Nutella Kavanozundan Çıkmayanlar Çok Şaşıracak

“Eller Nutellaaaaa, diller nutella, bir çağ yangını bu bütün, dünya Nutella.” Sezen Aksu, tatlı krizine girdiğinde böyle söylermiş. Mizahına sağlık, koca yürekli minik serçe. :)

Fındık ve çikolatanın buluşmasından oluşan başta kahvaltılarımız olmak üzere hayatlarımızın vazgeçilmezi haline gelen kalori bombası! Peki, bu bomba yiyecek hakkında neler biliyoruz? İçinde şu varmış, ondan dolayı çok zararlıymış muhabbetine girmeyeceğim. ‘Aman yiyen de ölüyor, yemeyen de’ cümlesini bulmuş halka bir şey olmaz :)

Bilmeyeceğinizi düşündüğüm şeyleri madde, madde yazacağım. Haydi başlayalım.

1- Nutella 2005 yılında 40. yaş gününü kutlamak için bir kahvaltı düzenlemiş. Bu kahvaltıya tam 27.854 insan katılmış. Bu çılgın katılım Guiness rekorlar kitabına geçmiş.

eskisiyleyenisiyle nutella eskisiyle yenisiyle nutella

2- Fransa’ da bebeğinize Nutella ismini koymanız mümkün değil. Çünkü yasak! Gerekçesi ise Nutella isminin bu marka olması. ”Neden nutella koyalım yahu” demeyin. Birileri, bu ismi koymak için yeltenmiş olacak ki, mahkemeden böyle bir yasak çıkmış.

eskisiyleyenisiyle nutella eskisiyle yenisiyle nutella kavanozu

3- İtalya, Almanya ve Amerika’da Nutellanın restoranları mevcutmuş. Bu restoranlarda Nutella’dan yapılmış tatlı ve kahve çeşitleri satılıyormuş. Ülkemizdeki genç girişimciler için, iyi bir fırsat olabilir.

eskisiyleyenisiyle nutella eskisiyle yenisiyle nutella kavanozu

4- Nutella ilk üretildiğinde aslında katı bir çikolata olarak üretiliyormuş. 1949 yılının bir yaz gününde sıcaktan dolayı Nutella’nın kalıpları erimiş. Bunu gören, marka sahiplerinin haylaz çocukları merak edip, ellerine ekmek alıp sürerek yemişler. Bunu gören Ferrero kardeşlerin aklına bir fikir gelmiş ve o günden sonra Nutella katı halde üretilmemiş. Yemedik hacım(!)

“Eskiden buralar bizimmiş, dedem satmış yemiş.” ATMA ZİYA!

eskisiyleyenisiyle nutella eskisiyle yenisiyle nutella kavanozları markası

5-
Nutella’yı biraz da Napolyon’a borçlu olduğumuzu biliyor muydunuz? 1806 yılında Napolyon’un İngiltere’ye ambargo koyması ile çikolata fiyatları arttı. Çikolatacılar ise bu duruma çikolatanın içine fındık parçaları koyarak karşılık vermeye çalıştı. Dolayısıyla ‘Gandiya’ isimli yeni bir çikolata türü ortaya çıktı. Yüzyıl sonra ise ikinci dünya savaşı sırasında çikolata fiyatları yine fırladı. Bunun üzerine de İtalyan bir pastacı olan ‘Pietro Ferrero’ fındıkları kullanarak pastagandiya isimli bir ürün çıkardı. 1964'de ise ismini Nutella olarak değiştirdi. Bkz. “Her şeyde bir hayır vardır”

eskisiyleyenisiyle nutella eskisiyle yenisiyle marka

6-
Nutella dünyanın fındık rezervlerinin %25'ini kullanıyormuş. Sen binbir zorlukla üret, işçin üç kuruş para kazansın. Elin adamı, senden uç kuruşa alıp, 10 katına sana geri aynı malı satsın.

eskisiyleyenisiyle nutella eskisiyle yenisiyle fındık kreması

İsviçreli bilim adamları işsizliği diye bir şey var. Milli gelirin verdiği rahatlıktan mı bilmem, olduk olmadık her şeyi araştırıyorlar. Bu da, eminim ki onların işidir.eskisiyleyenisiyle nutella eskisiyle yenisiyle fındık kreması

7-
Nutella Italya'da bir zamanlar o denli popüler hale gelmiş ki, bazı marketler elinde ekmekle gelen her çocuğun ekmeğine bedava nutella sürüyormuş. Ah ulan, şu olay Ankara bebesine yapılacaktı. Bak bakalım, o zaman nutella diye bir marka kalıyor muydu?

8-
2007'de Italya'da iki blog yazarı nutella aşklarını onun için bir kutlama günü yaparak gösterdiler. O iki blogger’ın başladığı etkinlik, her Şubat'ın 5’i Nutella yeme, Nutella içeren tariflerle tatlılar hazırlama ve nutella paylaşma günü olarak Dünya’da kutlanıyor. Dünya nutella günü, ülkemizde de kutlanıyor.

eskisiyleyenisiyle nutella nutella günü eskisiyle yenisiyle fındık kreması

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol