Dünüyle Bugünüyle Ajda Pekkan

Yaşlanmayan, daha doğrusu yıllar geçtikçe gençleşen kadın Ayşe Ajda Pekkan, 12 Şubat 1946'da İstanbul'da doğmuştur. Babası Rıdvan Pekkan deniz binbaşısı, annesi Nevin Dobruca ise ev hanımıdır. Çocukluğu babasının mesleği nedeniyle Gölcük, Kocaeli'de geçmiştir. İlk estetiğini 22 yaşında yaptıran Pekkan, ‘Yüz yaşıma da gelsem estetik yaptırırım.’ demiştir.

ajda pekkan bebeklik

Çamlıca Kız Lisesi'nden eğitimini tamamlamadan ayrılan Ajda Pekkan; 17 Kasım 1973 ‘te Coşkun Sapmaz'la 6 gün süren ilk evliliğini, 1979'da Erol Yaraş’la ikinci evliliğini yapmıştır. Çiftin nişan yüzüklerini Metin Akpınar ile Zeki Alasya takmıştır. Birçok ülkede konser veren Ajda Pekkan İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Arapça ve Japonca olmak üzere pek çok dilde şarkı söylemiştir.

ajda pekkan genclik

ÖNCE OYUNCULUK

Kendisi gibi şarkıcı olan kardeşi Semiramis Pekkan'ın desteğiyle 1961 yılında Çatı adlı gece kulübünün sahibi, şarkıcı İlham Gencer'e ulaştı. Mina'nın ‘Il Cielo In Una Stanza’ şarkısını seslendirdi ve müzik çalışmalarına başlamış oldu. Bir süre Los Çatikos müzik topluluğu eşliğinde sahne çalışmaları yaptı.

ajda pekkan ses dergisi

1963 yılında Ses Dergisi'nin düzenlediği ‘Ses Sinema Artisti Yarışması’na katılan Ajda Pekkan, Ediz Hun'un erkekler dalında birinci, Hülya Koçyiğit'in ikinci olduğu yarışmanın kadınlar kategorisinde birinci olmuştur. Ses Dergisi'nin yarışmasında birinci olduktan sonra fiziğiyle oldukça fazla ilgi toplamıştır.

ajda pekkan kapak ses dergisi


Aynı yıl, Öztürk Serengil ile baş rolde oynadığı Adanalı Tayfur, ilk sinema filmidir. Daha sonra, Adanalı Tayfur’da seslendirdiği ‘Göz Göz Değdi Bana’ parçası, Öztürk Serengil'in Abidik Gubidik Twist şarkısıyla birlikte 45'lik olarak yayınlanmıştır.

ajda pekkan abidik gubidik twist ozturk serengiladanali tayfur ajda pekkan

Ajda Pekkan – Göz Göz Değdi Bana (film):


SONRA ŞARKICILIK

Sanat kariyerine sinemada oyunculuk yaparak başlayan Ajda Pekkan, Göz Göz Değdi Bana'nın ardından 1964’te sadece kendine ait olan ilk 45'liği Her Yerde Kar Var'ı yayınladı ve bunun da beğenilmesi üzerine müzik hayatına atıldı. 1977'de yayınladığı Süperstar albümünün büyük bir ün ve başarı getirmesiyle de ‘Süperstar’ olarak anılmaya başladı. Bu albümden sonra Süperstar adıyla 3 albüm daha yayınladı.

ajda superstarajda superstar 2. albumajda superstar 3.albumajda superstar4

Ajda Pekkan'ın peşpeşe yayınlanan plaklarının ardından 1967’de çıkardığı İki Yabancı 45'liğiyle aranjman dalında satış rekoru kırmıştır. Dünya Dönüyor, Saklambaç, Boş Sokak, Boşvermişim Dünyaya ve Üç Kalp gibi birbiri ardına başarılı olan plaklar yapmıştır.

Ajda Pekkan – Üç Kalp:


1970 yılında yayınlanan Sensiz Yıllarda ve Yağmur plaklarıyla başarılı bir çıkış yapmış ve 45'likleri iyi bir satış rakamları yakalamıştır. Üstüste gelen hit plakları ve giyimiyle Ajda Pekkan üzerine topladığı ilgiyi günden güne artırmıştır.

ajda pekkan sensiz yillarda olmadi gitti

1972’de arabesk şarkılar içeren plağı Dert Bende Derman Sende ile satış rekorları kırmıştır. 1973 yılına gelindiğinde ise Ajda Pekkan, Kimler Geldi Kimler Geçti 45'liğini piyasaya sürmüş, aynı yıl Tanrı Misafiri; 1974’te ise Sana Neler Edeceğim'i yayınlamıştır. Ancak sanatçı o dönemdeki en büyük başarısını, aranjörlüğünü Norayr Demirci'nin yaptığı, 1975'te yayınlanan Hoşgör Sen ile yakalamıştır.

ajda pekkan hosgor sen

Ajda Pekkan, 1972'de İstanbul Plak'tan çıkan 45'likleri hariç diğer tüm 45'liklerinde yer alan şarkılarını, 1975'te yayınlanan ilk derleme albümü Ajda'da topladı. Albümde Erkek Adın adında yeni bir şarkı da bulunmaktaydı.

ajda pekkan dans

1977'de çıkan 45'liği Viens Dans Ma Vie, Türkiye'de satış rekorları kırmıştır. Viens Dans Ma Vie, dillere pelesenk bir şarkı olmuş ve Türkiye'de yabancı dilde en çok satan plağı unvanını kazanmıştır.

Ajda Pekkan - Viens Dans Ma Vie

Ajda Pekkan - Viens Dans Ma Vie:


EUROVISION

Sanatçı, 1970'lerin sonunda Türk pop müziğinin cazibesini yitirip alaturka-arabesk müziğin popüler olduğu yıllarda Sen Mutlu Ol ve Sevdim Seni isminde hafif müzik ve alaturka karışımı iki albüm yaptı. 1980 yılında atama yoluyla Eurovision Şarkı Yarışması’na seçildi. Bir Dünya Ver Bana, Olsam ve Petrol parçaları arasından Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun Petrol’ü seçmesiyle bu şarkıyla yarışmaya katıldı. Kulis faaliyetlerinin yetersizliği, şarkının siyasî hicivli yapısı ve organizasyon bozuklukları sebebiyle Ajda Pekkan, bu yarışmada hayal kırıklığı yaratan bir derece aldı. Yarışmanın ardından dinlenme kararı aldı ve Amerika’ya yerleşti.

Ajda Pekkan – Petrol:

Pop müziğinin çıkmaza girdiği dönemde, 1990 yılında Ajda 90 albümünü piyasaya sürdü. Yeni pop şarkıları ve sanatçılar ortaya çıkarken Yaz Yaz Yaz ile ortalığı kasıp kavurdu. Yarısı yerli yarısı aranjman bestelerden oluşan bu albüm Ajda Pekkan'ın muhteşem dönüşünün göstergesi oldu. Sana Bana Yeter, Resmin Yok Bende, Her Yaşın Bir Güzelliği Var ve Olur Ya parçaları albümün diğer çok sevilen şarkılarıdır.Ajda Pekkan, 1992 yılının ikinci yarısında yeni albüm hazırlıklarına başladı. İsviçre, ABD ve Türkiye'de kaydedilen şarkıların çoğunu yerli bestecilerden aldı ve Ajda 93, Mayıs 1993'te piyasaya sürüldü. Kliplerinde görselliğe önem veren Ajda Pekkan, albümdeki her şarkıya farklı temada klip çekmiş; Sarıl Bana, Oyalama Beni ve Yok parçaları ile sözleri Sezen Aksu'ya ait olan Ağlama Anne ve Eyvah gibi parçalar o yılın en çok sevilen şarkılarından oldu.

ajda 1993

GÜNÜMÜZE YAKLAŞIRKEN

1998’de profesyonel sanat yaşamının 35. Yılında, Devlet Sanatçısı unvanına layık görülmüştür.

Sadece şarkı söyleyerek kendisini yeteri kadar ifade edemediğini dile getiren Pekkan 60'lardaki beyaz perde macerasını yeniden tatmak istemiş ve 2002 yılında Şöhret Sandalı filminde Ediz Hun ve Halil Ergün'le baş rolü paylaşmıştır. Film, hala sinemalarda gösterime girmemiştir.

Serdar Ortaç'tan Resim adlı bir beste alan Pekkan, 21 Mayıs 2009’da bu şarkıyı single olarak yayınladı ve ilk kez ertesi gün çıktığı Beyaz Show’da seslendirdi. Haziran 2011’de Yakar Geçerim adlı single’ını yayınladı. Bu çalışmasını sırasıyla Farkın Bu, Yakarım Canını; Türk Sanat Müziği şarkılarından oluşan ve Muazzez Abacı ile düet yaptığı Ajda Pekkan & Muazzez Abacı ve Ara Sıcak albümleri izledi.

ajda pekkan muazzez abaci

Ajda Pekkan ile dostlukları herkes tarafından bilinen SezenAksu bir ropörtajında Pekkan hakkında: ‘Bizlere bu yolu o açmıştır, onun sayesinde ben de buralardayım. Ajda'nın lakabı Angela'dır. Sık sık evde buluşuruz. Gizli saklımız yoktur. Birine beddua ettiğimizde Allah bize jübilesine gitmeyi nasip etsin deriz. Ajda ne yer ne içerse ben de aynısını yer içerim.’ demiştir.

sezen aksu ajda pekkan

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol