Tarihsel Serüven: Antik Olimpiyatlardan Modern Olimpiyatlara

Olimpiyat oyunları, Yaz ve Kış Olimpiyatları olarak iki ayrı kategoride ve bu kategoriler içerisinde onlarca farklı dalda oyunların sergilendiği spor etkinliğidir.

4 yılda bir düzenlenen Olimpiyat oyunları 200’den fazla ülkenin katılımı ile dünyanın en büyük spor organizasyonudur. Hatta daha da detaylı bir bilgi verecek olursak 13.000’den fazla sporcunun 400’den fazla kategoride yarışmasını izleriz.

eskisiyleyenisiyle olimpiyatlar yeni olimpiyatlar

Günümüzde yapılan Olimpiyat oyunları, antik çağlara kadar dayanmaktadır ve olimpiyat oyunları antik ve modern olarak iki farklı kategoride incelenir.

Antik Olimpiyatların tam olarak hangi zaman diliminde ortaya çıktığı bilinmese de onlarca farklı efsane bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni, Olimpia Kralı ve aynı zamanda 1886 yılında çıkarılmaya başlanan bir Yunan gazetesi olan Peloponnisos’a adını veren Pelops’a kurbanların sunulduğu dönemde doğmuş olabileceğidir.

eskisiyleyenisiyle olimpiyatlar antik olimpiyatlar

Pelops’a sunulan armağanlardan başka olarak, mitolojik bir kahraman olan Herakles’in Olimpia’da bu tarz bir oyuna katılıp kazanmasının ardından her 4 yılda bir bu oyunların düzenlenmeye başlaması da bulunmaktadır. Diğer bir efsaneye göre ise Elis Kralı İfitos’un M.Ö. 9-8 yılları arasında halkını büyük bir savaşın içine girmekten kurtarması için o dönemin en çok danışılan insanı olan Kahin Pythia’ya danıştığını ve onun Tanrıların huzuruna oyunlar düzenlemesi gerektiği yönünde fikir vermesidir. Antik dönemde dini açıdan çok önemli bir yere sahip olan Olimpos Dağı, Olimpiyat oyunları için vazgeçilmez bir yer olmuştur.

eskisiyleyenisiyle antik olimpiyatlar eski

Modern Olimpiyat oyunları ise 1892 yılında Paris’te bir konuşma sırasında konuşma olarak yer alan Baron Pierre de Coubertin uluslararası bir spor organizasyonu fikrini sundu.

2 farklı amacı bulunmaktaydı. Bunlardan ilki Fransa-Almanya arasındaki savaşta Fransa’nın yenilmiş olmasının fiziki açıdan yetersiz olunmasıydı. Diğer amacı ise spordaki rekabetin ve iletişimin savaşları engelleyebilecek olduğunu düşünmesiydi. Böylelikle Uluslararası Olimpiyat Komitesi oluşturuldu ve Antik Olimpiyat oyunlarının anısına 1896 yılında Atina’da ilk Modern Olimpiyat oyunlarının başlamasına karar verildi.

eskisiyleyenisiyle olimpiyatlar

1896 yılındaki ilk Modern Olimpiyat oyunlarına 241 sporcu katıldı ve 43 farklı kategoride yarışmalar düzenlendi. Bu etkinliğin gerçekleştirilmesi birçok ülke ve kesim tarafından çok beğenildi ve devam ettirilmesi kararı alındı.

eskisiyleyenisiyle olimpiyatlar

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol