Google'lamak ya da Google'lamamak İşte Bütün Mesele Bu

Bir şeyler katan her şey, bir şeyler de götürüyor bizden. Koca koca, ağır mı ağır, kalın mı kalın ansiklopediler nerededirler kim bilir? Kimimizin çocukluğuna, kimimizin gençlik dönemine denk gelmiş ama kesin bir yerlerde onlarla buluşmuşuzdur.

temelbritannica eskiyeni eski yeni eskisiyleyenisiyle eskisiyle yenisiyle ansiklopedi

Günlerce gazete kuponları biriktirip, bir de saatlerce sıra bekleyip almışızdır. Şimdilerde, moda programlarından geçilmeyen televizyon kanalları, o zaman bu denli etkin olsaydı; ‘Kupon savaşları’ konusuyla bir yığın program yer alırdı.


kupon eski gazete dergi yeni eskisiyle yenisiyle eskisiyleyenisiyle

Teknolojinin her şeye çabuk ulaştırma felsefesinin, zamana olan katkısının yanında,  öte yandan kaybedilen bir yığın kültür geleneği. Biraz eski kafalı düşündüğüm doğrudur. Eskiden sadece dedeler, nineler söyler sanırdım, sonra annemler de başladılar. Bir baktım ki, artık ben de söylüyorum. “Nerede o eski günler?”

Ailecek verilen ödevi yapmak için, bütün ansiklopedi serisini yere dökmeyenimiz yoktur. İlk 20-25 dakika ailecek ortak iş yapma mutluluğu içinde bir vücut devam eden eylem, 1 saat ve sonrası zaman diliminde bulunamayan cevap sonrasında gerginliklere gebe olmuştur. ‘Yav, bu öğretmende çocuklara çok yükleniyor’ cümlesini babamdan duyduğumu hatırlar gibiyim. Tamam baba, bulamadın da öğretmenin suçu ne?

eski ansiklopedi yeni eskisiyleyenisiyle eskisiyle yenisiyleŞimdilerde, Google amca yormuyor hiç. Kusura bakma ansiklopedi ama seni arattım 0,67 saniyede milyon  seçenek sundu bana. Aramızda kalsın. Ben senden iyilerine layıktım. Kendime iyi bakarım. Sen de bak kıyamadım.

ilber ortaylı eski yeni gazete google ansiklopedi eskisiyleyenisiyle eskisiyle yenisiyle

Tamam susuyorum hocam.

Baturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol