Eskisiyle Yenisiyle Türklerin Kullandığı Takvimler

Takvim, zamanı belirli periyotlara bölerek ihtiyaçların şekillendirilmesi amacıyla bulunmuştur. Genelde ticari, sosyal ve dini amaçlar için takvim uygulamaları geliştirilmiştir. İlk takvimin Mısırlılar tarafından bulunduğuna dair düşünceler vardır. Nil Nehrinin taşkınlarını hesaplamak için yapılan takvim güneşi esas alarak yapılmıştır.

 

Türklerde İlk Takvim- 12 Hayvanlı Takvim

 

Türklerin İslamiyet’i kabul etmeden önceki kullandığı takvimdir. Güneş yılını esas olan 12 hayvanlı Türk takviminde bir yıl 365 gün olarak bölünmüştür. Ve değişen her yıl bir hayvanın ismi ile anılmıştır. Türklerin yanı sıra Çinliler, Moğollar ve Hintliler de 12 hayvanlı takvimi kullanmıştır. Günümüzde ise Orta Asya’da hala bu takvimi kullanan bölgeler bulunmaktadır.

 

Türklerin İslamiyet’i kabul etmeden önceki kullandığı takvimdir.

 

Hicri Takvim

 

Hicri takvim, Türklerin İslamiyet’i kabulünden sonra kullanmaya başladığı takvimdir. Ay yılına göre düzenlenmiş ve Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göçünü başlangıç noktası olarak almıştır. 1926 yılında yürürlükten kalkan Hicri takvim günümüzde hala dini günleri belirlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Hicri Takvim Hicri takvim, Türklerin İslamiyet’i kabulünden sonra kullanmaya başladığı takvimdir.

Celali Takvim

 

Selçuklularda Celaleddin Melikşah dönemlerinde kullanılmaya başlayan takvimdir. Güneş yılı temel alınarak hazırlanan ve bahar bayramı olan Nevruzu başlangıç olarak kabul eden Celali takvimin amacı mali işleri daha kolay yürütebilmektir.

Selçuklularda Celaleddin Melikşah dönemlerinde kullanılmaya başlayan takvimdir.

Rumi Takvim

 

Celali takvim gibi mali işleri daha kolay yürütebilmek amacıyla Bizans takvimine göre hazırlanan bir takvimdir. Hicri takvim ile birlikte 1926 yılına kadar kullanılmıştır. Hicret’i başlangıç alan Rumi takvim 1982’ye kadar mali yılbaşını mart ayı olarak kabul etmiştir.

Celali takvim gibi mali işleri daha kolay yürütebilmek amacıyla Bizans takvimine göre hazırlanan bir takvimdir.

Miladi Takvim

 

Miladi takvim, dünya üzerinde en eski takvimlerden biridir. Mısırlılar tarafından oluşturulan takvim Romalılar tarafından geliştirilmiştir. Roma imparatoru Cesar’dan sonra sabit olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hz. İsa’nın doğumu başlangıç olarak kabul edilmektedir. Ve Türkiye’de 1926 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Miladi takvim, dünya üzerinde en eski takvimlerden biridir

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol