O da ne? Yemek Alışkanlığımıza Ne Oldu Böyle?

Ülkemizde son yirmi yılda beslenme alışkanlıkları değişti diye her gün televizyonda bizlere seslenen dikkatli olmamızı öneren birileri ile karşılaşırız. Peki, sahiden ne oldu da değişti bizim gözümüzü açan kahvaltımız? Enfes öğle akşam yemeklerimiz? Artık ne yediğimizi biliyor muyuz?
DEMOGRAFİK YAPI VE DEĞİŞEN ÖĞÜNLER

Değişen ve sürekli artan nüfus gereği çok fazla insan ve bu insanlara yetemeyecek kadar az olan yemek. Bu normal şartlarda olacak olandı. Ama artık artan nüfus ve bu yeme ihtiyacına karşı şişirilmiş on beş günlük tavuklar, yerinden kalkmayan büyükbaşlar, GDO’lu sebzeler, meyveler ve bu tatsız yiyeceklere katılan yapay aromalar... Büyüklerimizden eski köy tavuğunun yerini bulamıyorum diyen birileri varsa yanınızda çok şanslısınız. Çünkü çok değil yirmi yıl önce böyle gıdaları bulmak bizim için de çok zor değildi. Artık organik gıda bulmak için tonla para dökerek çocuk büyütmeye çalışan bilinçli anneler mevcut. Özen ve itina gerektirmeyen kimyasal tarım ve bunun yanında vücutta birikmeye başlayan yeni hastalıklarımız ve alerjilerimiz var.

hormonlu domatesler

ZAMAN HIZLA DÖNEN DÜNYA İÇİN BULUNMAZ BİR NİMET

Zamana karşı yarışan insanlar pazara kasaba gidemez haldeler. Öğünleri geçiştirip, hızla karın doyurup tekrar işlerine dönmek zorundalar. Bu sebeple Amerika’da ortaya çıkan bu şipşak kültürün adı herkesin bildiği fast food kültürüdür. Arabalarından hiç çıkmadan beş dakikada pişen yemekler kızgın yağda pişmeleri o an için önemli değil. Taze sebze meyvenin tadını çoğu müşteri bulamasa da bir kısmı için bu önemli bile değil. Çünkü haftada bir gün aldığı kiloları vermek için tamı tamına iki saat ayıran popüler spor salonlarına giderek formunu korumak mümkün(!)

fast foot

NE YAPSAK NE ETSEK?

En güzeli haftada bir gün semt pazarlarına gitmek ve bol bol gıdaya taze ve sağlıklı olarak ulaşmaktır. Hem düşük kalorili hem sağlıklı hem de doyurucu. Ayrıca bütçe dostu… Biraz zaman ayırmak gerek o kadar. Bu da aslında kendiniz için ayırdığınız zamandır. Yemek yapmanın zevkine varınca da evden çıkmak bile istemeyeceksiniz.

Eh tabi asla anne yemekleri gibi olmayacaktır ama sabah kahvaltısında mısır gevreğinden daha lezzetli kahvaltılıklar zamanımızdan çok da çalmayacaktır. Öğle yemeklerinde bir tabak çorba içmek tüm güne taze devam etmenizi sağlayacaktır. Akşam yemeği geldiğinde yorgunluğunuzu bir kenara bırakın da önlüğünüzü takın ve kendinizi şımartın sağlıklı bir öğünle. Yemesi size, en sağlıklı öğünlerle birlikte afiyet olsun demek bize düşer.

yemek kulturu

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol