Kahvehane Kültürünün Doğuşu

Kahvehanelerin Tarihsel Değişimi

 Kahvenin tarihi hakkında belirli fikir ayrılıkları olsa da 15. yy. civarlarında kahve kültürünün arttığı tahmin edilmektedir. Özellikle Habeşistan ve Yemen’de sevilerek tüketilen kahve, Arap tüccarlar ile Osmanlı’ya kadar gelmiştir. Kimsenin bilmediği bir ürünü çuvallar halinde satmanın karlı bir iş olmayacağını anlayan tüccarlar ilk olarak kahveyi pişirip satmaya başladılar. Seyyar kahvecilerden kahve ocaklarına oradan da kahvehaneye kadar gelen bir süreç mevcuttu. Kahvehanelerin de kahve gibi Arap kültüründen Osmanlı’ya geçtiği yadsınamaz bir gerçektir. Bu geçiş 16. Yüzyılın ortalarına denk gelmektedir.

osmanlida acilan ilk kahvehane kahvehaneler kultur kahve icmek osmanli eski tarihi eskisi eskiden eskisiyle

Osmanlı’da Açılan İlk Kahvehane

Osmanlı döneminde Arap tüccarların getirdiği kahve kültürü yaygınlaştıkça ihtiyaç da artmıştır. Bunun üstüne Tahtakale’de ilk kahvehane açılmıştır. Büyük bir ilgi gören bu kahvehaneye sadece o mahalleli değil başka mahallelerden de kişiler gelmekteydi. Halk orada toplanıp hoş sohbet ederdi. Oldukça talep gören kahvehaneler Osmanlı’da her geçen gün artmaya başladı. 

osmanli eski kahvehane kahve sohbet kalabalik insan insanlar eskisiyle tarihi

Osmanlı’da Kahvehane Kültürü


Sedirde veya kerevet üzerinde oturulup kahve içilirken meddahların anlattığı hikayeler dinlenir, hoş sohbet edilirdi. Bunun yanı sıra özellikle yaz mevsiminde işe yaraması için tasarlanan fıskiyeli küçük havuzlar kahvehaneye gelen insanlar için en büyük serinleme kaynağıydı. Sadece meddah hikayeleri değil aynı zamanda güncel, siyasi ve başka edebi olaylar hakkında da sohbetler edilir bazı konular karara bağlanırdı. 

eskisiyle eskiden osmanli kahvehane kulturu kultur osmanlida osmanli kahve kalabalik oyun cay

Osmanlı’da kahvehaneler bir sanat eseri gibi sergilenirdi. Rekabet ortamının artması kahvehaneleri daha çekici yapma yolunu da açmıştı. Meddahların hikaye anlatmaları, karagöz oyunlarının oynatılması, ozanlar için kendini sergileme yeri olarak ticari anlamda genişliğini artıran kahvehaneler III. Murad döneminde kapatılmak durumunda kaldı. Sebebi ise kahvehanelerin bazılarında kumar oynatılması, soygunların gerçekleşmesi ve hatta adam öldürme olaylarının yaşanmasıdır. Çok geçmeden tekrar açılan kahvehaneler belirli kurallar çerçevesinde işlemeye devam ederek günümüze kadar ulaşmış oldu. 

osmanlida eskisiyle kahvehaneler eskiden kahvehane kultur kulturu oyun cay

Günümüz kahvehanelerinde ise okey, batak, king, briç, tavla ve satranç gibi oyunlardan başka pek bir aktivite kalmamıştır. Ha bir de futbol maçları izlemek… Gene de Osmanlı’daki kahvehane kültürünün günümüze ulaştığı bir gerçektir. Çünkü insanlar arkadaşları ile orada buluşup oyun oynarken hoş sohbet edebilmektedirler. 

yeni yenisiyle okey tavla bric kahvehane kahvehaneler insanlar kalabalik cay kahve oralet oyun oyunlar yenisiyle

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol