1998 Yılından Bu Yana Londra'da Çiğnenmiş Sakızlar Sanat Eseri Oluyor

Birçoğumuzun severek çiğnediği sakızların, sanat eseri olabileceğini hangimiz düşünmüşüzdür?

 İngiliz sanatçı Ben Wilson ülkesinin geldiği son duruma baktığında, tüketim hastalığının her yanı sardığını ve etrafın atıklarla dolu olduğunu görmüş. Çöplüklerin dolup taştığını da düşündüğünde; çöpleri küçük birer sanat eserine dönüştürme fikri gelmiş aklına. Eserleri tahmin edebileceğiniz gibi minyatür, çünkü onun tuali; pis insanların utanmadan yere attığı sakızlar.

sakiz sanat eseri

1998 yılından bu yana Londra sokaklarında önüne çıkan sakızları boyayan Wilson var. O tarihten bu yana 10 binin üzerinde sakızı, minyatür birer sanat eseri haline getirmiş. Boyadan başka bir gideri olmayan, yalnızca yaratıcılıktan vücut bulan bir sanat.

sakizlardan sanat eserleri

Başka bir sanatçı Douglas Coupland, başka bir sanat galerisinin önüne yerleştirdiği heykelinin tamamlanması için sanatseverlere bir çağrı yapmış: “Gelin sakızınızı yapıştırın.” İnsanlar da bu çağrıya kayıtsız kalmamış, heykel üzerine binlerce sakız yapıştırılmış.

sakizlardan sanat eseri gelin sakizinizi yapistirin

Sakızın sanat eseri olarak nitelendirilebilecek duruma geldiği başka bir yer ise, California'daki sakız yolu. Bu yolun duvarlarına 2.Dünya Savaşı yıllarından beri sakız yapıştırılıyor. Evet yanlış okumadınız, kollektif bir çalışmayla oluşturulan bu yol, şimdilerde kente gelen insanların uğrak noktası olmuş.

sakiz caddesi

Her şey var da, heykel yok mu? Olmaz mı? Sakız heykeli için sanatçı, arkadaşlarıyla birlikte tam 3177 sakız çiğnemiş.

sakiz heykeli

Başka bir sanatçı Maurizo Savinni de, çiğnenmiş sakızları heykellere dönüştürüyor. Sanatçı heykellerini formaldehit (metanal) ile sabitliyor. Bu çamaşır çitileyen adam heykeli, tam 60 bin dolara alıcı bulmuş.

cignenmis sakizlardan heykel

Şekerli bir sakızdan ağzımda, çiğnerken de yorulmuştum aslında. Önce şekerin gitti sonra cıvıdın, daha fazla uzatmaya gerek yok dedim tükürdüm. Kim bilir kimin ayağına yapıştın?” demiş kalbi yanık ülkem insanı. Tükürme kardeşim, atma sakızını da yere. ''Ben sanatçılar için atıyorum'' falan deme şimdi bana, bizim memlekette yerdeki sakızı boyamaya kalksa biri ne olur? “Kardeş sen ne ayaksın” cümlesi sonrasında tekme tokat döverler.

Sanat güzeldir hocam, rahatlatır, geliştirir, sakinleştirir. Şiir yaz, kağıda dök içini. Posta gazetesine yolla, yayınlansın. Okuyalım aşkını, kederini.

posta gazetesi sevgilim siiri

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol