Geçmişiyle Sabun; Temizlik ve Yaşam ilacımız!

Yüzyıllardır gençlik, güzellik ve şifa aşılayan sabunlar

eski eskisi eskiden sabunlar yikamak temizlik sabun tas ibrik

Sabunlar kimyasal olarak üretilen ve hayatımızın temizlik ritüellerinin de ayrılmaz bir parçası. Sabun: Bir asit ile (yağ asidi) bir bazın (alkali) reaksiyonu sonucu oluşan tuza verilen ad. Sabunlar çeşitli uzunluktaki yağ asitlerinin alkali tuzlarından oluşur ve suyla birleştiğinde temizlik maddesi olarak kullanılır.

bitkisel sabun baz asit dogal el yikamak temizlik sabunlar temizlikte

Günümüz piyasasında çok çeşitli sabunlar yer alırken, son dönemde evlerde yada küçük imalathanelerde üretilen kimyasal olmayıp yüzde yüz doğal olan sabunlarda bulunabiliyor. Tavsiyemiz mutlak yüzde yüz doğal olanı.

dogal sabun zeytinyagli bitkisel sabunlar temizlik temizlemek yikama yikamak

Geçmiş tarihe baktığımızda; sabunu sodyum ve soda küllerinin ya da potasyum ve tuzlarının, yağlı asitlerinin suyuyla karıştırıldığında elde edilen temizlik maddesi olarak görüyoruz.

Sabunun Tarihçesi

sabun sabunla derede camasir yikamak dere kadin kadinlar yikama temizlik camasirlar tiber nehri nehir

Geçmişi MÖ 6000 yıllarına kadar uzanır. Kül ve kil insanın sabundan önce temizlik maddesi olarak kullandığı materyallerdi, Fenikelilerin ilk olarak sabun yaptığı sanılıyor. Fenikeliler ile Galyalılar arasında önemli bir değiş-tokuş ürünü olarak biliniyor. Mısır ve Roma döneminde yıkanmayı çok seven, temizliğe önem veren Romalılar ve Mısırlılar için de sabun en nadide temizlik ürünü.


Sabuna dair ilk yazılı belgeler M.Ö. 3000 yılında olan kil tabletler; potasyum ve yağla karıştırılarak elde edilen maddeden söz ediyorlar ki, bunun da sabun olduğunu görüyoruz. Sabunu ilk keşfeden ise kadınlar. Eski Roma’da Tiber Nehri'nde çamaşır yıkayan kadınlar, hayvanların kurban edildiği Sapo Dağı'ndan Tiber Nehri'ne yağmurla birlikte gelen hayvan yağları ve odun küllerinin yıkadıkları çamaşırları daha iyi temizlediğini görünce, sabunu keşfettiler. 


Saipo Sabun: İngiltere’nin kadim halklarından Ketler de, Saipo adını verdiklerini yağlar ve bitki küllerinden ürettikleri temizlik maddesi ile temizliklerini yapıyordu. M.Ö. 1500’e ait olan papirüslerde ise, temizliklerine düşkün olan Mısırlıların alkalinli tuzla, sebze ve hayvan yağları karıştırarak sabunla yıkandıkları anlatılmakta.

su sular birikintisi temizlik insanlar

sabun temizlik urunu urun madde maddesi yikama yikamak tabakta tabak

Kişisel temizlik aracı olarak MÖ 200 yıllarında sabun kullanılır haldeydi. Roma devrinin önemli hekimlerinden biri olan Galen (M.S. 130-200) hem tedavi hemde temizlik maksatlı sabunun kullanılmasını öğütlüyordu.
Eski romalıların sabun yapımı bilgileri Avrupa’ya yayıldı. Sabun yapımcılığı Avrupada artık meslek halini gelirken, Sebze ve hayvan yağlarından, bitki küllerinden güzel kokuları olan sabunlar üretiliyordu. Çamaşır yıkamada, genel temizlik ve banyo yaparken kullanılan sabun için ticaret de başlamıştı.


İlk dönemlerde sabun, vücut temizliğinden çok çamaşır temizliği için kullanılıyordu. İlk sabun üretimi 12. yy. da İngiltere'de başladı fakat Hristiyanlığın başlangıç zamanları ve sonrası ortaçağda bilindiği üzere temizlik, yıkanmak geri plana itildi. 14. yy. da veba salgınları yaşayan Avrupa, 17. yy. sonlarına kadar temizlikle arasına hep mesafe koydu.

18. yy. da Michel Eugene Chevreul sabunun kimyasal formülünü bularak, sabunu seri şekilde üretilmesini sağlar. Halk Hamamları ve yıkanma evleri 1800 ortalarından sonra kurulmaya başlayınca sabunda kişisel temizlik aracı tekrar önem kazandı. 

sabun imalati imalathanesi sabunu uretmek uretim insanlar kalabalik fabrika atolye

yikanan kadin kuvette kuvet temizlik temizlenen resim eski eskisi eskiden eskisiyle

Sabun yaygın olarak kullanılmaya başlayınca maalesef ağaç kıyımı da olmaya başladı fakat Fransız bilim insanı Nicholas Leblanc, tuzu alkaliye çevirerek odun külünün yerini aldırdı ve ağaçları kurtardı diyebiliriz.1930 yılları da sert suda daha iyi köpürmesi çalışmaları ve deterjanların da üretilmesi zamanları…

ibrik tas sabun temizlik maddeleri malzeme malzemeleri sabun su tas ibrikler

Türkler ve Osmanlı Sabunları


Türkler sulardaki soda, saparma, süt kökü, acı ağaç ve kül gibi maddeleri temizlik için kullanırken, 11. yy.'da artık sabun kullanmaya başladılar. Ortaçağ zamanlarında Osmanlı esnafı içinde sabun esnafı da yaygın ve ayrı bir kol olarak yerini almıştı. Çiçek sabunları, misk sabunlar, beyaz ve siyah paşa sabunu, hünkari sabunu, kandiye sabunu, arap sabunu, fes sabunu ve daha bir çokları, tüm bu sabunlar Osmanlı Devleti’nde sabunhane denilen ve şahıslara ait olan imalathanelerde üretiliyordu. Sabunun ham maddesi zeytinyağı ve içyağ iken, en kaliteli ve aranan sabunlar Girit adası ve özelliklle Kandiye’de üretilen sabunlardı. 

meyve kokulu sabunlar yeni yenisi yenisiyle yeniden meyveli kokusu olan sabun

Meyve kokulu sabunlar bundan en az 3 yüzyıl önce coğrafyamızda da kullanılmaya başlanmış. Meyve kokulu sabunlar cilt için daha çok ilaç niyetiyle kullanılmıştı. Meyve sabunları süs eşyası niteliği de taşırdı, sabunhane de üretilen meyve sabunları satılmaz, bir çoğu saraya gönderilirdi. 

bitkisel dogal sabunlar sabun temizlik maddesi malzemesi malzeme arac materyal sabunlari eski yeni eskisiyle yenisiyle

Günümüz sabunları 


Günümüz mevcut sabun üreticileri 1800 yıllarından kalma metotları hala kullanmakta. Kimya alanındaki gelişmeler, fabrikasyon üretimde sabuna da aksetmiş ve fabrikalarda kalıplar halinde üretilirken, sıvı şeklinde deterjan ve toz olarak da üretilmektedir. 

yikanan bebek temizlenen temizlik su kopuk sabun sabunlar bebekler gulumseme gulumsuyor

Bizler her zaman yüzde yüz doğal sabunu kullanarak, onun şifalı yönünden de faydalanmalıyız.

Evde sabun yapımı ile ilgili bir video paylaşıyoruz:

 

sekilli sabunlar ilginc tuhaf sabun temizlik malzemesi maddesi madde temizlenme yikanmak yikama

ilginc sabunlar sabun temizlik temizlenme maddeler madde yikanmak yikama eskisiyle yenisiyle bitkisel dogal

Bu arada doğal bazı sabunların şifa kuvvetlerini de paylaşalım:


Zeytinyağlı sabunları saç ve cilt güzelliği ve doğal yumuşak saçlar için tercih edebilirsiniz. Yasemin yağlı sabun ve tarçın özlü doğal sabunlar stresinizi azaltan, cilt rahatsızlıklarınıda gideren bir mucizeye sahip. Kil özlü sabun, derin bir temizleyici olup, cilt bakımınız için birebir. Papatya özlü sabun, cildi güzelleştirirken parlak bir cilt elde edersiniz. Lavanta sabunun rahatlatıcı etkisi, gül yapraklı sabunu da hassas ciltli olanların tazelik ve canlılık kazanması için kullanılabilir. 

Deniz Şimşek
Editor
"Hayat dar alanda trajedi, geniş alanda komedidir"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol