Bilimkurgunun Dünü Bugünü

Türkiye’de gelişemeyen bilim kurgu

Bilim üretemememiz sebep olmasa gerek. Bu daha ziyade, "bilim" ile "kurgu"yu yan yana getiremememizden kaynaklanıyor. Kurgusal bir yapıtın ülkemizde komediye dönüşmemesi neredeyse imkansız gibi bir şey.

Mizahı hayal gücümüzün genişliğinden öte öyle tuhaf bir hale girmiş ki beyinlerimiz, dünyanın en iyi bilim kurgu filmi gelsin,onları da Türkleştirip mizaha vuracak bir yan çıkarıyoruz illa ki...

Eee, hal tam da böyleyken; oturup kim ciddi ciddi bilim kurgu yazacak, kim okuyacak?

Dünyanın ilk bilimkurgu filmi?

Bundan tam 110 yıl önce çekilmiş ilk bilim kurgu filmi. Aya Yolculuk 1902 yılında çekilmiş siyah beyaz bir Fransız filmi. Filmin yönetmeni ise ünlü Fransız sinemacı Georges Méliès. Aya Yolculuk ünlü bilimkurgu yazarı Jules Verne'in Dünyadan Aya romanı ile H. G. Wells'in Aydaki İlk İnsan romanından esinlenerek yazılmış. Filmin en önemli özelliği ise ilk bilimkurgu filmi olması. Filmde oldukça yenilikçi ve zamanı için çok üst animasyon teknikleri ve özel efektler kullanılmıştır. En çok bilinen ve sinema tarihinde yer etmiş sahne ise uzay gemisinin ayın gözüne girdiği bölümdür.

ilk bilimkurgu filmi


İşte 110 yıl öncesinden ilk bilimkurgu filmi:


İlk Türk bilimkurgu filmi?

İlk Türk bilimkurgu filmi denince aklınıza ne geliyor? Benim aklıma ilk Erşan Kuneri geliyor desem?

ersan abi

- merhaba Erşan abi. + dışarda tank görüyorum faruk, hayırdır bi kutlama mı var? - geçelim onu abi, muhteşem fikirlerim var, sinemada yepyeni bir soluk, bilim kurgu, ne dersin? + bilim mi? ver bakayım. - amerikalılar bu işe girdi abi, bu işte muhteşem para var. + cinsellik var mı? - yok abi. bir robotun başından geçen maceralar. filmin adı "altı milyon dolarlık adam". nasıl? + altı milyon mu? sen beni batırmak mı istiyorsun faruk? ayrıca memlekette döviz yasak, bilmiyor musun? - filmin adını değiştirebiliriz abi. + mesela? - "ay'da sevişenler" nasıl? + olmaz, ayda olmaz, bir haftada çekmemiz lazım. - onu hallederiz abi, bir robot, ay'da bir astronota aşık oluyor. nasıl? + güzel... güzel, ay'da sevişenler güzel. - abi ben avansı rica edeyim, hemen mekan bakmaya gideyim. + olur. kutlayalım mı? kent var marlboro var. hangisinden içersin? x erşan abi.. erşan abi, polisler geldi, seni yabancı sigara bulundurmaktan dolayı tebrik ediyorlarmış. + tebrik değil tevkiftir o. gidelim... kanundan kaçılmaz. - erşan abi? film abi?.. erşan abi, bilim kurgu abi? + film yattı faruk... yattı!

Türkiye'de bilim kurgu açısından çekilen film sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor, hatta bir elin bir parmağını bile bulmuyor olabilir. Türk bilim kurgu filmleri olarak Dünyayı Kurtaran Adam (1982), Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu(2006), bir Star Trek (Uzay Yolu) parodisi olan Turist Ömer Uzay Yolunda (1973) ve son olarak G.O.R.A(2003) filmlerini sayabiliriz. Bu filmlere baktığımız zaman, hiçbirisinin salt bir bilim kurgu filmi olmadığını görüyoruz. Dünyayı Kurtaran Adam (DKA) dışındaki filmler, daha ziyade komedi filmleri olarak göze çarparken, DKA onlardan birkaç adım daha ötede bilimkurgu gibi durduğu söylenebilir.

eski bilimkurgu turk

Gelecek zamanda, Türkiye'de gerçek bilim kurgu filmleri yapılır mı? Yoksa, ülkemizdeki bilimkurgu severler Hollywood’a bağlı kalmaya devam mı eder? Şimdilik, Kemal Sunal gibi cama ekmek banmaya devam. Bilimimiz bol, cehaletimiz uzak olsun.

kemal sunal

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol