışması

Aile değiliz kadınız, Feminist isyandayız!

Cinsiyetçiliğe, Homofobiye, Militarizme karşı ses ver!

Erkek adalet değil, gerçek adalet!

Şiddete tacize tecavüze son!

Bağır dünya duysun, erkek şiddeti son bulsun!Editörün notu:

Birazda feminizm: Ataerkil yapının oluşturduğu toplumsal cinsiyet rollerine hangi ideolojide olurlarsa olsunlar erkeklerin sımsıkı sarıldığını görüyoruz maalesef. Kadının varolma koşullarını istemleri doğrultusunda oluşturaran erkek egemen zihniyete karşı, isyanla, 8 martlarda çoğaltıyoruz mücadeleyi :)

Çok mu sert bu yazılanlar, değil… Bir dünya hayal edelim, erkek egemen zihniyetin içinde biçimlenen kadın ve erkek rolleri kalkıyor ve kadının da erkeğin de başkalaştığı, eşitlendiği bir dünya zihni ve pratiği oluşuyor.

Ütopya mı bu? Dünya yerinden oynardı gerçekten, her türlü şiddetten arınmış eşitlikçi ve yaratıcı, ekolojik ve doğaya, emeğe, varoluşa saygı ile bakan, sömüren değil geliştirip güzelleştiren bütünleştiren bir dünya görüyorum ben.

Yaşasın Kadın Dayanışması!

Dünya'daki bütün kadınların  kadınlar günü kutlu olsun!

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol