Minik Serçe'nin Yaşam Öyküsü

Fatma Sezen Yıldırım, bildiğimiz ismiyle Sezen Aksu

Çıkış yaptığı 1970'lerin ortalarından itibaren söylediği ve yazdığı şarkılarla bir ikon haline geldi. Kendisine geri vokallik yapan, bugün severek dinlediğimiz birçok şarkıcıyı da (Sertab Erener, Levent Yüksel gibi) destekledi ve bu kişilerin albüm çıkarmasına, kendilerini tanıtmasına yardımcı oldu. ‘şarkı makinası’ diyebileceğimiz Sezen Aksu’yu yakından tanıyalım.

sezen aksu eski resimleri

Selanik'ten mübadele sebebiyle gelen bir ailenin kızıdır. Fen Bilgisi öğretmeni Şehriban Hanım ve Rizeli, Laz kökenli bir matematik öğretmeni olan Sami Yıldırım’ın kızı olarak 13 Temmuz 1954’te Denizli’nin Sarayköy ilçesinde dünyaya geldi.

                                                      

sezen aksu cocukluk fotografi ailesiyle birlikte
Aksu, 1970 yılında ‘Hafta Sonu’ adlı derginin düzenlediği, jüri başkanlığını Ajda Pekkan'ın yaptığı 'Altın Ses' yarışmasında altıncı oldu. Nilüfer, aynı yarışmada birinci olmuştu ve Sezen Aksu'dan önce ilk albümünü yayınlama fırsatını yakalamış oldu. 1973 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde okumaya başlayan Aksu, 1974'te bir plak şirketine üç adet şarkı gönderdi. Aynı yılın Kasım ayında Ali Engin Aksu ile evlendi ve okulundan da ayrıldı. 1974'ün son aylarında plak çıkarmak üzere İstanbul'a yerleşti.


sezen aksu ses dergisi


(Jüri başkanı Ajda Pekkan, ortada)


1975’te Sezen Seley adıyla, ilk kırk beşliği olan Haydi Şansım'ı çıkardı.

sezen aksunun sezen seley ismiyle cikardigi ilk album

Çok az satmasına rağmen bunu, Sezen Aksu adıyla çıkardığı ikinci kırk beşliği Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma izledi. Kendisini uzunca bir süre kırk beşlik plaklar listesinde bir numara yapacak  olan üçüncü kırk beşliği Olmaz Olsun/Seni Gidi Vurdumduymaz'ı 1976 yılında çıkardı.


sezen aksu ikinci album

1978 yılında, piyasadaki en eski Sezen Aksu albümü olma özelliğini taşıyan Serçe piyasaya çıktı.


piyasadaki en eski sezen aksu albumu

1979’da sinema sektörüne de ayak bastı. Sanatçının ilk filmi başrolünü Bulut Aras'la paylaştığı, ‘A Star is Born’ (Bir Yıldız Doğuyor) filminden uyarlanan ve bir Atıf Yılmaz filmi olan Minik Serçe oldu. Sanatçı bu filmde aldığı rolden sonra Minik Serçe adıyla anılmaya başlandı. Bir ünlü doğarken, başka bir ünlünün yok oluşunu anlatan film çok fazla beğeni toplayamadı.sezen aksunun minik serce olarak anılmasına sebep bir yildiz doguyor filmi

10 Temmuz 1981'de Sinan Özer ile evlendi. O sıralarda Aksu'nun Özer'den 4,5 aylık hamile olduğu konuşuluyordu. 11 Kasım 1981'de oğulları Mithat Can Özer dünyaya geldi.


mithatcan ozer sezen aksu bebeklik
mithatcan sezen aksu

1982 yılında Sezen Aksu Aile Gazinosu gösterime girdi. Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda ve Altan Erbulak ile aynı oyunda rol alan Aksu, sahnede yedi farklı karakteri canlandırdı. Daha sonra Firuze albümünü yayınladı ve aynı yıl, dönemin popüler dergisi Hey tarafından yılın kadın şarkıcısı seçildi.

aile gazinosu sezen aksu afis

1983’te Sezen Aksu, Eurovision'a katıldı ve sözü-müziği Ali Kocatepe'ye ait olan Heyamola şarkısını, Ali Kocatepe ve Coşkun Demir ile birlikte seslendirdi. Türkiye finaline kadar çıkan şarkı, Eurovision'da başarılı olamadı.Heyamola parçasının kırk beşliği Hey Dergisi tarafından yılın plağı seçildi. Aynı yıl Sezen Aksu ile Sinan Özer ayrıldı.

Sezen Aksu & Ali Kocatepe & Coşkun Demir – Heyamola:

Aksu, 1985’te Eurovision Türkiye finaline üçüncü kez katıldı. Bu seferki şarkısı Küçük Bir Aşk Masalı'ydı. Sözleri Aksu'ya ait olan bu şarkıyı Sezen Aksu ve Özdemir Erdoğan birlikte seslendirdi fakat ne yazık ki sonuç değişmedi. Eurovision'da Türkiye'yi temsil etme hakkını bir türlü elde edemeyen Aksu, 1985'ten sonra yarışmaya bir daha katılmadı.

1991’de Onno Tunç'un müzik yönetmenliğini yaptığı Gülümse albümü çıktı. Albüm, 2 milyonu aşan bir satış rakamı elde etti. 1992'de, Avrupa'da albümünün en çok sevilen şarkılarından Hadi Bakalım’ın teklisi yayınlandı.

Sezen Aksu – Hadi Bakalım:

Daha önce de pek çok vokalistine yardımcı olan Aksu, 1992’de de vokalistlerine albüm yapmaya devam etti. Sertab Erener'in ilk albümü Sakin Ol; birkaç ay sonra da Levent Yüksel Med-Cezir satışa sunuldu.

sezen aksu levent yuksel sertap erener

Aynı yıl, kendi albümü Deli Kızın Türküsü’nü piyasaya sürdü. Albümde Uzay Heparı ile çalışmış ve farklı tarzlar denemişti. Bu albümden Küçüğüm ve Masum Değiliz gibi tanınan Aksu şarkıları çıktı. 20 Mayıs 1994’te albüm’ün mutluluğuna gölge düşüren bir olayoldu. Uzay Heparı, motosikletiyle, Demet Akbağ'ın duran haldeki aracına çarparak bitkisel hayata girdi. Kazadan bir önceki gün baba olacağını öğrenen Heparı, 31 Mayıs tarihinde vefat etti. Sezen Aksu bu olayın ardından, Uzay Heparı'yı anmak üzere Yas şarkısını besteledi fakat bu şarkıyı kendisi okumadı, Levent Yüksel'in bir sonraki albümüne koydu. Sonraları bu şarkıyı pek çok sanatçi seslendirmiştir.


uzay hepari

Levent Yüksel – Yas:

Piyasaya damga vurmuş pek çok albümle müzik hayatına devam eden Sezen Aksu, 2005 yılında kariyerinin 30. yılını doldurmasının anısına Bahane albümünü çıkardı, albüm beklenenin üzerinde ilgi gördü, sene sonunda Türkiye'nin en çok satan albümü oldu. Aksu, 1975-2006 yılları arasında yazdığı şarkı sözlerini, 2006 yılında çıkardığı Eksik Şiir kitabında topladı. Şiir kitabı büyük ilgi gördü ve ilk 4 günde 17.000 adet sattı.


sezen aksu siir kitabi

2010 yılında Amerikan NPR radyosu tarafından belirlenen ‘50 Büyük Ses’ listesinde Sezen Aksu da yer alıyordu.

sezen aksu

2011’de Öptüm albümünü yayınlamıştır. Unuttun mu Beni ve Vay gibi hit şarkıların dışında Cemal Süreyya'nın Sayım adlı şiiri de Aksu'nun bestesiyle albümde yer almıştır.

Ocak 2016'da İstanbul’da sahne aldığı sırada sahnelere veda ettiğini açıkladı. Aynı yılın Eylül ayında tekrar müzik yapacağını açıkladı.


sezen aksu konser

‘Her bitiş yeni bir başlangıçtır. Üretmeye devam edeceğim fakat daha önceden söz verdiğim birkaç konseri de yaptıktan sonra sahneye veda ediyorum. İstanbul'da son konserim. Bugün 40 yılın anısına burada benimle olduğunuz için şükranla doluyum.’

Ocak 2017'de 23. stüdyo albümü Biraz Pop Biraz Sezen'i piyasaya sürdü.

sezen aksu biraz pop biraz sezen

Sezen Aksu – Biraz Pop Biraz Sezen:

Yorumlar

 • Brunhild
  Brunhild

  bence sarı odalar sarkısını paylaşmanız lazımdı

  25.3.2017 23:43:21
 • PenelopeCruz
  PenelopeCruz

  o zaman şarkı söylemek lazım avaz avazzzzz

  25.3.2017 23:45:17

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol