İlkel Yataklardan Günümüz Yataklarına Uyku Serüveni

Tarihte var olmadığı bir zamanı aklımıza dahi getiremesek de yatakların da bir doğuş süreci var. Bugün konumuz yatak:

10.000 yıl önce: Neolitik çağda yaşayan insanlar ilk kez ilkel yataklarda uyumaya başladılar.

10.000 yıl önce: Neolitik çağda yaşayan insanlar ilk kez ilkel yataklarda uyumaya başladılar.

Milattan önce 3400: Mısırlı firavunlar yerden yüksekteki bir şiltede uyumanın yararlarını keşfettiler. Tutankamon’un abanoz ağacı ve altından yapılmış bir yatağı vardı. Halktan insanlar ise evlerinin bir köşesine yığılmış palmiye yaprakları üzerinde uyurdu.

Milattan önce 3400: Mısırlı firavunlar yerden yüksekteki bir şiltede uyumanın yararlarını keşfettiler. Tutankamon’un abanoz ağacı ve altından yapılmış bir yatağı vardı. Halktan insanlar ise evlerinin bir köşesine yığılmış palmiye yaprakları üzerinde uyurdu.

Roma imparatorluğu: İlk lüks yatak tarihte yerini aldı. Altın, gümüş ve bronz kullanılarak yapılmış yatağın saz, ot, yün ve tüyle doldurulmuş bir de şiltesi vardı.

 

Roma imparatorluğu: İlk lüks yatak tarihte yerini aldı. Altın, gümüş ve bronz kullanılarak yapılmış yatağın saz, ot, yün ve tüyle doldurulmuş bir de şiltesi vardı.

Ayrıca,Romalılar su yatağını keşfetti. Uyuyacak kişi içi su dolu bir beşiğe uykusu gelene kadar uzanırdı. Daha sonra hemen yanında duran ve içinde bir şilte olan beşiğe geçerek uykuya dalardı.

Rönesans: Bezelye kabukları, saman ve bazen de tüyle doldurulmuş kaba yatakların üzeri değerli kadifeler, sırmalı kumaşlar ve ipeklerle kaplanırdı.

16. ve 17. yüzyıl: 16. Louis yatakta zaman geçirmeyi çok severdi. Hatta önemli toplantılarını dahi yatak odasında yaptığı olurdu. Kayıtlara göre birbirinden farklı özelliklere sahip 413 adet yatağı vardı.

Ayrıca, Romalılar su yatağını keşfetti. Uyuyacak kişi içi su dolu bir beşiğe uykusu gelene kadar uzanırdı. Daha sonra hemen yanında duran ve içinde bir şilte olan beşiğe geçerek uykuya dalardı. Rönesans: Bezelye kabukları, saman ve bazen de tüyle doldurulmuş kaba yatakların üzeri değerli kadifeler, sırmalı kumaşlar ve ipeklerle kaplanırdı. 16. ve 17. yüzyıl: 16. Louis yatakta zaman geçirmeyi çok severdi. Hatta önemli toplantılarını dahi yatak odasında yaptığı olurdu. Kayıtlara göre birbirinden farklı özelliklere sahip 413 adet yatağı vardı.

18. yüzyılın sonları: Demirden ve pamuklu şilteden yapılmış yataklar artık haşeratlar için daha az çekici bir ortam yaratıyordu. O zamana kadar kralın yatağında bile haşerat görmek çok sıradan bir durumdu.

18. yüzyılın sonları: Demirden ve pamuklu şilteden yapılmış yataklar artık haşeratlar için daha az çekici bir ortam yaratıyordu. O zamana kadar kralın yatağında bile haşerat görmek çok sıradan bir durumdu.

1865: Bu yılda, ilk yaylı yatağın patenti alındı.

1930’lar: Yaylı ve üzeri kapitone kumaş kaplı yataklar yaygın hale gelmeye başladı.

1930’lar: Yaylı ve üzeri kapitone kumaş kaplı yataklar yaygın hale gelmeye başladı.

1950’ler: Sünger yataklar ve yastıklar marketlerde yerini aldı.

1960’lar: Modern su yatağı üretildi.

1980’ler: Şişme yatak üretildi.

1980’ler: Şişme yatak üretildi.

1990’lar: Çift kişilik yataklar iyice büyümeye başladı. Queen size (Kraliçe boyutu) denilen yataklar piyasayı ele geçirdi

2000’ler: Bugünlerde uykunun öneminin daha da iyi anlaşılmasıyla birlikte; kaliteli uyku, uyku sağlığı gibi modern kavramlar doğdu. Dolayısıyla yatak teknolojisi de her an değişmeye ve gelişmeye devam ediyor.

2000’ler: Bugünlerde uykunun öneminin daha da iyi anlaşılmasıyla birlikte; kaliteli uyku, uyku sağlığı gibi modern kavramlar doğdu. Dolayısıyla yatak teknolojisi de her an değişmeye ve gelişmeye devam ediyor.

Meraklısına bkz: yastığın tarihçesi

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol