Bir Azim ve Başarının Hikayesi - Ummiye Koçak

Köylü deyince, hep Oğuz Atay’ın cümleleri düşer aklıma. “Ülkemizde en çok yetişen köylüdür. Köylü bütün iklimlerde yetişir. Köylünün yetişmesi için çok emek vermeye ihtiyaç yoktur. Bozkırda yetişir, yaylada yetişir, ormanda yetişir, dağda yetişir, kurak iklimde yetişir, ovada yetişir, sulak iklimde yetişir. Çabuk büyür, erken meyve verir. Kendi kendine yetişir, kendi kendine meyve verir. Biz köylüleri çok severiz. Şehre gelirse onlardan kapıcı ve amele yaparız.” İnsan’ı sosyal statü, renk, dil, ırk, din, mezhep, görüş,görünüş ne kadar unsur varsa hayatta o kadar parçaya ayırıyoruz. Oysa, insanların tek ayrılması gereken nokta yetenekleri. Nice değerler, keşfedilemeden bu dünyadan göçüp gidiyor. Ümmiye Teyze gibi kaç kişi var? Kaç kişi onun kadar cesaretli ve güçlü olabiliyor? Keşke,herkes. Keşke,hepimiz onun gibi yapabilsek. Sahi, kim bu Ümmiye Koçak? Gelin,birlikte tanıyalım.

eskisiyleyenisiyle koy

Ümmiye Koçak kimdir?

Ümmiye Koçak, 1957 yılında Adana’nın Çelemli Köyü’nde 10 çocuklu bir ailenin, altıncı çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir gün, 7-8 yaşlarındayken camiden bir anons yapılır. Bu anons, onu çok mutlu etmiştir. Anonsta, ‘her aileden, bir kız çocuğu okula gidecek, gitmezse anne ya da baba hüküm giyecek’ deniliyordu. O kadar çocuğun içinden piyango, ondan küçük olan kız kardeşine çıkar; fakat kız kardeşi okula gitmez. Onun yerine okula giden Ümmiye Koçak, böylelikle kendi tabiriyle tesadüfen ilkokulu bitirir. Okumayı çok istemesine rağmen, ilkokuldan sonra okula gidemez. O günleri, ”bir kız çocuğunun okula gitmesi ayıptı” diye anlatıyor Ümmiye Teyze.

Elinde olmayan sebeplerle okula gidememesi, onu okumaktan uzak tutamadı. İlkokuldan sonra, kendisini kitaplara verdi. Okuduğu kitaplarla kendini geliştirmeye çalıştığını söylüyor. İlk okuduğu kitap ise Maksim Gorki'nin "Ana" adlı kitabıymış.

Evlendikten sonra, Mersin'e bağlı Arslanköy'üne taşınan Koçak, köy kadınlarının yaşamını tüm dünyaya anlatmak için, 2001 yılında "Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu"nu kurdu. Zorluklara karşı hayalinin peşinden yılmadan koşan bir kadının, ayak sesleri gelmeye başlamıştı.

Ümmiye Koçak ve ilk adımları

Kurulan topluluğun sahnelediği ilk oyun Remzi Özçelik'in "Taş Bademleri" adlı oyun oldu. Topluluk, daha sonra kendi hikayelerinden oluşan bir oyun oluşturarak "Kadının Feryadı" adlı oyunu sahneye taşıdı. Ümmiye Koçak, "Hasret Çiçekleri" adlı bir başka oyunuyla 2006 yılında Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali'nde sahne aldı.

eskisiyleyenisiyle ummiye kocak

Ümmiye Koçak’ın ayak sesleri

Zaman hayallerini köreltmiyor, aksine her adımı onu daha güçlü ve hevesli kılıyordu. Tarlalarda çalışarak kazandığı paraları biriktirerek, kadına şiddet sorununu işlediği "Yün Bebek" filmini yazdı ve yönetti.

eskisiyleyenisiyle ummiye

Yün Bebek filminin fragmanı:

49. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde galası yapılan film, Ümmiye Koçak'a New York Avrasya Film Festivali'nde "Sinema’da en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı" ödülünü kazandırdı. Ödül hakkında "Bu ödülü Amerika'da festival salonunda almak isterdik. Ancak maddi olanaksızlıklar nedeniyle oraya gidemedik."  diye yaptığı açıklamasıyla yürekleri burkmuştur. O hiçbir zorluğa karşı yılmadı. Ümmiye Koçak, bugüne değin 15 tiyatro oyunu yazdı. Koçak, Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile binlerce kez sahneye çıktı ve oyunlarını Türkiye'nin dört bir yanında binlerce kişi tarafında seyredildi. Sanki, etten kemikten değil de azimden, kararlılıktan ve cesaretten bir kadın.

eskisiyleyenisiyle ummiye kocak

Ronaldo ve Ümmiye Koçak

Şimdilerde de, bir reklam filmi ile ülkeyi kasıp kavuruyor. Hayal eden ve hayalini gerçekleştirmek için savaşan bu yiğit köy kadını. Dünyanın en ünlü futbolcularından birinin oynadığı reklam filmini yönetti ve o reklam filminde oynadı.

eskisiyleyenisiyle ummiye kocak

Denemediğin sürece bir şeyin imkansız olup olmadığını bilemezsin. Denediğin şeyi de eğer gerçekten başarmak istiyorsan, imkansız denen bir şey yoktur. Sadece biraz sabır, bolca emek ve kararlılık. Bunun en güzel kanıtlarından biri Ümmiye Teyze. Örnek olsun, örnekler artsın. İyi ki varsın Ümmiye Koçak!

Ben onu, sizlere anlatmaya çalıştım. O, kendini öyle güzel anlatmış ki; bir de kendinden dinleyin.

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol