Tembel Kahvaltısı Brunch

Brunch, İngilizce’de kahvaltı anlamına gelen ‘breakfast’ ve öğle yemeği anlamına gelen ‘lunch’ sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiştir. İki öğünün birleştirilerek tek öğünde yenilmesi anlamına gelen brunch, günümüzde sabah kahvaltısına yetişemeyen tembellere yönelik bir aktivite olsa da aslında ortaya çıkış amacı pek de öyle değildir.

eskisiyleyenisiyle kiliseler eskisiyle yenisiyle kahvaltı brunch

İngiltere’de hafta sonu erken saatlerde kilise ayinine giden insanların ayin sonrası kahvaltı saatlerini kaçırmaları ve bu sebeple iki öğünü birleştirmeleri bu kültürün ortaya çıkışında esas rolü oynamıştır. 1800’lerin sonunda başlayan bu alışkanlık, 1930’lu yıllarda Amerika’ya da sıçramıştır. Küreselleşmenin etkisiyle dünyaya yayılan brunch alışkanlığı, son yıllarda bizim kültürümüzde de kendine yer bulmuştur.

eskisiyleyenisiyle kahvaltı eskisiyle yenisiyle kahvaltılar eski yeni brunch

Brunch, günümüzde hafta sonu geç saatlere kadar uyuyup dinlenmek isteyenlerin gözde aktivitelerinden biri haline gelmiştir. Ülkemizde geç kahvaltı adıyla kendine yer edinen brunch, özellikle de çalışan kesim tarafından benimsenmiştir. Sabah saat 10.00-11.00’den öğleden sonra 13.00-14.00’e hatta daha da geç saatlere kadar uzayan brunch, birçok çeşidin bir arada bulunduğu zengin bir mönüye sahiptir. Mönüdeki yiyecek ve içecekler, her ülkenin yeme içme alışkanlıklarına göre farklılık gösterse de, değişmeyen tek gerçek hem kahvaltı hem de öğle yemeğinden çeşitlerin, brunch sofralarında buluşmasıdır.

eskisiyleyenisiyle brunch eskisiyle yenisiyle kahvaltı kültürü

İster restoranda ister evde yapılsın, sosyalliği artırması ve aileyle daha fazla ve verimli vakit geçirmeyi sağlaması açısından brunch günümüzde oldukça tercih edilmektedir. Ayrıca tatillerde parası ödenip çoğu zaman faydalanılamayan ve erken kalkıp yetişilmesi gereken kahvaltı kültürü de brunch sayesinde geç saatlere taşınmıştır. Böylece insanlara sabahları daha geç kalkma fırsatı sunulmuştur.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol