Yastıktan Al Haberi

Uyku, hayatımızın en önemli parçalarından biridir. Bedenimiz, ruhumuz ve zihnimizin yenilendiği, gün içinde biriktirdiğimiz yüklerden kurtulduğumuz, bilinçaltımıza bastırdıklarımızla yüzleştiğimiz, kısacası kendimizle baş başa kaldığımız bir süreç. Üzerine yapılan sayısız araştırma da uykunun insan sağlığı açısından ne denli büyük bir öneme sahip olduğunu kanıtlıyor. Peki, uyku hakkında ne biliyoruz? Zaman zaman gündelik hayatta kullandığımız nesnelerin nasıl icat edildiği, onlar olmadan insanların nasıl yaşadığı hepimizin aklına gelir.Uykunun en büyük yoldaşı olan yastığı, gelin birlikte inceleyelim. O halde zaman yolculuğu başlasın!

Hangi düşüncelerle olursa olsun, her gece başımızı yasladığımızda aynı yumuşaklıkta bize cevap veren eşyadır yastık. Yastık ilk olarak (çoğu icat gibi) zenginler tarafından kullanılmış. Mısırlıların ilk yastıklarının materyali taş. Evet, taş TAŞ!

Daha sonra boya ve dikiş tekniklerinin gelişmesiyle bir sanat halini almış ve çeşitli yastıklar yapmaya başlamışlar. Çin’de ise durum daha da ilginç: İlk yastıklar porselen. Evet, Porselen! :)

eskisiyleyenisiyle yastık eskisiyle yenisiyle yastığın tarihi

Taşın çok emek gerektirmeyen, doğada sıkça rastladığımız bir materyal olması Mısırlıların ilk yastıklarının taş olmasını anlamlı kılabilir. Ama porselenden yastık yapmayı düşünmek ve bunu da uygulamak gerçekten çok ayrı bir kafanın ürünü. Bu porselen yastıklar gelinlerin çeyizlerinde de yer alırmış. Ayrıca çocuklar için üzerinde “uzun ömür yastığı” yazan ve evleri kötülüklerden koruduğuna inanılan porselen yastıklara rastlamak mümkün. Çin dışında ise ahşaptan, taştan ve metalden yapılan yastıklar zamanla bir sanat eseri niteliği kazanmışlar. Daha sonrasında bir şeylerin eksik olduğunu fark ettiler ve Avrupalılar yumuşak yastığı buldu.eskisiyleyenisiyle yastık eskisiyle yenisiyle yastık yastığın tarihi

Bunun çok daha konforlu olduğunu fark ettikten sonra çeşitli şekiller ve desenlerle süslendi. Sanayi Devrimi sonrasında ise yastık seriüretime geçerek herkesin kullanabileceği bir hal aldı. Şimdilerde, çeşitli materyal ( bambu, silikon, kaz tüyü, dolgu, vs) ve tipte yastık mevcut. Kişisel seçim ve isteklere göre yastık seçilebilmektedir. Evlerimizi güzelleştiren“dekoratif yastıklar”, kazalarda hayatımızı kurtaran“hava yastıkları”, eğlencemize renkkatan “yastık savaşları”, paramızı sakladığımız “yastık altları” ve daha nicesiyle yastıklar hep hayatlarımızda.


eskisiyleyenisiyle yastık eskisiyle yenisiyle yastık savaşı
Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol