1 Nisan Ne Zaman Şaka Günü Oldu?

1 Nisan'ın neden şaka günü olduğuna dair aslında pek çok efsane var.

9. Charles ve Yılbaşı Efsanesi

Fransa kralı 9. Charles; 1 Nisan olan yeni yıl başlangıcını, dolayısıyla yılbaşı kutlamalarını 1 Ocak olarak değiştirdi.

fransa krali 9. charles

O dönemde haber kaynaklarının kıtlığından insanlar, 'Değişimden haberi olanlar ve Olmayanlar' diye ikiye ayrıldı. Haberi olanlar, durumdan habersiz kutlama yapanlara ‘Nisan balıkları’, ‘Nisan aptalları’ diye şakalar yapmaya başladılar. Hatta haberdar olan gruplar, sahte yılbaşı partileri düzenleyip Nisan balıklarını olmayan partilere davet ettiler. :) Bu sebeple de 1 Nisan Fransızların bir geleneği haline geldi. Hala Fransa’da bu önemli gün ‘Aptallar günü’ olarak kutlanmakta. Zaman içinde önce İngiltere, daha sonra  Amerika’da bugün aynı isimle kutlanmaya başladı. Bu kutlamalar hala insanların, birbirlerine şaka yapmalarıyla bir eğlence günü olarak devam etmektedir.

nisan baligi

 

Aptal Nisan Teorisi:


İlk efsaneye benzer bir hikaye de burada karşımıza çıkıyor; eski dönemlerde takvim başlangıcının 1 Nisan olarak kabul edilmesini reddeden gruplar, Nisan ayına ‘April Fool’ , yani 'Aptal Nisan' dediler ve ayın 1. gününde birbirlerine şakalar yapmaya başladılar.

Katliam Günü 1 Nisan:


15'inci yüzyılın sonunda Haçlı Ordusu, İspanya'daki Endülüs Müslümanlarına ait olan Gırnata Kalesi'ni kuşatır ve ilginç bir plan yapılır. 31 Mart’ın gece yarısından sonra Kur'an ve İncil’i haçlı komutanı eline alarak kaleye gelir ve "Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım" der. Müslümanlar hayatlarının karşılığında kaleyi teslim ederler, ama komutan, yalan söylemiştir. 1 Nisan sabahı askerlerine, 'Tüm Müslümanları öldürün'. emrini verir. Müslümanlar, ''Bizi öldürmeyecektiniz. Yemin edip söz vermiştiniz'' derler. Komutan ise, ''Benim size verdiğim söz, sadece dün gece içindi. Bugün için size bir söz vermedim'' der ve hepsi katledilir.

Dünya tarihinden tuhaf şakalar:


Lorraine Dükü ve eşi, Nantes'teki bir cezaevinden köylüler gibi soyunarak ön kapıdan çıkarak kaçtı. Gardiyanlar kaçış konusunda uyarıldığında, bunun bir şaka olduğunu sanıp duruma güldüler.

Londra vatandaşları, gerçekte var olmayan bir törenle Londra Kulesi'ndeki aslan yıkama törenine katılmak için kandırıldılar. Bu olay 1698'de gerçekleşti ve bu da ilk Nisan şakalardan biri oldu.

Türkiye’den tuhaf şakalarArkadaşının makatına kompresör ile hava verip hastanelik olmasına neden olan bir kişinin yaptığı gerçekten tuhaf olan şaka mı ne diyeyim bilemedim.

1 nisan 2006 bomba sakasi

2006 yılında bindiği bir vapurda, ‘Üzerimde bomba var’ diye bağırarak 1 nisan şakası yapan bir vatandaş, 2 Nisan’da tutuklanmıştı ve 15 ay ceza almıştı.

1 nisan sakalari sasirmak

Lise yıllarında 1 Nisan klişesi olan sınıfları değiştirme şakasını öğretmenlerine yapmış olan arkadaşlar aramızda mı?


Herkesin şaka günü kutlu olsun. :) Sevdiklerinizi güldürecek bol şakalı günler dileğiyle...

Tavananna
Editor
Hititolog

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol