Kalemin Tarihçesi

Kamış Kalemlerden Çizim Kalemlerine

Kalem insanların yazı yazmasına olanak sağlayan mürekkepli, kurşun veya tükenmez gibi çeşitleri olan bir araçtır. Fakat kalemi sadece bunlarla sınırlandırmamak gerekir. Çünkü yazının bulunuşundan öncesinde bile insanlar dertlerini anlatmak için toprağa ve kuma parmakları ile bir şeyler çizerdi. Yani ilk kalem parmaklardı diyebiliriz. Yazının bulunmasıyla birlikte insanlar mağara duvarlarına şekiller ve çeşitli semboller kazımaya başladı. Bu aşamada kullanılan kalemler ise sivri taşlar ve kamışlar oldu. Anlayacağınız üzere kalemin tarihi insanlık tarihi ile bir olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

civiyazisi


Zamanla insanlar mağara duvarları yerine, kurutulan killere, ceylan derilerine veya farklı papirüslere yazılar yazmaya başladı. Çünkü mağara duvarlarına yazılar yazmak oldukça güçtü. En büyük ihtiyaçları ise kalemdi ve bambunun ya da kamışın ucunun keskin bir şekilde kesilmesiyle oluşturulan kamış kalem insanlık tarihindeki ilk kalem olma niteliği taşımaktadır. İ.Ö. 2. Binde Anadolu'da Hititler, Mezopotamya'da Sumerler yukarıda da gördüğümüz çiviyazılı metinleri killerle oluştururken bu noktada bu kamıştan kalemleri kullanmaya başladılar. Bilinenin aksine bu medeniyetler yazıyı yazmak için çivileri kullanmadılar, kullandıkları alfabedeki işaretlerin şekli çiviye benzediğinden bu yazılara çiviyazısı deniyor. Zaten çivinin bulunmasından önceki döneme rastlıyor bu yazının kullanılması :)

kamis kalem

Bu kamış kalemler 'stylus' diye adlandırılmaktadır. Stylusların oldukça sert olması nedeniyle ilerleyen dönemlerde insanlar kalem olarak kullanılacak yeni nesneleri keşfetmeye çalışmışlardır.


tuy kalemler


7. Yüzyılda Hristiyan azizlerinden olan İsodere’un el yazmalarında tüy kalem hakkında detaylı bilgiler verilmiştir.
 

Tüy kalemlerin kullanımından sonra ortaya çıkan divit de bu kalemle birlikte uzun yıllar boyunca yazı aracı olarak kullanılmıştır.


tuy kalemlerden dolma kalemlere


19. yüzyılın ortalarında üretilen dolma kalemler günümüzde hala kullanılmaktadır. Sonraları ise kurşun kalemler, tükenmez kalemler, uçlu kalemler, fosforlu ve keçeli kalemler olarak günümüzde birçok farklı kalem çeşidi bulunmaktadır.


renk renk kalemler

Peki kağıdın evrimini merak ediyor musunuz?

el yazmasi kagidin evrimi
okumak için tıklayın

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol