Bir Laboratuvar Kazası: Bonzai Felaketi, Ölüm Tuzağı!

Eroinden 100 kat daha tehlikeli!!!

insanlar kalabalik uyusturuc bagimli bagimlilik bonzai

Bonzai ile ilgili korkunç haber; Bahçesinde bulduğu poşetin içindekilerini dağ kekiği sanan anne, ailesi mangalda et keyfi yapmak isteyince etlerin üzerine dağ kekiği sandığı bonzaiyi serptti ve etleri tadan tüm aile fertleri tek tek fenalaşmaya başladı. Maalesef aile fertlerinden birinin ölümü ile son buldu bu felaket.

bonzai uyusturucu madde bagimlilik yapan bagimli insan insanlar

2010 yılından beri Türkiye’ye giren Bonzai, çok tehlikeli bir uyuşturucu. Son bir kaç senedir Bonzaiden ölen gençlerin haberini bolca okumaya başladık. Bu uyuşturucu sadece 2014 yılında 400 gencin canına kıydı.

hap uyusturucu madde sentetik bonzai haplar maddeler gencler halüsinasyon

Bonzai Nedir?


Bonzai kimyasal içerikli sentelik bir uyuşturucu. Sentetik 'Cannabinoid' adı altında hap şeklinde, sigaraya sarılarak, hatta sprey şeklinde de kullanılıyor. ABD de 29 yıl önce bir laboratuvar kazası sonucu ortaya çıkmış. Esrar yerine esrar etkilerini taklit edecek tamamen sentetik bir madde; 'ilaç üretebilir miyiz?' sorusunun sonucu olarak bulunan bu madde ile amaçları esrarın sakinleştirici, uyutucu, iştah açıcı etkilerini taklit eden ilaç üretmekmiş. Formül çalınmış ve farklı versiyonları üretilmiş ve piyasaya sürülmüş. Şimdi gençler başta olmak üzere ciddi bir ölüm tuzağı olarak karşımızda.

korkunc insan ilginc tuhaf uyusturucu bagimli bagimlilik

 

Bonzainin Etkileri ve Sonucu


Bonzai beyin hücrelerine kısa sürede ciddi hasar veriyor, şizofreni etkileri geliştiriyor. Esrara alternatif üretilen, dünyada 2004’ten beri ticareti yapılan bonzai, tek seferde dahi öldürebiliyor. Sentetik esrar da diyebileceğimiz bu uyuşturucu, esrara benzeyen etkileri ile psikoaktif bir madde, zihin değiştirici etkilere sahip. Eroinden 100 kat daha tehlikeli bulunan bonzai laboratuvar ortamında hazırlanıyor.

bonzai içen genc yarali olu uyusturucu sentetik madde uyusmak olmek

bonzai icen yarali olu cocuk ilginc madde uyusturucu bagimli bagimlilik

Kullanan kişi, halüsinasyonlarla korku girdabına gömülüyor. Bonzai kullananlarda belirtiler; titreme ile başlıyor, ağız kuruluğu, gözlerin kızarıklığı, halüsinasyon görmeler, aşırı açlık isteği yanında geçici körlük ve geçici felç bile yaratabiliyor. Beyinde ciddi hasarlar oluşturan bu ölüm makinesi, kullanan kişinin acı içinde canını da alabiliyor, intihara da sürüklüyor. İlk 35-40 sn de esrar etkisi yaratsa da sonrasında kalp krizi hissi, paranoya, aşırı terleme, endişe, kaygı artışı ile kişiyi bambaşka bir cehenneme götürüyor.

bonzai icip atlayan genc halüsinasyon uyusturuc madde etkisi ilginc

bonzai icmis genc yarali olu ilginc sentetik uyusturucu madde etkisi

Bonzai bağımlısı kişide başlayan paranoyalarda çevresinin ona tuzak kurduğu, insanların onu zehirlemeye çalıştığı gibi şizofrenik belirtiler çok sık görülmekte.

bonzai icen halüsinasyon gorur gormek uyusturucu madde etki etkisi

Bonzai bağımlılığı, erkek çocukları hırsızlık ve gasp olaylarına sürüklerken, kız çocuklarını da fuhuş batağına sürüklediği alenen kayıtlara geçmiş durumda. Kullanım yaşı 11’e kadar inen bonzainin sanki “teşvik edilir gibi” çok kolay bulunabilir olması ve fiyatınında çok düşük olması çocukların elde etmesini ve bağımlı hale gelmesini sağlıyor. 


Dünya tek tek yasaklarken, nihayet Türkiye de bu uyuşturucuyu yasaklar arasına aldı. İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya şehirleri kullanım açısından başı çekiyor.

bonzai bataginda iki genc cocuk gencler

 

Boş Tarlalarda Ölü Bedenler 

Meltem Yılmaz: uyuşturucu bağımlıları, sokakta yaşayan insanlar, seks işçileri, suça bulaşan çocuklar, LGBT bireyler ve şiddet gören kadınlar üzerine yazdığı köşe yazıları ve kitapları ile tanınan bir gazeteci. 2015’te yayınlanan ilk kitabında bonzai sorunana değiniyordu. “Boş Tarlalarda Ölü Bedenler” adını taşıyan bu kitabında, bonzai kullananların hikayelerini, profillerini çıkarmış. Bu uyuşturucunun yoksul kesimin çocuklarını vurduğu kadar, kullanıcı profilinin sadece çocuklar ve gelir oranı düşük kesim içinde olmadığını da görmüş. Bonzai denen ölüm makinesini iyi anlamak için bu kitabı da mutlak okumak gerekli.

bonzai uyusturucu madde maddeler kitap kitabı meltem yilmaz yazar gazete gazeteci kose yazari

Kullanıcı kitlesi gün geçtikçe artan bu öldürücü uyuşturucu, %70 gibi ciddi bir oranla kullanıma ulaşmış tüm uyuşturucular içinde yer alıyor. Türkiye’de madde bağımlılığın tedavisine baktığımızda diğer ülkelere nazaran rehabilite için ayrılan tedavi süresi çok kısa. Kişiye özel tedavi ise yok ve özel merkezlerde çok pahalı olan bu tedavi, Amatem merkezlerinde çok yetersiz.

yasam mutluluk el ele hayat hayatlar insan insanlar hayal hayaller hayat hayatlar

Oysa yaşamın bize verdiği güzellikleri sağlıkla, bilgi ve sevgiyle büyütmek varken, özellikle çocuklarımızın bu batağa saplanmasını önlemeliyiz! 


Yaşamak mucize gibi güzel bir şey, çocuklarımızın içini sevgi ve hoşgörü ile dolduralım.

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol