Eskisiyle Yenisiyle Stadyumları İnceledik

Günümüzde her ne kadar stadyum denince akla futbol gelse de çağlar boyunca stadyumlar aslında insanların en büyük sosyalleşme merkezlerinden birisi olmuştur.

eskisiyleyenisiyle stadyumlar stadyumların eski hali antik stadyumlar eskisiyle yenisiyle

Bilinen en eski stadyum Yunanistan’ın Mora Yarımadasında yer alan Olympia Stadyumu’dur. Tahmin edebileceğiniz üzere M.Ö 776 yılında Olimpiyat Oyunları ilk defa burada gerçekleşmiştir.

eskisiyle yenisiyle stadyumlar eskisiyleyenisiyle tarihi stadyumlar eski hali stadyum yeni hali

Antik çağlardan kalma en büyük stadyum ise ülkemizde yer alan Afrodisias antik kentinde yer alan stadyumdur. 270 metre uzunluğunda 60 metre genişliğinde her iki tarafında 30 basamak oturma sırasıyla bu stadyumun kapasitesi yaklaşık olarak 30.000 civarındaydı. Afrodisias’ta yer alan stadyum aynı zamanda günümüzde en iyi durumdaki antik stadyumlardan birisi.

eskisiyleyenisiyle stadyumlar eski hali yeni hali modern stadyumlar

Teknolojinin gelişmesiyle beraber modern stadyumlar Victoria Çağı’nda İngiltere’de özellikle futbol oynanan alanlar olarak öne çıktı. Demir ve çelik konstrüksiyonun gelişmesiyle beraber stadyumların hem büyüklüğü hem kapasitesi arttı. Artık günümüz stadyumlarda alışveriş merkezleri, kreşler ve restoranlar bile yer alıyor.

eskisiyleyenisiyle stadyumlar eskisiyle antik stadyumlar yenisiyle rungrado stadyumu

Günümüzün en yüksek kapasiteli stadyumu Kuzey Kore’de yer alan Rungrado 1 Mayıs Stadyumu. 20.7 hektarlık bir alan kaplayan bu stadyum tam 150000 kişiye ev sahipliği yapabiliyor.

Yorumlar

Giris Yapınız

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Şifremi kaybettim
Üye Ol Giriş
Facebook ile Giriş
veya
Doğrulama için mail adresinizi kontrol ediniz.
Üye Ol Giriş
Üye Ol