Yükselişe Geçen Fantastik Edebiyatın Eskisi Yenisi

İçerisinde korku ögeleri, sihir, büyü, cadılık, ejderha, kurt adam gibi ögeleri barındıran fantastik edebiyat yazının bulunuşundan bile eski bir tarihe sahiptir. Günümüzden binlerce yıl öncesinde o zamanın din adamları ateş başında halkı toplayıp onlara tılsımları, büyüleri, sihirli yaratıkları ve ejderhaları sözlü olarak anlatırlardı. İnsanlık tarihi kadar eski olan fantezi edebiyatı binlerce yıl sonra Yüzüklerin Efendisi serisi ile yükselişe geçmiş ve günümüz durumuna gelmiştir.

İnsanlık tarihi kadar eski olan fantezi edebiyatı binlerce yıl sonra Yüzüklerin Efendisi serisi ile yükselişe geçmiş ve günümüz durumuna gelmiştir.

Yazılı İlk Fantastik Hikâye

 

Sumerlerin Gılgamış Destanı, anlatılan ilk fantastik destanlardan birisi iken, Homeros’un yazdığı Odysseia içerisinde bulundurduğu tepe gözler, büyücüler, şekil değiştiriciler ve sihirli yaratıklar ile bilinen ilk yazılı fantastik hikâye durumundadır. Günümüze doğru ilerlemeye başladığımızda ise karşımıza Beowolf, Midgard Ejderhası, Kurt Adam Fenris, Dr. Faust gibi fantastik yapıtlar farklı bölgelerin kendi kültürleri ile oluşturduğu edebi metinlerdir.

Günümüze doğru ilerlemeye başladığımızda ise karşımıza Beowolf, Midgard Ejderhası, Kurt Adam Fenris, Dr. Faust gibi fantastik yapıtlar farklı bölgelerin kendi kültürleri ile oluşturduğu edebi metinlerdir.

20. Yüzyılda Fantezi Edebiyatı 

 

20. Yüzyılın başlarından itibaren fantezi edebiyatında da belirli değişiklikler ortaya çıkmaya başlamıştır. Bundaki temel etken teknolojinin ve bilimin gelişmesidir. Bilimkurgu ile bir bütün haline gelmeye fantezi edebiyatı belirli bir kesimce eski benliğini de yitirmemiştir. Isaac Asimov, Aldoux Huxley gibi yazarlar tarafından geliştirilen bilimkurgu ve fantezi edebiyatı önemli bir kesimi kendisine takipçi edinmiştir. Eski fantezi edebiyatı belli bir süre duraklama yaşasa da Amerika’da yayınlanan ve 1923 yılında basılmaya başlanan Weird Tales dergisi ile tekrardan can bulmuştur.

Eski fantezi edebiyatı belli bir süre duraklama yaşasa da Amerika’da yayınlanan ve 1923 yılında basılmaya başlanan Weird Tales dergisi ile tekrardan can bulmuştur.

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi Serisi ile Fantezi Edebiyatı

 

J.R.R. Tolkien tarafından 1937 yılında yayınlanan Hobbit ve devam niteliği taşıyan Yüzüklerin Efendisi serisi, fantezi edebiyatının şaha kalkmasında büyük bir önem taşımaktadır. Fantastik hikayelere ulaşmak kolaylaşmış ve fantezi edebiyatı büyük bir okur kitlesine ulaşmaya başlamıştır.

 Fantastik hikayelere ulaşmak kolaylaşmış ve fantezi edebiyatı büyük bir okur kitlesine ulaşmaya başlamıştır.

Günümüzde Fantezi Edebiyatı

 

Günümüz dünyasında bilimkurgu ve fantezi türü birbiriyle karıştırılamayacak kadar belirgin bir şekilde ifade edilmektedir. Önceleri üvey kardeş gibi olan fantezi edebiyatı saygınlığını artırmış ve günümüzde büyük bir kitlenin hayranlıkla takip ettiği bir tür haline gelmiştir. Harry Potter serisi, Ejderha Avcısı serisi, Taht Oyunları serisi verilebilecek en güzel örnekler arasındadır.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol