Dünya Tiyatrolar Günü Kutlu Olsun! Peki Niye 27 Mart?

tiyatro maskeleri

A.M. Julien, 1954 yılı ilkbaharında, Paris'te, deneysel çalışmalarını sergilemek için ‘Theatre Des Nations’ (Uluslar Tiyatrosu) adında yabancı topluluklara açık bir festival düzenledi. Çeşitli uluslardan davet edilen tiyatro toplulukları Paris'e geldi ve çalışmalarını sergiledi. 1955 ve 1956 yıllarında da tekrarlanan bu festival büyük bir başarı kazandı ve 1957'de resmi bir nitelik kazandı. O yıl Bernhardt Tiyatrosu’nda 16 topluluk, 9 ayrı dilde oyunlar sergilendi.

a. m. julien tiyatro

Zamanla festivale katılan yabancı toplulukların sayısında artış görüldü. Sergilenen oyunların nicel ve nitel yapısı genişledi. Klasik, neo-klasik ve modern oyunlardan opera ve bale gösterilerine; danslı tiyatro gösterilerinden Uzakdoğu gösterilerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan bir festival haline geldi.

tiyatro perdesi

Seyirciler, kendi drama geleneklerinin en seçkin örneklerini sergileyen, uzmanlaşmış toplulukları izleme imkanını bulmuş oluyordu. Shakespeare'i İngiltere'den gelen Old Vic, Çehov'u Rusya'dan gelen Moskova Sanat Tiyatrosu, Goldoni ve Prandello'yu İtalyanlar, O. Neill'i Amerikalılar sergiliyordu. Katılan her ulus, dünya tiyatrosuna kendi sanatçılarının kattığı eserleri kendi dil ve biçim anlayışıyla gösterebilme imkanı buluyordu.

tiyatro mimikler

International Theatre Institute

Tiyatro sanatının önünü açan bu festivalden sonra, gerisi çorap söküğü gibi geldi. 1947 Haziran’ında, Paris'te, ünlü İngiliz oyun yazarı ve eleştirmeni J.B. Priestley başkanlığında yapılan bir toplantı sonunda, UNESCO’ya bağlı yeni bir kuruluşa imza atıldı: ‘International Theatre Institute’ (Uluslararası Tiyatro Enstitüsü).

tiyatro enstitusu

 


World Theatre (Dünya Tiyatrosu) adında iki ayda bir yayınlanan bir yayın organı da oluşturdu

tiyatro dergisi

Uluslararası Tiyatro Enstitüsü, 1962 yılında, kuruluş amacı ve ilkeleri ışığında, topluluğa üye ülkelerde kutlanmak üzere bir tiyatro günü belirlenmesi kararını verdi.

2500 yıllık (bilinen) geçmişi boyunca tüm insanların ortak anlatım aracı haline gelmiş, tüm milletlerin birbirlerine yaklaşmalarında, birbirlerini anlamalarında önemli bir yere sahip olmuş tiyatro sanatının yaşamımızın vazgeçilmez ögelerinden biri olması gerektiğini hatırlatmak; kültürlerin gelişimindeki önemli yerini unutturmamak amacıyla düzenlenecek bu gün için 27 Mart tarihi seçildi. Tüm amaçları 1954’ten beri gerçekleştirmeye çabalayan ‘Uluslar Tiyatrosu’nun açılış tarihi bu günü kutlamak için uygun görüldü.

dunya tiyatrolar gunu

Dünya Tiyatrolar Gününüz kutlu olsun!

PERDE!

tiyatro perdesi

 

 

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol