''Tall–Grande-Venti'' Modern Kahvehane Hakkında

‘‘Kahveci’’ deyip geçme! O bir marka... Hem de 65 ülkede, 23 bin’e yakın mağaza ile hizmet veren bir dünya markası. O’nun adı Starbucks.

1971 yılında ABD’de kurulan ve o zamanlar sadece kahve çekirdekleri satan bir dükkandan ibaret olan Starbucks’ın, 46 senelik başarı öyküsünü ve Türkiye’deki kahve sever vatandaşların Starbucks hakkındaki görüşlerini hep birlikte inceleyelim.

eskisiyleyenisiyle starbucks eski logosu yeni logosu eski kahvehaneler yeni modern kahvehane eskisiyleyenisiyle

Son yıllarda İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok şehrinde hizmet veren Starbucks, basit bir açıklamayla ‘‘kahve dükkanları zinciri’’dir. Yüzlerce çeşit kahve seçeneği ve kaliteli sunumuyla ülkemizde çok kısa sürede, özellikle gençler arasında popüler olmayı başarmıştır. Bu durum ise, 7’den 70’e her kesimden insanın sokaklarda dolaşıp ‘‘karton bardak ile kahve içme’’ akımını başlatmıştır.

eskisiyleyenisiyle starbucks eskisiyle yenisiyle kahveler eski kahvehaneler yeni modern kahvehaneler

Kısa tarihçesinde, ismini Moby Dick karakteri Starbuck’tan aldığı, simgesinin deniz kızı olduğu, sosyal platformlarda etnik ve cinsiyetçi ayrımcılığa karşı olduğu gibi bilgiler yer alsa da, bizler için tercih edilme-edilmeme sebeplerinin bunlarla hiçbir ilgisi yoktur.

Bazı kesimlerden ‘‘Oha! Kahve 25 lira olur mu lan?’’, ‘‘Tuvaletin kapısı kilitliydi, ben de kapıya işedim!’’, ‘‘Tiky’lerin gittiği mekandan hayır gelmez.’’ şeklindeki ifadelere kulak misafiri olsak da, bunun tam tersine ‘‘Ohh be! İşte kahve budur!’’, ‘‘Wayt çaklıt moka olmadan hayat çok anlamsız.’’, ‘‘Espresso macchiato double içmeden sabahları kendime gelemiyorum.’’ tarzı söylemlerle karşılaştığımız da olmuştur.

Bazılarımızın derdi ise kahve içmek değildir... J

-  Bu mekanda çok karı var oğlum. Hadi girip kahve içelim.
+ Bu paraya bizim mahallenin kahvesinde damacanayla kahve içilir be!
-  Sizin mahallenin kahvesinde karı var mı?
+ Haklısın... Hadi girelim.

Karton bardağa isim yazılması ise bizim milletin şüpheciliğini doruk noktasına çıkarmıştır. Starbuks çalışanı ile müşteri arasındaki bazı diyaloglar tüyleri ürperten cinstedir.

-  Beyefendi isminizi öğrenebilir miyim?
+ Ne yapacan sen benim ismimi?

-  Bardağa yazmak için sordum.

eskisiyle yenisiyle starbucks eskisiyleyenisiyle kahve eski kahvehaneler yeni modern kahvehaneler

Her başarılı işi taklit edenler olmuştur, olacaktır da... :)

eskisiyle yenisiyle starbucks eski hali yeni hali eskisiyle kahvehaneler yenisiyle modern kahvehaneler starbaks çay ocağı

Ülkemizde özellikle bayanların akın ettiği Starbucks’ın müşteri profili, özellikle sosyal medyada geyik malzemesi olarak sıklıkla karşımıza çıkar.

eskisiyleyenisiyle starbucks eskisiyle yenisiyle kahvehaneler eski kahve yeni kahve pelinsu

Olumlu ya da olumsuz, üzerine söylenecek çok fazla şey olsa da, kabul etmemiz gereken bir gerçek var: Starbucks’ın başarısı. Ferah bir ortamda dizüstü bilgisayarınızla twit attığınız bir Starbucks için, kahve için :) ...Ve mümkünse sadece kahve içmeye gidin.
Korhan Bora
Editor
Yazar

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol