Nereden Çıkmış Bu Chopsticksler?

Günümüzde Uzak Doğu denince akla gelenlerden bir tanesi de yemek çubuğu anlamına gelen chopstickler. Karşımıza çıktığında korkarak baktığımız bu eşyalar Uzak Doğu tarihi kadar eski. Her zaman garip ve biraz korkutucu olan chopstickler oldukça büyük bir yemek kültürünün temelide yer alıyor ve yaklaşık 6000 yıldır Doğu Asya’da bir mutfak aleti olarak kullanılıyor.

eskisiyleyenisiyle yemek çubukları

İlk olarak Çin’de kullanılmaya başlayıp komşu ülkelere de yayılan bu aletler ilk olarak Antik Çin’de Xia hanedanı döneminde, yani günümüzden 9000 yıl önce ortaya çıkıyor. Ancak uzunca bir süre yemek yemek için değil yemek yapmak için ya da yemeğe konacak olan malzemeleri ayrıştırmak için kullanılıyor. Han hanedanı döneminde ise bu çubuklarla yemek yenmeye başlıyor.

eskisiyleyenisiyle chopsticksler eski yemek çubukları yeni chopsticksler

Tarihi chopsticklerin genel olarak bamboodan yapılmış. Ancak günümüzde teknolojinini gelişmesi ile beraber plastik, ahşap, paslanmaz çelik, altın, gümüş, fil dişi ve Çin’de çok bulunan yeşimden yapılıyor. Günümüzde her ne kadar Uzak Doğu’ya özgü olarak adlandırılsa da Asyalı vatandaşlar tarafından dünyaya yayılıyor ve Kaliforniya, New York, Hawaii, Kanada ve Avustralya’da bu yemek çubukları çok sık kullanılıyor.

eskisiyle yenisiyle chopstickler uzak doğu yemek kültürü chopsticks nedir

Her geçen gün daha yaygınlaşan chopsticklerin bu popülaritesi, dünya mutfaklarına olan ilginin artmasıyla yükselmeye devam ediyor.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol