GAZOZ’una iddiaya girelim mi? Gazozun Tarihini Bilmiyorsunuz

Gazozmuş ismi. Küçükken boncuklu su diye düşünmüşlüğüm vardır. Ne güzel boncuklar yüzerdi suyun içinde. Epeyce gazozu, asidi kaçana kadar izlemişliğim de vardır hani. Küçüklüğümün şapşallığını içeren mini hikayem bittiyse birlikte gazozun tarihine bakalım.

Sultan II. Abdülhamit döneminde bazı gayrimüslimlerin İstanbul’da açtıkları gazozhane (meşrubat fabrikası) ile sürecin başladığı söylenebilir. Cumhuriyet Dönemi’nde ise gazoz üretiminde 1930 yılı başlangıç alınmaktadır.Gazoza halkın büyük ilgi gösterdiğini fark eden Niğdeli Rum iş adamı Aleksandr Mısırlıoğlu, 1908 yılında Fransa'ya giderek gazoz yapma makinelerini satın aldı ve ülkemize getirdi. Gazoz yapma haklarını da satın alan Aleksandr Mısırlıoğlu, Ligor Bazlamacıoğlu ve Leon Şar adlı ortaklarıyla Karaköy'de ilk gazoz imalathanesini kurdu; ilk gazoz "Mısırlıoğlu" adıyla satışa çıkarıldı.

gazozun tarihi cumhuriyetin ilk gazoz fabrikasi

Cumhuriyet Dönemi’nde ilk gazoz,1930 yılı Mayıs ayında Mehmet Hakkı Erbak tarafından Nilüfer Gazoz Fabrikası kurularak "Nilüfer" markası ile üretilmiştir.

gazozun tarihi

1931'de Mehmet Hakkı Bey'in oğlu Nuri Erbak, Uludağ Gazoz'un orijinal formülünü bulmuş ve Uludağ gazozunu piyasaya sürmüştür.


Sizce gazoz koleksiyoncusu var mıdır?

Varmış. Koleksiyonunda 120’ye yakın yerli markanın gazozlarının yer aldığı bir koleksiyoner. “Çocukluğuma dair bir anı ve milli servet.” dediği gazozun Türkiye’deki sayılı gazoz koleksiyonerlerden biri. Koleksiyon işinin de bir ekonomisinin oluştuğuna dikkat çeken koleksiyoner “Çeşitli internet sitelerinde bu ürünlerin satışı oluyor. Yılına göre fiyatlar çıkıyor. 20 liralık gazoz da oluyor, 400-500 liralık da. Anadolu’da işim gereği belirli aralıklarla gittiğim yerlerden gazoz topluyorum. Yeni insanlar tanıyorum. Hatta bazı kentlerde gazoz müzayedeleri de yapılır oldu.” demiştir. Bunları öğrendikten sonra ona aramızdan rakip birileri çıkar mı, bilmem. :)

gazoz koleksiyoncusu

Ne gazoz kaldı ne de gazozuna yapılan mahalle maçları. Top oynadığımız yerlere koca koca beton yığınları diktiler, içtiğimiz yerli gazozları da yedi kapitalistin gazozları. Söylesene müteahhit, kat karşılığı giden hatıralarımız, kaç daire etti?

cocuklarin mac yaptigi yerler artik beton olduBaturay Çevik
Editor
"Mahalle baskısına tampon bölge"

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol