2001'de Başlayan Harry Potter Macerası

eskisiyleyenisiyle harry potter

Bir varmış bir yokmuş, Allah’ın kulu çokmuş. Çok uzak diyarların birinde Küçük Hayri, eniştesi, teyzesi ve kötülük abidesi kuzeni ile beraber yaşarmış.

Hikâye bu ya Hayri’nin annesiyle babası talihsiz bir trafik kazası sonucunda hayatlarını kaybetmişler. (Fakat bu kazanın uydurma olduğu ve küçük Hayri’nin annesiyle babasına büyü yapıldığı kulağıma gelen fısıltılar arasında :) )

eskisiyleyenisiyle harry potter

Hayri bu kadar sıkıntı içinde çok umutsuz ve mutsuz günler geçirirken, birden kendi adına gönderilen bir mektupla kim olduğunu ve nerede olması gerektiğini öğrenir ve mutluluktan zıp zıp zıplar.

eskisiyleyenisiyle harry potter

Bir gece herkes uyurken, birdenbire kapı çalınır ve bir dudağı yerde bir dudağı gökte bir dev gelir ve Hayri’yi -her ne kadar günah da olsa- bir büyücülük okuluna götürür. :)

Bu okulda Küçük Hayri’nin başına gelmeyen kalmaz ve olaylar böyle vuku bulur. :)

eskisiyleyenisiyle harry potter

İşin hikâye kısmını geçtikten sonra gelin Harry Potter Film/kitap serisine şöyle bir göz atalım…

Kitleleri peşinden sürükleyen, adına filmler çekilen, ağıtlar yakılan :)Harry Potter
serisini İngiliz Yazar J.K. Rowling yazmıştır. Ayrıca Dünya çapında büyük başarılar elde etmiş ve yüksek satış rakamlarıyla büyük ses getirmiştir.

Daniel Radcliffe Harry Potter filmlerinde oynamaya başlayınca mini minnacık, sevimli mi sevimli, kısa pantolonlu bir çocuktu.

İlerleyen filmlerinde ise büyümüş, güçlü kuvvetli ve yakışıklı bir delikanlı olarak çıkıyor karşımıza…

Harry Potter’ın filmleri:

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter ve Sırlar Odası

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Harry Potter ve Melez Prens

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2

Harry Potter kardeşimizden bihaber :)olanlar olduğunu varsayarak filmlerin içeriklerinden kısa kısa bahsedeyim sizlere…

Harry Potter ve Felsefe Taşı:

eskisiyleyenisiyle harry potter

Annesi ve babası olmayan Harry, bir türlü sevemediği eniştesi ve teyzesiyle beraber bir kulübede yaşamakta ve mutsuz günler geçirmektedir.

Gecenin bir yarısı Hagrid gelir, Harry’i Büyücüler Okuluna götürür ve macera başlar…

Harry Potter ve Sırlar Odası:

eskisiyleyenisiyle harry potter

Serinin ikinci filminde macera kaldığı yerden devam ediyor. Oldukça zor bir okul dönemi geçiren Harry Potter, Hogwarts'daki ikinci senesine büyük bir neşeyle başlar. Fakat okulda birbiri ardına taşlaşan öğrenciler yüzünden tüm suç ona kalır ve arkadaşlarının da yardımıyla kendini aklamaya çalışır.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı:

eskisiyleyenisiyle harry potter

Harry, Azkaban’da bulunan en meşhur büyücü hapishanesinden  kaçan katil Sirius Black'in bir numaralı hedefidir. Fakat Harry araştırmaları sonucu Sirius Black'in vaftiz babası olduğunu öğrenir. Ayrıca Sirius Harry’nin babasının en yakın arkadaşıdır. Macera bu bilgiler doğrultusunda gelişmeye başlar.

Harry Potter ve Ateş Kadehi:

eskisiyleyenisiyle harry potter

İşte geldik bana göre serinin en güzel filmine;

Durumdan habersiz olan Harry’nin Ateş Kadehinden ismi çıkar ve bu doğrultuda istemeye istemeye Üç Büyücü Turnuvasına katılmak zorunda kalır. Bu nefesleri kesen uluslararası yarışma, Harry’yi  kendinden büyük ve deneyimli büyücülerle yarışmak zorunda bırakacaktır.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı:

eskisiyleyenisiyle harry potter

Harry Potter yaz tatilinde teyzesi ve eniştesi ile birlikte kalırken ruh emicilerin saldırısına uğrar. Harry kendini ve kuzenini koruyabilmek için bir büyü yapar. Olaylar bundan sonra gelişir.

Harry Potter ve Melez Prens:

eskisiyleyenisiyle harry potter

Bu bölümde Voldemort'un dönüşünü Sihir Bakanlığı’nın kabul etmesiyle bütün insanlar Harry Potter’ı "Seçilmiş Kişi" olarak çağırmaya başlarlar. Bu arada Harry Potter’a vaftiz babası Sirius’tan miras kalmıştır. Harry bu malları alabilmek için Zümrüdüanka Yoldaşlığının bilinmeyen karargâhına gider ve burada Black ailesinin yaşlı ev cini Kreacher’la tanışır.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları 1-2:

eskisiyleyenisiyle harry potter

Sihir dünyası kanlı bir savaşta! Karanlık Lord gücünü arttırırken Harry ve Harry’e inananlar da boş durmazlar. Yedinci senesinde Hogwarts Büyücülük Okulu`na dönmeyen Harry, Dumbledore`un kendisine bıraktığı vazifeyi tamamlamak için arkadaşlarıyla beraber büyük mücadeleler verir.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol