Queen Bee - BEYONCE

eskisiyleyenisiyle beyonce

Beyonce Giselle Knowles-Carter, Amerikalı R&B sanatçısı, şarkı yazarı ve oyuncudur. 5 Eylül 1981'de, satış müdürü olan Mathew Knowles ile kuaför Celestine Ann Tina Beyince'nin kızı olarak Houston - Teksas'ta doğmuştur. İsmi, annesinin kızlık soyadından gelmektedir. Şarkı söylemeye ve dansa olan yeteneği küçük yaşlarda fark edilen Beyonce, çocukken çeşitli şarkı ve dans yarışmalarına katıldı.

HERKES BİR GRUP İÇİNDE ŞARKI SÖYLEMEYE BAŞLAR (!)

eskisiyleyenisiyle beyonce

1990'ların sonunda, çocukluk arkadaşlarıyle R&B grubu kurdu; Destiny's Child adlı bu grubun solisti olmasından itibaren büyük bir ün kazandı. Tüm zamanların en çok satan gruplarından biri olan Destiny’s Child’ın menajeri Beyonce’nin babası Mathew Knowles’du. Takım dağılsa da geriye Survivor ve Lose My Breath gibi efsane şarkıları bıraktı.

Destiny’s Child – Survivor:


SONRA SOLO ALBÜMLER BAŞLAR

Destiny's Child'ın tamamen dağılma kararı vermesinin ardından ilk solo kaydını Ekim 2002'de Jay-z’nin 03 Bonnie & Clyde albümünde onunla bir şarkı söyleyerek yaptı.

eskisiyleyenisiyle beyonce

İlk solo albümü olan Dangerously in Love’ı dağılan grup arkadaşları Michelle Williams ve Kelly Rowland kendi solo albümlerini yayınladıktan sonra 24 Haziran 2003'te yayımlandı. Billboard Hot 100 listesinde bir numara olan Crazy in Love ve Baby Boy tekli çalışmalarına da yer veren albüm 11 milyon satış yaptı ve beş Grammy Ödülü kazandı. Aynı zamanda bu albüm Beyonce’nin en çok satan albümü özelliğini de taşımaktadır.

eskisiyleyenisiyle beyonce

Beyonce ft Sean Paul – Baby Boy:


Haziran 2005’te Deja Vu, Irreplaceable ve Beautiful Liar hitlerinin de bulunduğu ikinci solo albümü B'Day, kendi doğum gününde, 5 Eylül 2006’da yayınlandı. Bu albüm de Amerikan müzik listelerinde bir numaraya ulaşmıştır. Beyonce başarısının tesadüf değil kalıcı olduğunu böylelikle kanıtlamıştır.

eskisiyleyenisiyle beyonce

Beyonce ft. Jay-Z – Deja Vu:


Beyonce – Irreplaceable:


HEM ŞARKICILIK HEM OYUNCULUK

2006 yılında Rüya Kızlar (Dream Girls) ve Pembe Panter (The Pink Panter), 2009 yılında Obsessed filmlerindeki başrolleriyle oyunculuğa adım attı ve Altın Küre ödülüne aday gösterildi.

eskisiyleyenisiyle beyonce

EVLİLİK VE YENİ BİR BAŞARI

Beyonce ile Jay-Z, 4 Nisan 2008’de evlendi ancak evliliklerini 22 Ekim 2008'de, Beyonce’nin üçüncü stüdyo albümü olan I Am... Sasha Fierce'ın Manhattan'daki tanıtım partisinde bir video montajıyla duyurdular. Albümün adı Beyonce'nin 2003'te çıkardığı Crazy in Love tekli çalışmasının yazımı sırasında ortaya çıkan ikinci kişiliği Sasha Fierce’tan gelmektedir ve şarkıları bu kişiliği tanıtmaktadır. Albüm ilk haftasında 482.000 adet satarak Billboard 200 listesine ilk sıradan girmiş ve şarkıcının Amerika’da art arda bir numara olan üçüncü albümü olmuştur.

eskisiyleyenisiyle beyonce

Single Ladies parçası listelerde bir numara olurken; If I Were a Boy ve Halo şarkıları da ilk beşte yer alıyordu. Beyonce'nin kariyerinde Hot 100 listesinde en fazla kalan şarkı olan Halo, Amerika’daki başarısıyla Beyonce’ye ‘2000'lerin en çok ilk ona giren tekli parçası (single) bulunan kadın sanatçısı’ ünvanını da vermiş oldu.

eskisiyleyenisiyle beyonce

Single Ladies şarkısının klibi dünya genelinde en çok taklit edilen kliplerden biri oldu ve Toronto Star'a göre internet çağının ‘ilk büyük dans çılgınlığı’nı başlattı.

eskisiyleyenisiyle beyonce dansları
eskisiyleyenisiyle beyonce danslari

Ayrıca bu albümde Hello, Diva, Video Phone (Lady Gaga ile düet), Sweet Dreams, Broken Hearted Girl gibi efsane şarkıları da yer almaktaydı.

eskisiyleyenisiyle beyonce

Beyonce – Diva:
Beyonce, annesinin önerisi üzerine hayatı yaşamak, tekrar esinlenmek amaçlarıyla Ocak 2010'da müzik kariyerine ara verdi. Bu sırada babasıyla olan iş ortaklığını sonlandırdı.

Dördüncü stüdyo albümü olan 4, 28 Haziran 2011'de Amerika’da yayınlandı. İlk haftasında 310.000 adet satış yapan bu albüm, Billboard 200 listesine ilk sıradan girerek Beyonce’nin art arda bir numara olan dördüncü albümü oldu. Albümden önce Run the World (Girls) ve Best Thing I Never Had tekli çalışmalarını çıkarmıştı ve onlar da oldukça fazla başarı kazanmıştı.Dördüncü single olan Love on Top’ı 2011 MTV müzik ödüllerinde seslendirdiği sırada şarkının sonunda göbeğini severek hamile olduğunu herkese açıklamış oldu. :)

İşte o sahne:


Beyonce’nin Essence dergisinin Temmuz 2011 sayısı için kaleme aldığı ve 2010'da kariyerine verdiği arayla ilgili olan Eat, Play, Love başlıklı yazı, şarkıcıya New York Association of Black Journalists'in yazı ödülünü kazandırdı.

eskisiyleyenisiyle beyonce

7 Ocak 2012’de Blue Ivy Carter dünyaya geldi.

eskisiyleyenisiyle beyonce

eskisiyleyenisiyle beyonce

Aldatıldığı haberlerinin gölgesinde Lemonade albümünü yayınladı. Çoğu kesime göre aldatılıp, affedip, evliliğini kurtaran bir kadını aleni bir şekilde gösteren şarkılardan oluşan bir albüm olmuştu. Lemonade, yayınlandıktan sonra Billboard 200 listesine bir numaradan giriş yaparak Beyonce'nin ilk kez bir numaradan giriş yapan; ayrıca Rolling Stone dergisinin müzik tarihinde beş yıldız verdiği yirmi üç albümden biri oldu.

eskisiyleyenisiyle beyonce

1 Şubat 2017’de ikinci kez hamile olduğunu, hem de ikiz bebeklere hamile olduğunu kendi İnstagram sayfasından duyurdu.

eskisiyleyenisiyle beyonce

(‘Aşkımızı ve mutluluğumuzu sizlerle paylaşmak istiyoruz. İki kez daha kutsanmış bulunuyoruz. Ailemizin iki yeni üyeyle büyüyeceği için minnettarız ve iyi dilekleriniz için teşekkür ediyoruz - Carter Ailesi’)

Şu ana kadarki kariyerine 6 albüm, 10 film sığdıran; çıkardığı her albümle tüm dünyayı kasıp kavuran, örnek alınası bir sanatçı Beyonce. Böyle bir sektörde yaptığı sayısız hayır işleriyle, yumuşak kalpliliğiyle ve mütevazılığıyla da fark yaratmıştır, oldukça geniş hayran kitlesi de ona ‘Queen Bee’ (kraliçe arı) adını vermiştir. Beyonce iyi ki var! :)

eskisiyleyenisiyle beyonce

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol