Tarihin Gogora Kilisesinden enfes Giresun Müzesine

Karadeniz turuna çıktıysanız ve ayaklarınız Giresun’da durduysa mutlak gezmeniz gereken bir müze var. Giresun Müzesi. Şöyle uzaktan baktığınızda müzeye, ilk aklınıza gelecek şey, ne kadar kiliseye benziyor olacaktır. Evet geçmişinde bir kiliseydi o.

eski kilise simdi muze giresun muzesi

Kuvvayi Milliye kahramanlarından Osman Ağa’nında hatıraları sergileniyor bu manzarası harika müze içinde. Anadolu ne kadar çeşitli ve özgün kültürleri barındırıyor, yüzyıllarca iç içe geçmiş kadim yerleşik uygarlıkları ile.

Arkeolojik ve etnografik eserlerin bir araya getirildiği Giresun Müzesi, Giresun’da kalenin doğu eteğinde denize çok yakın duran ve uzaktan baktığınızda müze değil, kilise olarak gördüğünüz  çok yalın bir yapı. Evet 18. yy da orada yaşayan rumlar tarafından yapılmıştır yapı ve Gogora Kilisesi olarak 1923 yılına kadar kullanmış yerli halk.
giresun muzesi gogora kilisesigiresun muzesi

Ama ilginç ve düşündürücü olanı 1948 ve 1967 yılları arasında kilisenin cezaevi olarak kullanılması. Bir inançla yüklü bir kültür ve tarih taşıyan yapının bu amaçla kullanıldığını öğrenince açıkcası üzülmedim değil.

Sevindirici olanı ise müzeye çevrilerek evrildiği tarihten günümüze korunmuş olması. 1982 ile 1988 yılları arasında restore edilmiş Gogora kilisesi ve şimdi ziyaretçilerine tarihin her türlü kokusunu da sunarak kapılarını açıyor zaman yolculuğuna.

giresun muzesi eski papaz evi

Papaz evi olarak adlandırılan ve kilisenin kuzeyinde kalan kiliseye göre daha genç bir bina da var. Bu papaz evi şimdi müzenin idare binası olarak kullanılmakta ve kilisenin bahçesinde, duvarda 2 çeşme de yapmışlar zamanında.

gogora kilisesi giresun muzesigiresun muzesi

Müzede sergilenen eserlere gelince, MÖ. 3000 yıllarına ait eserleri de görebilirsiniz burda. Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı devirlerine ait bir çok nadide tarihi eserler sergilenmekte.  Eski Tunç çağı, Hitit çağının eserleri yanında, Osmanlı dönemi yöresel kıyafetleri de görmek isterseniz, mutlaka gezin müzeyi. Eski çağın Mimari parçalardan tutun, pişmiş toprak heykelcikler ve kaplar, amphoralar, sikkeler ve Erikliman Kurtarma Kazısı’na ait buluntular da var.

giresun muzesi eserleri takilar
giresun muzesi mutfak esyalari

Etnografya koleksiyonunda, 19.yy ait mutfak, hamam eşyaları, silahlar, kilimler ve takılarda sergileniyor.


giresun muzesi

960 adet arkeolojik, 561 adet etnografik eser ve 1 adet mühür, 2840 adet çeşitli dönemlere ait sikkeler olarak sergilenen eserleri toplamda sırayabiliriz.

giresun muzesi

Her gün açık ve ziyaretçilerini bekliyor bu güzel müze. Saat 8.00’de giriş yapabilir ve 17.00’ye kadar gezebilirsiniz. Güzel bir tarihi yolculuk, enfes bir kültür şenliği görseli.

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol