Kısaca Korku Sinema Tarihine Bir Bakış

Acemi Kostümlerden 3D görsel Efektlere Korku Filmleri

 İzleyiciyi büyük bir korkuya, dehşete ve tiksinmeye iten korku filmlerinin tarihi çok da yeni sayılmaz.  Yaklaşık 120 yıllık bir geçmişe sahip olan korku filmleri ilk çıktığı sıralarda kamera oyunlarıyla, acemi kostümler ile izleyicilerde korku yaratırken günümüzde korku sineması yüksek bütçeli görsel efektler ve mekan detaylarıyla izleyicileri daha büyük korkulara itmektedir.

korku filmleri
Ülkemizde çekilen ilk korku filmi 1952 yılında vizyona giren “Drakula İstanbul’da” filmi iken Dünya genelinde çekilen ilk korku filmi 1896 yapımlı Fransız menşeili “Le Manoir Du Diable” (Şeytanın Kalesi) filmidir.

ilk korku filmi

Fakat bazı kesimlerce Şeytanın Kalesi filmi kısa film olduğu için ilk uzun metrajlı korku filmi 1908 yılında çekilen “Dr. Jekyll and Mr. Hyde” filmidir.

eski korku filmleri
Korku filmlerinin doğduğu zamanlarda tema olarak belli başlı klasik korku edebiyatından esinlenilen karakterler alınmışsa da yıllar geçtikçe korku filmleri 3 ana kategoriye ayrılmıştır. Kişilik, kıyamet ve doğaüstü güçler korkusu şeklinde ayrılan 3 kategori de günümüzde çekilen korku filmlerinin ana teması olmuştur. Vampirler, kurt adamlar, şeytanlar, mumyalar, Dracula, Frankenstein ve farklı canavarlar korku filmlerinin ana karakterleri olmuştur. 1930 yılında Universal Stüdyolarında “Dracula”nın bir uyarlaması yapılmış ve korku sinemasının dimağı oldukça genişlemiştir.

dracula
Hatta Universal Stüdyoları Dracula ile kazandığı başarıyı Frankenstein gibi klasikleşmiş bir korku kitabını uyarlayarak büyük kazançlar elde etmeyi başarmıştır. Artık korku sinemasına verilen önem artmış ve her yıl birden çok korku filmi çekilmeye başlanmıştır. O dönemde çekilen Hound of Baskevilles ve Dr. Jekyll and Mr. Hyde’ın başarısız versiyonları Universal Stüdyolarını durduramamış üstüne Mummy ve Freaks filmleri çekilmiştir. Freaks (Ucubeler) filmi ağır eleştiriler alsa da büyük bir başarı elde etmiştir. Bu başarısında o dönemde gerçek ucubelerin sirklerde çalışması halkı korkutmaya yetmiştir.

korku sinemasi

Günümüze kadar gelen ve dur durak bilmeyen korku sineması birçok insanın severek izlediği bir türdür. Bu yüzden olacak ki yüksek bütçeli korku filmleri her yıl sinemalarda yerini almaktadır. 1960 yılında çekilen Psycho filmi günümüzde hala insanların korkarak izlediği bir filmdir. 1980’de Cinnet, 1984’te çekilen Elm Sokağında Kabus, 2002 yılında çekilen Halka ve 2013 yılında çekilen Korku Seansı filmleri ile korku sinemasında çığır açılmıştır.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol