Geçmişten Günümüze Die-Cast Arabalar

Die-cast, çinko ve alüminyumdan oluşan, çoğunlukla da oyuncak sanayisinde kullanılan bir karışımdır. Die-cast oyuncaklar ise, bu karışım kullanılarak üretilen, özellikle de oyuncak arabalara verilen genel addır. Bu hammaddeye sahip ilk arabalar, o zamanın teknolojisi nedeniyle çok kaliteli üretimler olmasa da teneke arabalardan bu arabalara geçişi adeta bir devrim olarak adlandırabiliriz.


eskisiyleyenisiyle oyuncaklar eskisiyle yenisiyle die-cast teneke arabalar

Die-cast kavramıyla henüz yeni tanışmışız gibi görünse de, aslında bu kavramın tarihi oldukça eskiye dayanıyor. İlk üretimler 1900’lerin başında yapıldı ancak die-cast oyuncak sanayisinin değer kazanması 1950’leri buldu. Önceleri çok kırılgan bir yapıya sahip olan bu karışım, 1950’lerden sonra özellikle de birçok üretici firmanın sektöre girmesiyle birlikte daha dayanıklı hale getirildi. Bu sebeple önceden kırılabilir endişesiyle küçük detayların yer almadığı oyuncak arabalar, gerçeğine daha yakın ve daha fazla detayın buluştuğu bir hal aldı. Neredeyse gerçeğiyle birebir özellikler taşıyan bu oyuncaklar, gerçek arabaların orijinal hallerine sadık kalınarak belli ölçeklerde küçültülmesi şekilde üretilmeye başlandı.

eskisiyleyenisiyle oyuncaklar eskisiyle yenisiyle die-cast arabalar

Cam, motor, süspansiyon, açılır kapılar, çevrilebilir direksiyon, yön değiştiren tekerlekler gibi detayların eklendiği oyuncak arabalar, sadece çocukların değil zamanla yetişkinlerin de ilgi duyduğu hobilere dönüştü. İnsanın içindeki çocuğu ortaya çıkaran bu hobinin, zekâ, hayal gücü ve teknik beceri gelişimini desteklediği de bilinen bir gerçek.

eskisiyleyenisiyle arabalar oyuncaklar eskisiyle yenisiyle die-cast

Tarihteki ilk oyuncak arabaların bundan 7.500 yıl önce bulunduğu ve o dönem malzeme olarak pişmiş çamurun kullanıldığını düşünürsek, oyuncak arabaların gelişimini mucize olarak adlandırmak mümkün.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol