Yıl 1999 Pudingle Uçan Adam

“Fırsat olmadan zeka işe yaramaz” demiş Napolyon. Bana kalırsa hem doğru, hem de yanlış demiş. Evet, zeka fırsat arar ama fırsatı beklemez, fırsat yaratır. Sizce hangisi? Gelin bir hikaye ile birlikte karar verelim. 1999 yılında, inşaat mühendisi olan David Phillips (yei adıyla Puding Adam) bir marketle alışveriş yapmaktadır.

Choice adlı bir gıda firmasının promosyonunun üründen daha değerli olduğunu fark eder ve her biri 50 mil değerinde uçuş hediye eden pudinglerden tam olarak 12150 adet satın alır.
david phillips


Tek seferde yaptığı 3140 dolarlık harcamanın dikkat çekmemesi için de, bir felaket için erzak depoladığını söyler. Eğer pudinglerden çıkan kuponlar aynı ay içinde postalanırsa, 50 yerine 100 mil hediye edilecektir. Tek başına tüm kuponları ayıklayamayacağı düşünen Phillips, bir yardım örgütünden yardım ister ve bu yardım karşılığında pudinglerin yenen kısmını bu örgüte bağışlar. Anlaşma sağlanır, her şey adamın planladığı gibi olur.

david phillips puding

Healthy Choice söz verdiği gibi Phillips'e 1 milyon 253 bin ödül milini verir. Phillips bir uçak firmasıyla anlaşarak, 1 milyon mil kadarını kart hesabına aktarır. Bu da ömür boyu gold üyelik kazanması sağlar.

david phillips pudinglerle zengin olan adam

Phillips 3140 dolar karşılığında kazandığı millerle 31 kere Avrupa'ya, 42 kere Hawaii'ye, 21 kere Avustralya'ya veya 50’den daha fazla kere Amerika içinde uçabilecektir. 2000 yılından bu yana millerini kullanan Phillips, yaptığı harcamalardan da gold üyeliği sayesinde, 5 katı mil kazanmaktadır. Gold üyeliğiyle özel rezervasyon ve check-in imkanları, ekstra bonus miller gibi haklara sahip olan Phillips, yardım örgütüne bağışladığı pudingler karşılığında ise 815 dolar değerinde vergi indirimini de kazanmıştır.

Bu inanılmaz hikaye, Punch Drunk Love adlı filme de konu olmuştur.

punch drunk love filmine konu olan david phillips

Zeka fırsat mı beklemiş? Yoksa, fırsatı kendi mi yaratmış? Hayatta hiçbir şey bekleyerek olmaz. Karpuz, kavun dışında. Yaklaşan yaz aylarında beyaz peynirle iyi gider haklısınız da konumuz o değil. Zeka hareket bekler, harekete geçelim. :)

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol