Garfield Hiç Değişmedi (!)

1970'li yıllarda Jim Davis, Gnorm Gnat adlı bir karikatür karesi yarattı. Gnorm Gnat, bir böceği konu almaktaydı. Son karikatür bandında böcek karakter giderken bir insan tarafından eziliyordu.

eskisiyleyenisiyle garfield eski hali grafield yeni hali

Davis, yeni bir karikatür karakteri yaratmak istedi. Karelerde 4 ana karakterin olmasını istiyordu. Ana karakterler Kedi (Garfield), sahibi Jon Arbuckle ile Arbuckle'nin köpeği Odie'dir.

Kedinin adını Garfield olarak belirledi. Garfield isminin ortaya çıkışı ise şöyle açıkladı: ‘Ailemiz Davislerin en büyüğü büyükbabam James A. Garfield Davis'den esinlendim.’

Davis, King Features Syndicate ve Chicago Tribune-New York News gibi yerlerde çizmeye başladı ve 19 Haziran 1978'de Garfield’ı yayınladı.

Garfield çok hızlı bir şekilde yayılmaya başladı.1981'e geldiğinde Garfield 3 yaşına girmişti ve tam 850 gazetede yer almayı ve 15 milyar kazanmayı başardı. 2002 yılında Garfield dünyanın en çok tanınan kedisi oldu ve tam 2,570 gazetede yer aldı, 2004’te ise bu gazatelerin sayısı 2.600’e çıktı.

eskisiyleyenisiyle garfield

eskisiyleyenisiyle garfield

Garfield, Guinness Rekorlar Kitabı'nda en çok yer alan karikatür karesi olmuştur.

Garfield'ın ilk kitabı Davis’in Amerika’nın bir eyaleti olan Indiana – Muncie’de  bulunan evinde basılmıştır. Davis ilk kitaptan sonra televizyondaki ilk özel şovu olan Garfield Goes Hollywood (Garfield Hollywood'a Gidiyor)'u yaptı. Genellikle karelerin özü Garfield'ın lazanya yemesi, obur olması, pazartesilerden nefret etmesi ve diyet yapmamasıdır. Karelerde genellikle ana karakterler olan Jon, Garfield, Odie kullanılmıştır.


eskisiyle yenisiyle garfieldeskisiyleyenisiyle garfield

eskisiyleyenisiyle garfield
İlk üretiminde Garfield çok orijinal bir karakter olarak tanındı.750 milyon dolar olacağı tahmin edilen kazanç 1 milyara ulaştı. Karikatürün ilerlediği yıllardan sonra Garfield'ın çizgi filmleri (Garfield ve Arkadaşları) sonra ise 3 animasyon filmi yapıldı. Eskiden birçok karesinde sosyal ve politik karelere de yer veriliyordu. Daha sonra tamamen eğlence ve güldürü üzerine yoğunlaşıldı.

eskisiyleyenisiyle garfield
eskisiyleyenisiyle garfield

Garfield The Movie’ karikatür bandının ilk filmidir. Film 11 Haziran 2004'te gösterime girmiştir. Konusu Odie'yi hayvan şovundan kurtarmak olan filmde Garfield'ı Bill Murray seslendirdi.

eskisiyleyenisiyle garfield eskisiyle yenisiyle garfield odie eski hali yeni hali

Türkiye'de ise Garfield, Okan Bayülgen tarafından seslendirildi. Flim Yahoo Movies'te C,yani ortalama/kötü notunu aldı. Garfield'ın ikinci filmi olan ‘Garfield: A Tail of Two Kitties’ Yahoo Movies'te yine C aldı. Ama film oldukça fazla beğeni topladı ve %15'lik kazanç elde edildi. 2007 yılında ise ‘Garfield Gets Real’ filmi seyircilerle buluşturuldu.

eskisiyleyenisiyle garfield eskisiyle yenisiyle odie

Garfield film ve karikatürlerinin dışında internet ortamında da kullanılmaya başlanan bir karakter haline gelmişti. Bu tombul kediyle ilgili çeşitli uygulamalar ve oyunlar çıkarıldı. Garfield’ın maceralarına tüm hayranlarını da ortak etmek adına https://garfield.com orijinal lisanslı web sitesi açıldı. Sitede Jim Davis'in gün gün çizdiği karikatürler yer alıyor. Her gün çizdiklerini siteye ekliyor. Garfield’ın sitesinden oyun oynanabiliyor ya da alışveriş yapılabiliyor. Daha sonra Jim Davis'in izni ile Ball State Üniversitesi Pearson Digital Talking Course tarafından ‘Professor Garfield’ adında bir internet sitesi daha yapıldı (http://www.professorgarfield.org/pgf_home.html ). Sitede eğitici aktiviteler, matematiksel oyunlar ve beyin geliştirici dersler bulunuyor. Profesör Garfield, aynı zamanda İngilizcesini pekiştirmek isteyenler için de yapılmış bir proje.


eskisiyleyenisiyle garfield garfieldın eski hali yeni hali odie eskisiyle yenisiyle

2006 yılında ‘Sessiz Garfield’ adlı bir internet sitesi yapıldı (http://www.silentgarfield.com). Bu uygulamada sayesinde anahtar sözcüklere tıklayarak o sözcüğe ilişkin karikatürlere direkt olarak ulaşabiliyorsunuz. 2008'de ‘Garfield Minus Garfield’ adlı bir uygulama geldi. Dan Walsh tarafından üretilen bu uygulama iPod Touch ve iPhone için tasarlanmıştı. 300,000 hit kazanan uygulama çok tutuldu. Garfield Minus Garfield'ın 28 Ekim 2008’de kitabı da çıkarıldı.

İşte bazı Garfield oyunları:


eskisiyleyenisiyle garfield eskisiyle yenisiyle odie garfield eski hali yeni hali
eskisiyleyenisiyle garfield eskisiyle yenisiyle odie garfieldın eski hali yeni hali
eskisiyleyenisiyle garfield eskisiyle yenisiyle odie garfield'ın eski hali yeni hali

1982 ile 1991 yılları arasında ‘Garfield ve Arkadaşları’ adlı çizgi dizinin 1 saatlik bölümleri; 2008'de ise ‘The Garfield Show
 yayınlanmaya başlandı. Türkiye de dahil tüm ülkelerde Cartoon Network adlı çizgi film kanalında yayınlanmaya başlayan dizi Türkiye’ye ancak 2010 yılında geldi.

eskisiyleyenisiyle garfield eskisiyle yenisiyle garfield'ın eski hali yeni hali odie

Garfield’ın çizgi dizisinde diğer diziler gibi konu sürekliliği bulunmaktadır. Örneğin, 3 Aralık'ta Nermal bir şaka yapar ve Garfield şakaya kanar. 4 Aralık'ta Nermal, şakasına kandığı için Garfield ile dalga geçer. Garfield ona sinirlenir ve 5 Aralık’ta Garfield, bir plan yaparak Nermal'a tuzak kurar ve onu küçük düşürür gibi… :) Diyet konusuna gelirsek, Garfield’ın 29. doğum gününe kadar diyet yaptığını biliyor muydunuz? :) 29. doğum gününde Liz yaş pastayı getirdiğinde Garfield’ın dayanamayıp ‘Artık bu diyeti bırakıyorum!’ diye bağırmasıyla bu durumu öğrenebiliyoruz. :)

eskisiyleyenisiyle garfield eskisiyle yenisiyle odie eski hali yeni hali garfieldın

Garfield’ın en sevdiği özel gün Noel’dir. Çizgi dizide her sene özellikle Noel üzerinde durulur. Garfield, Noel bölümlerini ‘Mutlu Noeller sizi seviyoruz!’ cümlesi ile bitirir.

eskisiyleyenisiyle garfield eskisiyle yenisiyle odie eski hali yeni hali garfieldın

İlk çıktığı günden bugüne Garfield karakterinin değişen tek şeyi görünümüdür diyebiliriz.eskisiyleyenisiyle garfield eskisiyle yenisiyle garfield'ın eksi hali yeni hali odie

Davranışları ve hayat görüşü açısından istikrarlı bir duruş sergileyen Garfield’ı hep şişman ve uykucu görmekten dolayı çok mutluyuz (!) Onun gibi düşünen (başta kendim) ve onun gibi yaşamak isteyen (yiyip içip yatan ve kilo alsa bile dert etmeyen) pek çok insan var ne de olsa ve yalnız olmadıklarını görmek onları mutlu eder!  :) Amerika’da ortaya çıkan bu karakter tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sevildi.

eskisiyleyenisiye garfield


Oyuncakçıların raflarında Garfield’ın oyunları bile yer alıyor. Garfield insanı gerçekten mutlu ediyor.  :)

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol