Kaplumbağaları Hit Yapan Çizgi Seri – Ninja Kaplumbağalar

Orijinal adı ile ‘Teenage Mutant Ninja Turtles’ olarak bilinen Ninja Kaplumbağalar, gerek dünyada gerekse Türkiye’de oldukça büyük bir üne kavuşan fantastik çizgi seridir. Seri, dövüş sanatlarına hakim dört mutantkaplumbağanın kötüler karşısında verdiği savaşı konu edinir.

eskisiyleyenisiyle ninja kaplumbağalar eskisiyle yenisiyle çizgi filmler

Kaplumbağaların yaratıcıları olan Kevin Eastman ve Peter Laird, 1984 yılında ilk siyah-beyaz Ninja Kaplumbağalar çizgi romanını yayınlar. İki arkadaşın yaptığı beyin fırtınası sırasında ortaya çıkan eserin dört ana kahramanı Rafael, Donatello, Leonardo ve Michelangelo’dan oluşur. Ayrıca eser, uzaylı düşmanlardan şehirdeki serserilere kadar birçok kötü karakteri de içerir.

eskisiyleyenisiyle ninja turtles eskisiyle yenisiyle ninja kaplumbağalar eski çizgi filmler

İlk önce çizgi roman olarak kurgulanan seri, sonrasında çizgi filme dönüşür ve en sonunda beyaz perdeye de taşınır. Daha sonraları konu üç boyutlu animasyon teknikleriyle yeniden işlenir ve çekilir.

Ana karakterlerin özellikleri şöyle sayılabilir:

eskisiyleyenisiyle ninja turtles eskisiyle yenisiyle çizgi filmler leonardo

Leonardo: Takım lideri ve bushidō ustasıdır. Mavi bir bandaj takan Leonardo çift bushidō kullanır, ayrıca ninjatö de kullanabilir. Çizgi filmin yaratıcıları karakterin adını İtalyan sanatçı Leonardo Da Vinci’den esinlenmiştir.

eskisiyleyenisiyle ninja turtles eskisiyle yenisiyle çizgi filmler raphael

Raphael: Takımın kötü çocuğu olan Raphael, saldırgan ve hırçın bir yapıya sahiptir. Çift sai kullanır ve kırmızı bir bandaj takar. Çizgi filmin yaratıcıları karakterin adını İtalyan sanatçı Raphael Sanzio’dan esinlenmiştir.

eskisiyleyenisiyle ninja turtles eskisiyle yenisiyle ninja kaplumbağalar michelangelo

Michelangelo: Takımın en komik ve en haylaz üyesidir. Uysal ve komik bir yapıya sahip olan Michelangelo, aynı zamanda oldukça da oburdur. Çift nunçaku kullanır ve turuncu bir bandaj takar. Çizgi filmin yaratıcıları Michelangelo adını İtalyan sanatçı Michelangelo Buonarroti’den esinlenmiştir.

eskisiyleyenisiyle ninja turtles eskisiyle yenisiyle ninja kaplumbağalar çizgi filmler donatello

Donatello: Takımın bilimden en iyi anlayan üyesidir. Takımın şiddete en az başvuran üyesi olan Donatello bö kullanır ve mor bir bandaj takar. Çizgi filmin yaratıcıları Donatello adını İtalyan sanatçı Donatello’dan esinlenmiştir.

eskisiyleyenisiyle ninja turtles eskisiyle yenisiyle ninja kaplumbağalar eski çizgi filmler pizza

80’lerin sonu, 90’lı yılların başında çocuk olanlar kendilerine benzettikleri ve yakın hissettikleri kaplumbağa ile kendilerini özdeşleştirir ve hatta takım kurarlardı. Ninja Kaplumbağa oyuncağı olmayan erkek çocuk neredeyse yok gibiydi. Hatta odasının her yerini karakterlerin çıkartmalarıyla dolduranlar bile vardı.

Pizza’ya düşkünlüğüyle tanınan karakterler, o dönemde dünyada pizza satışlarını da önemli ölçüde artırdı. Ancak o dönemlerde çok fazla pizza markası olmadığından çizgi filmi seyreden ve pizza tutturan çocukların lahmacunla kandırıldığı da bilinen bir gerçek.

Yeni nesil versiyonları eskilerinin tadını vermese de zamanında popüler olan çizgi filmlerin içinde belki de popülerliği en çok hak edenidir. Sonuçta kaplumbağalardan ninja yaratmak, üstüne bir de filmlerini yapıp bunu nice çocuğa sevdirmek kolay iş değildir. 

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol