Üzümlü Kekten Orbitallere Atom Modelleri

Atom, herkesin bildiği gibi maddenin en küçük yapı taşıdır. Fakat günümüzde bu cümle tam olarak doğru sayılmaz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte atom altı parçacıkların özellikleri keşfedilmiş ve bunlarla ilgili çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Atom çalışmalarının temelini ise milattan önceki dönemlerde yaşayan Democritus atmıştır. Yunan filozof maddenin bölünemeyen parçalardan oluştuğunu söylemiş ve buna da eski Yunan dilinde ‘atomos’ adını vermiştir. Gelin gün geçtikçe atom hakkında bilgiler nasıl değişmiş onları inceleyelim.

eskisiyleyenisiyle atom modelleri

Dalton Atom Modeli

Atomun içi dolu kürelerden oluştuğunu savunan John Dalton, atom konusundaki ilk bilimsel çalışmaları ortaya koyan bilim insanıdır. Ona göre, maddeler ya da elementler gözle görülemeyecek kadar küçük madde altı parçalardan oluşmaktadır. Bir maddenin tüm atomları aynıdır. Herhangi bir etki ile atomları parçalamak mümkün değildir ve bölünemeyen bu parçacıkların belli bir oranda birleşerek maddeleri ortaya çıkardığını söylemektedir. Fakat atomun boşluklu olan yapısı hakkında bir sonuca ulaşamamıştır.

eskisiyleyenisiyle atom modelleri

J. J. Thomson Atom Modeli

1890’lı yıllarda yaptığı bilimsel çalışmalar ile Dalton atom modelinin çok önüne geçmeyi başarsa da günümüzde etkinliğini koruyamamıştır. Thomson’a göre atom üzümlü keke benzemektedir. Üzümler atom içindeki negatif yükleri, kek ise pozitif yükleri temsil etmektedir. Aynı zamanda atom içerisindeki kütlenin pozitif yükler tarafından oluştuğunu söylemiştir. Bu modelin eksik olan yanları ise nötronun olmayışı, pozitif ve negatif yüklerin nerelerde bulunduğudur.


eskisiyleyenisiyle atom modelleri


Rutherford Atom Modeli

Güneş sistemine benzetilen bu atom modelinde güneş içi dolu pozitif yükleri temsil ederken diğer gezegenler ise onun etrafında dönen negatif yükleri temsil etmektedir. Alfa ışınları ile çalışmalar yapan Rutherford yaşadığı dönemde oldukça saygı görmüştür. Çekirdek kavramını ortaya atmış ve negatif yüklerin bu çekirdek etrafında dolandığını ileri sürmüştür. Aynı zamanda bu dengenin çekirdekteki yük miktarı ile etrafında dönen yük miktarının eşit olduğunu söyleyerek açıklamıştır.

eskisiyleyenisiyle atom modelleri

Bohr Atom Modeli

Günümüz atom modeline en yakın atom modeli olarak ortaya çıkmaktadır. Hidrojen atomlarının yaydığı ışınları inceleyerek bu atom modelini ortaya çıkaran Bohr, atom içerisindeki elektronların çekirdeğe belirli uzaklıklarda bulunduğunu söylemiştir. Yüksek enerjiden alçak enerjiye iniş arasındaki fark ışın yayılımı ile ortaya çıkmaktadır.

eskisiyleyenisiyle atom modelleri

Günümüzde Kabul Gören Atom Modeli
Diğer tüm çalışmaların eksiklikleri saptanıp bunlar hakkında çalışmalar yaparak günümüzde kabul gören atom modeli ortaya çıkmıştır. 1924 yılında Pauli, enerji seviyeleri ve geçişleri hakkında önemli bilimsel sonuçlara ulaşmıştır. Schrödinger ise elektronların atom içerisinde bulunma ihtimalinin yüksek olduğu yerler hakkında bilimsel çalışmalar yürütmüştür. Günümüzde ise bu çalışmaların sonucu olan atom modeli kabul görmüştür.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol