Çocukluğumuzun Bam teli Tayfun Talipoglu Şimdi Sonsuz Yolculukta

tayfun talipoglu

Bazı insanlar vardır görenlerde şu duyguyu uyandırır; ‘bu kadar güzel gülen insanlar varken, dünya nasıl kötü bir yer olabilir’

Tayfun Talipoğlu


1962 Yılında Kars’ta doğdu. İlkokulu Malatya’da, ortaokulu Eskişehir’de, lise ve üniversiteyi başkentte, Ankara’da okudu.

Üniversite yıllarında ve mezuniyetinden hemen sonra çeşitli işlerde çalıştı ama asıl, hepimizin ‘Tayfun Ağbisi’ olduğu iş 1995 yılında, Türkiye televizyonlarına yeni bir soluk getiren ‘Bamteli’ programıydı.

Bam teli, telli enstrümanlarda en kalın sesi veren teldir. Kültürümüzde ‘bam teline basmak’ diye bir deyim vardır ya; en hassas noktasına dokunmak… İşte Tayfun Talipoğlu’nun yola çıkarken amaçladığı şey de buydu şüphesiz ki... Uzak diyarlara gidip, günümüzün popüler olup, yemek kültürü anlatan programlarından farklı olarak orada yaşayan insanların dertlerini dinler her gittiği yerde bir kişinin daha ağbisi/kardeşi olurdu.

Ben Bam Teli’ni izlerken çocuktum bazen geç saatlerde televizyonda yayınlanırdı, herkes uyuyunca kalkıp seyreder yol hikayelerine dinler, Tayfun Ağbiye çocuk aklımla yolculuğunda yoldaşlık eder, çoğu zaman da Anadolu’yu duygulanarak izlerdim. Çocuktum ama o yıllarda içime işlemiş herhalde vatan sevgisi. Toprağı, tarımı, Anadolu Kadınını yüreğimin içinde hissederdim. Sorunlara çocukça çözümler üretir, kendi içimde tartışırdım. Şimdi 20’lerinin ikinci yarısında olup da bu yazıyı okuyan genç arkadaşlar benim hislerimi çok iyi anlayacaklardır.


tayfun talipoglu kitaplari benim yolum


Tayfun Talipoğlu geride bir çok eser bıraktı. Kitaplar, türküler ve şiirler okuduğu albümler, gülümseyen yüzler, insani taraflar, barış, dostluk...

tayfun talipoglu kitaplaritayfun talipoglu kitaplari

İşte bütün eserleri;


Kitapları:


Benim Yolum, Ne Çoktular Ne Kadar Çocuktular, Eskiyen Yüzümün Yeni Gülümseyişi, Çoluk Çocuk Yazıları, Eşekle Gelen Aydınlık

Şiir ve Türkü Kasetleri

Seyyah, Bam Teli Yol Müzikleri

Mülkiyenin buram buram tarih kokan, her karışında Ata’yı hatırlatan yüksek duvarlarından seyyahlığa varan bir yolculuğa çıktığında ben çocuktum.

21 Mart 2017'de Tayfun Talipoğlu tam da 55 yaşındayken sonsuz bir yolculuğa çıktı. 'Özleyeceğiz beTayfun Ağbi'

 


Tavananna
Editor
Hititolog

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol